Skat forsinker million-sag mod Diamond Data

Moms- og bedragerisagen mod den krakkede Slagelse-forhandler Diamond Data trækker ud på grund af travlhed hos Skat.

Artikel top billede

Manglende ressourcer hos Skat betyder, at der nu mere end et år efter de første politianmeldelser, endnu ikke er rejst sigtelser mod bagmændene i en moms- og bedragerisagen mod den krakkede it-forhandler Diamond Data. Det fortæller Niels Sommermark fra Sydsjællands Politi.

"Vi afventer lige nu supplerende efterforskning i Skat, ligesom vi også mangler oplysninger fra en bank, der føler sig bedraget," siger Niels Sommermark, som ikke kan give noget bud på, hvornår der igen kommer skred i sagen.

Sagen Diamond Data kom frem i februar i fjor, hvor en stribe kunder anmeldte firmaet til politiet, fordi de ikke have modtaget de varer, som de havde både købt og betalt. Senere på året - i oktober - kom det frem, at også Skat havde kastet sit kritiske øje på Slagelse-forhandleren med mistanke om momssvindel. Samtidig kom også to andre konkursramte firmaer, Dancom Data og Magic Microsystems, i søgelyset.

Niels Sommermark fortæller, at politiet interesserer sig for en personkreds på op til ti personer, som man gerne vil tale i forbindelse med efterforskningen. Politiet har dog et nogenlunde klart billede af, at den hårde kerne i sagen består af tre personer.

Samlet løber den påståede svindel i Diamod Data op i tæt på fem millioner kroner, hvoraf Skats krav alene løber op i 4,5 millioner kroner. Derudover er der anmeldt krav mod de nu krakkede firmaer på op mod 350.000 kroner plus omkring 130.000 kroner, som Diamond Data har snydt sine kunder for.

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen