Opkøb: Atea sætter sig på Nordnorge

Med købet af to forhandlere i Finmark øger Atea sin dominans på det norske marked.

Artikel top billede

Drømmen om oliepenge har fået Atea til at tage checkhæftet frem og sikre sig to strategisk vigtige forhandlere i Norges nordligste fylke Finmark.

Købet styrker i følge en meddelelse til den norske børs Ateas satsning på forventede store it-investeringer indenfor olie-projekter i Barentshavet.

Det er forhandlerne IT Partner Finmark AS og IT Partner Hammerfest AS, som Atea har sikret sig i en handel, der ifølge børsmeddelelsen er knap 11 millioner danske kroner værd.

Med købet af de to forhandlere bliver Atea den dominerende it-leverandør i Nordnorge. Købet skal godkendes af de norske konkurrencemyndigheder, før det kan gennemføres.

Læs mere:

 
Begge forhandlere ligger i Finmark, som er Norges nordligste fylke. Med areal, der er større end Danmarks, men en befolkning på lidt færre, end hvad der bor i Sønderborg Kommune.

Atea forventer, at de to forhandlere vil øge selskabet omsætning med knap 50 millioner kroner og levere et overskud på tre millioner kroner i 2012. De to it-forhandleres i alt 19 ansatte fortsætter med at arbejde for Atea. 

Læs mere:

Kunøe har hevet kvart milliard ud af Atea

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS