Hvem har landets lækreste fejl-side?

Vis os din hjemmesides baggård og vind Adobe-pakke til over 20.000 kr.

Artikel top billede

Sådan ser Legos fejlside ud. Kan du gøre det bedre?

ComON vil gerne gå bag facaden og ned i nettets blindgyder.

Derfor udskriver nu vi en afstemning, som skal kåre landets sjoveste, fineste eller mest kreative fejlside. 

I de seneste år er der gået i sport i at lave flotte 404-sider. Fejl er uundgåelige, så derfor kan man lige så godt gøre en dyd ud af at tage godt i mod besøgende, der taster en URL forkert, eller som møder et død link på vores hjemmesider.

404-fejl er et dødt link. Det er betegnelsen for, at en besøgende har forsøgt at komme til en internetside, der ikke eksisterer. Oftest på grund af tastefejl eller et link til en nedlagt side.

Du kan se tre kreative eksempler på udenlandske 404-sider under denne artikel.

Stem og vind

For at deltage i afstemingen skal du sende en mail med et link til din eller dit firmas eksisterende 404-side.

Vi skal have din nominering inden den 1. juni. Send til: 404@comon.dk (direkte mailto-link) (Vi modtager ikke længere nomineringer. Afstemningen begynder snart på Facebook). Du må også gerne sende link til andres 404-sider, som de mener, fortjener opmærksomhed og bør nomineres.

Fejlsiden skal være knyttet til en hjemmeside hos firmaer eller privatpersoner, som har en adresse i Danmark.

Når vi har modtaget samtlige forslag bliver de vurderet ud fra hvor flotte, sjove og kreative de er, og hvor godt de leder vildfarne besøgende videre til det rigtige indhold. Det er ComONs læsere, der kårer vindere. 

Der er åben for tilmeldelser frem til den 1. juni, så du har også tid til at lave en helt ny side, der kan deltage i dysten.

Kan du gøre det bedre end ComON?

Præmier:
En vinder kåres, når vi har modtaget alle nominerede 1. juni. Firmaet eller personen med landets lækreste 404-side vinder en udgave af Adobes "Creative Suite Master Collection", så firmaets grafikere og udviklere kan fortsætte med at lave lige så flotte resultater.

Adobe® Creative Suite® 6-softwaren tilbyder en hel ny oplevelse til digital medieudvikling, der giver dig mulighed for at arbejde  lynhurtigt og nå ud til publikum uanset hvor de befinder sig. Læs mere om CS hos Adobe.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S