Opkøb: Atea sætter sig på Nordnorge

Med købet af to forhandlere i Finmark øger Atea sin dominans på det norske marked.

Artikel top billede

Drømmen om oliepenge har fået Atea til at tage checkhæftet frem og sikre sig to strategisk vigtige forhandlere i Norges nordligste fylke Finmark.

Købet styrker i følge en meddelelse til den norske børs Ateas satsning på forventede store it-investeringer indenfor olie-projekter i Barentshavet.

Det er forhandlerne IT Partner Finmark AS og IT Partner Hammerfest AS, som Atea har sikret sig i en handel, der ifølge børsmeddelelsen er knap 11 millioner danske kroner værd.

Med købet af de to forhandlere bliver Atea den dominerende it-leverandør i Nordnorge. Købet skal godkendes af de norske konkurrencemyndigheder, før det kan gennemføres.

Læs mere:

 
Begge forhandlere ligger i Finmark, som er Norges nordligste fylke. Med areal, der er større end Danmarks, men en befolkning på lidt færre, end hvad der bor i Sønderborg Kommune.

Atea forventer, at de to forhandlere vil øge selskabet omsætning med knap 50 millioner kroner og levere et overskud på tre millioner kroner i 2012. De to it-forhandleres i alt 19 ansatte fortsætter med at arbejde for Atea. 

Læs mere:

Kunøe har hevet kvart milliard ud af Atea

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S