Opkøb: Atea sætter sig på Nordnorge

Med købet af to forhandlere i Finmark øger Atea sin dominans på det norske marked.

Artikel top billede

Drømmen om oliepenge har fået Atea til at tage checkhæftet frem og sikre sig to strategisk vigtige forhandlere i Norges nordligste fylke Finmark.

Købet styrker i følge en meddelelse til den norske børs Ateas satsning på forventede store it-investeringer indenfor olie-projekter i Barentshavet.

Det er forhandlerne IT Partner Finmark AS og IT Partner Hammerfest AS, som Atea har sikret sig i en handel, der ifølge børsmeddelelsen er knap 11 millioner danske kroner værd.

Med købet af de to forhandlere bliver Atea den dominerende it-leverandør i Nordnorge. Købet skal godkendes af de norske konkurrencemyndigheder, før det kan gennemføres.

Læs mere:

 
Begge forhandlere ligger i Finmark, som er Norges nordligste fylke. Med areal, der er større end Danmarks, men en befolkning på lidt færre, end hvad der bor i Sønderborg Kommune.

Atea forventer, at de to forhandlere vil øge selskabet omsætning med knap 50 millioner kroner og levere et overskud på tre millioner kroner i 2012. De to it-forhandleres i alt 19 ansatte fortsætter med at arbejde for Atea. 

Læs mere:

Kunøe har hevet kvart milliard ud af Atea

Læses lige nu

    Annonce

    Vallensbæk Kommune

    NIS2-konsulent til Digital sikkerhed

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-kyndig koordinator til infrastruktursystemer i Hvidovre

    Københavnsområdet

    LB Forsikring

    Product Owner - Produktudvikling

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network