Dansk EPiServerchef introducerer ny partnermodel

Softwarehuset EPiServer har ansat en ny dansk landechef, som vil skabe vækst blandt andet ved at introducere en ny tredelt partnermodel.

Artikel top billede

Lars Lytton Kejser er ansat som ny landechef i Danmark for det svenske softwarehus EPiServer.

Lars Lytton Kejser er ny dansk landechef i det svenske softwarehus EPiServer, som udvikler software til nethandel og digital markedsføring. Kejser har store ambitioner om vækst, som skal skabes "gennem synliggørelse over for EPiServers danske partnere og slutkunder". 

EPiServer er baseret på en 100 procent partnerdrevet forretningsmodel og samarbejde med mere end 500 partnere i 30 forskellige lande. Modellen skal sikre, at selskabets partnere kan sælge og implementere systemer fuldkommen uafhængigt. 

"Om kort tid introducerer vi en ny partnermodel. Hvor alle tidligere var solution-partnere, så deler vi fremover partnerne op i tre niveauer alt efter hvor mange løsninger de sælger, og i hvor høj grad de har fingrene nede i softwaren og tilretter løsningerne," fortæller Lars Lytton Kejser.

Hans baggrund er ni års erfaring som salgschef fra forskellige virksomheder i softwareindustrien. 

"Vores online-løsninger er baseret på indgående brugerkendskab og en bred vifte af sociale, engagerende og loyalitetsskabende elementer. Eftersom det er den sociale og mobile handel, der driver markedet for nethandel i dag, står vi, som jeg ser det, i en rigtig god position," siger Lars Lytton Kejser.

Dansk underskud

EPiServer etablerede sig i Danmark i 2007 og den daværende danske landechef Michael Kølle havde dengang en ambition at "vinde en fjerdedel af CMS-markedet for større virksomheder indenfor de næste fem år".

Det vil sige, at softwarehuset skulle nå det mål i år, hvilket det senest offentliggjorte danske regnskab for 2009/10 ikke tyder på. Det viser en bruttoomsætning på godt 400.000 kroner og et underskud før skat på en lille million kroner.

"Jeg ved ikke, hvordan regnskabet er strikket sammen, men vi tjener penge nu. EPiServer er en overskudsforretning i Danmark," forsikrer Lars Lytton Kejser.

Blandt de nuværende danske EPiServer-partnere er Valtech, Magnetix, Dwarf, LBi, Netcompany, Capgemini, ProPeople, Kunde & Co og Creuna, mens kunderne omfatter DSB, Legoland, KL, EDC, NNE Pharmaplan, Montana og Semler IT.

EPiServer blev stiftet i Sverige i 1994 og har kontorer i Danmark, Norge, Finland, Holland, England, Sydafrika, Australien, Sverige og USA.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT