Ny forretningsmodel - giv gratisterne Comic Sans

Køb vores produkt ellers giver vi dig "Comic Sans".

Artikel top billede

(Foto: Lisa F. Young)

Mange webtjenester lader brugere teste sine tjenester i en begrænset periode gratis for derefter at kræve penge. Udviklerne af tekst-editoren Chocolat har lavet en lidt spøjs afart af den model.

Efter prøveperioden kan testerne nemlig fortsætte med at anvende Chocolat, men hvis de ikke betaler for tjenesten, så bliver alt tekst i programmet ændret til fonten Comic Sans. Det fortæller Gizmodo.

Et ganske smart træk i det lys at den udskældte ballondyrs-skrifttype er et hadeobjekt hos de fleste webdesignere - altså Chocolats kernemålgruppe.

Selv om det er en komisk tilgang til betalingsmodeller på nettet, så er det behov for nytænkning. Den meget omtalte betalingsmodel Freemium hvor grundproduktet er gratis, og ekstra tilføjelser koster penge, har vist sig effektiv men har mange huller.

LÆS OGSÅ: Tjen en månedsløn med piraternes betalingstjeneste

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS