Brancheløsninger er EG's guldmine

2011 blev et godt år for it-koncernen EG, der opkøbte syv virksomheder, øgede omsætningen med 29 procent og nåede det bedste resultat i selskabets historie.

Artikel top billede

(Foto: gratis /)

Brancheløsninger er kodeordet for it-koncernen EG, som netop har offentliggjort det bedste regnskab i virksomhedens historie.

EG styrkede sin position ved "strategiske opkøb" af markante spillere inden for udvalgte brancher, geografier og teknologier. "Opkøbene har styrket brancheviden og markedsandel yderligere inden for områderne handel, kommuner, produktion og logistik," skriver EG blandt andet i sin regnskabsberetning.

"I kraft af vores skærpede branchefokus har vi en langt skarpere og stærkere position," udtaler Leif Vestergaard, administrerende direktør, EG.

Især tre begivenheder har haft væsentlig betydning for virksomheden, fortæller EG i sin regnskabsberetning:

  • 1. EG har udbygget bredden og dybden i brancherne, selskabet arbejder med.
  • 2. Brancheløsninger leveret online er slået an i flere brancher, og EG oplevede en vækst på området for drift og cloud-baserede løsninger på mere end 50 procent.
  • 3. EG har opkøbt ASP, NeoProcess, Kommuneinformation, Örebro Computer Service, ADB Team, thy:data og Dynaway.

Tag til Norge min far...
Senest har EG i januar i år overtaget aktierne i den norske Dynamics AX og Nav-forhandler NaviCom. "Opkøbet indebærer en væsentlig udvidelse af EG's norske aktiviteter...og bidrager yderligere til EG's førerposition på Dynamics i Europa", står der i beretningen.

De mange opkøb giver sig udtryk i, at aktiverne er øget med mere end 50 procent til godt 929 millioner kroner.

Bemærk, at regnskabsboksen indeholder tal for EG's moderselskab, der i modsætning til koncernen er præget af tilbagegang. Omsætningen i koncernen er derimod steget fra godt en milliard kroner til 1,33 milliarder, mens driftsresultatet (EBITDA) er steget fra 83 millioner til 129 millioner. Resultat efter skat er steget fra 57 til 97 millioner kroner.

I dag ligger der i alt 13 selvstændige virksomheder under EG's koncern-paraply heriblandt de to udenlandske datterselskaber EG Norge og EG Sverige. Over den samling selskaber svæver to holdingselskaber EDB Gruppen Holding og EG Holding (Cidron IT).

Helt friskt er det også, at Dynamics AX-partneren EG NeoProcess har ansat to direktører fra henholdsvis Logica og Mark Information.

Afnoteret fra børsen

Engang var EG delvist ejet af IBM, men i 2008 overtog Cidron IT, der er ejet af kapitalfonden Nordic Capital IBM's andel. Det gav Cidron IT en solid aktiemajoritet på mere end 90 procent, og selskabet valgte at afnotere EG fra børsen.

For nogle år siden blev EG nødt til at tage sin egen medicin med at effektivisere og strømline, fordi produktiviteten stagnerede på trods af en stigende ordrebeholdning. Konceptet 'LEAN', som er et populært menupunkt på mange konsulenthuses menuer var kodeordet. Ordet lean er engelsk og betyder mager eller trimmet. En 'lean' virksomhed er en slank og veltrimmet virksomhed, og det var det EG havde brug for at blive - slank og veltrimmet.

Fra 2006, hvor lean-programmet blev sat i gang og til 2011 er overskuddet per medarbejder steget med 57 procent, og udnyttelsesgraden med 63 procent. I samme periode er debiteringsgraden steget med 71 procent samtidig med, at det er lykkedes at øge medarbejdertilfredsheden.

Forventningerne til 2012 er, at der fortsat vil være fremgang i såvel omsætning som indtjening.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til Brabrand

    Midtjylland

    JP/Politikens Hus

    Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura