Nordjysk Dynamics-hus har drejet nøglen om

Stor ordre faldt til jorden. Det blev dødsstødet for aalborgensisk forhandler. Det er slut, lyder det fra konkursboets kurator.

Artikel top billede

"Det kunne ikke betale enhver sit. Det var det."

Så lakonisk lyder dommen fra advokat Hanne Bruun Jacobsen over den nordjysk Dynamics AX-forhandler AX Innovation.

Nordjyske AX Innovation med hjemsted i Aalborg lukkede dørerne til firmaet 26. april, mens der gik yderligere lidt tid inden skifteretten tirsdag i sidste uge afsagde konkursdekret over selskabet.

Og det er helt slut, understreger kuratoren.

"Der bliver ikke lavet nogen virksomhedsoverdragelse. Der var ikke noget af værdi i selskabet, som kunne overdrages. Som jeg forstår det, ejer kunderne projekterne, når de først er afleveret," siger Hanne Bruun Jacobsen.

Ifølge hende, skal årsagen til konkursen findes i det fakta, at en række kunder forlod virksomheden, samtidig med at en stor ordre glippede.

"Så det, der er tilbage, er ren afvikling," siger kurator.

Det var både selskabet selv, samt en kreditor, der begærede Ax Innovation konkurs. Det har ikke været muligt at få en kommentar fra selskabets afgående direktør, Karl B. Therkildsen.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job