Opkøb: Atea sætter sig på Nordnorge

Med købet af to forhandlere i Finmark øger Atea sin dominans på det norske marked.

Artikel top billede

Drømmen om oliepenge har fået Atea til at tage checkhæftet frem og sikre sig to strategisk vigtige forhandlere i Norges nordligste fylke Finmark.

Købet styrker i følge en meddelelse til den norske børs Ateas satsning på forventede store it-investeringer indenfor olie-projekter i Barentshavet.

Det er forhandlerne IT Partner Finmark AS og IT Partner Hammerfest AS, som Atea har sikret sig i en handel, der ifølge børsmeddelelsen er knap 11 millioner danske kroner værd.

Med købet af de to forhandlere bliver Atea den dominerende it-leverandør i Nordnorge. Købet skal godkendes af de norske konkurrencemyndigheder, før det kan gennemføres.

Læs mere:

 
Begge forhandlere ligger i Finmark, som er Norges nordligste fylke. Med areal, der er større end Danmarks, men en befolkning på lidt færre, end hvad der bor i Sønderborg Kommune.

Atea forventer, at de to forhandlere vil øge selskabet omsætning med knap 50 millioner kroner og levere et overskud på tre millioner kroner i 2012. De to it-forhandleres i alt 19 ansatte fortsætter med at arbejde for Atea. 

Læs mere:

Kunøe har hevet kvart milliard ud af Atea

Annonce

Collectia A/S

Cyber Security Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Software Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network