Skat forsinker million-sag mod Diamond Data

Moms- og bedragerisagen mod den krakkede Slagelse-forhandler Diamond Data trækker ud på grund af travlhed hos Skat.

Artikel top billede

Manglende ressourcer hos Skat betyder, at der nu mere end et år efter de første politianmeldelser, endnu ikke er rejst sigtelser mod bagmændene i en moms- og bedragerisagen mod den krakkede it-forhandler Diamond Data. Det fortæller Niels Sommermark fra Sydsjællands Politi.

"Vi afventer lige nu supplerende efterforskning i Skat, ligesom vi også mangler oplysninger fra en bank, der føler sig bedraget," siger Niels Sommermark, som ikke kan give noget bud på, hvornår der igen kommer skred i sagen.

Sagen Diamond Data kom frem i februar i fjor, hvor en stribe kunder anmeldte firmaet til politiet, fordi de ikke have modtaget de varer, som de havde både købt og betalt. Senere på året - i oktober - kom det frem, at også Skat havde kastet sit kritiske øje på Slagelse-forhandleren med mistanke om momssvindel. Samtidig kom også to andre konkursramte firmaer, Dancom Data og Magic Microsystems, i søgelyset.

Niels Sommermark fortæller, at politiet interesserer sig for en personkreds på op til ti personer, som man gerne vil tale i forbindelse med efterforskningen. Politiet har dog et nogenlunde klart billede af, at den hårde kerne i sagen består af tre personer.

Samlet løber den påståede svindel i Diamod Data op i tæt på fem millioner kroner, hvoraf Skats krav alene løber op i 4,5 millioner kroner. Derudover er der anmeldt krav mod de nu krakkede firmaer på op mod 350.000 kroner plus omkring 130.000 kroner, som Diamond Data har snydt sine kunder for.

Annonce

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S