Skat forsinker million-sag mod Diamond Data

Moms- og bedragerisagen mod den krakkede Slagelse-forhandler Diamond Data trækker ud på grund af travlhed hos Skat.

Artikel top billede

Manglende ressourcer hos Skat betyder, at der nu mere end et år efter de første politianmeldelser, endnu ikke er rejst sigtelser mod bagmændene i en moms- og bedragerisagen mod den krakkede it-forhandler Diamond Data. Det fortæller Niels Sommermark fra Sydsjællands Politi.

"Vi afventer lige nu supplerende efterforskning i Skat, ligesom vi også mangler oplysninger fra en bank, der føler sig bedraget," siger Niels Sommermark, som ikke kan give noget bud på, hvornår der igen kommer skred i sagen.

Sagen Diamond Data kom frem i februar i fjor, hvor en stribe kunder anmeldte firmaet til politiet, fordi de ikke have modtaget de varer, som de havde både købt og betalt. Senere på året - i oktober - kom det frem, at også Skat havde kastet sit kritiske øje på Slagelse-forhandleren med mistanke om momssvindel. Samtidig kom også to andre konkursramte firmaer, Dancom Data og Magic Microsystems, i søgelyset.

Niels Sommermark fortæller, at politiet interesserer sig for en personkreds på op til ti personer, som man gerne vil tale i forbindelse med efterforskningen. Politiet har dog et nogenlunde klart billede af, at den hårde kerne i sagen består af tre personer.

Samlet løber den påståede svindel i Diamod Data op i tæt på fem millioner kroner, hvoraf Skats krav alene løber op i 4,5 millioner kroner. Derudover er der anmeldt krav mod de nu krakkede firmaer på op mod 350.000 kroner plus omkring 130.000 kroner, som Diamond Data har snydt sine kunder for.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Netværksspecialist der vil være med, når det gælder til PET

Københavnsområdet

AGITO Medical A/S

IT Operations Lead

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job