CESS-sag: Eks-direktør slap med mild dom

Efter to måneders udrejseforbud slipper tidligere salgsdirektør i CESS Danmark, Dennis Nielsen, ud af USA med en bøde på 100 dollar. Han kan nu frit rejse hjem til Danmark.

Artikel top billede

En distriktsdomstol i Florida idømte sent i fredags den tidligere salgsdirektør i CESS Danmark, Dennis Nielsen, en nærmest symbolsk dom i en sag om ulovlig eksport af it-udstyr fra USA til Dubai.

Retten valgte på anklagerens anbefaling at idømme Dennis Nielsen en administrativ bøde på 100 dollar. Samtidig blev danskeren idømt en fængselsstraf svarende til den kortvarige anholdelse og det efterfølgende udrejseforbud, som han har været underlagt siden begyndelsen af marts.

Dermed kan Dennis Nielsen efter mere end to måneders ufrivilligt ophold i USA nu vende næsen hjemad mod Danmark. Samtidig med dommen bestemte retten nemlig at ophæve udrejseforbuddet mod Dennis Nielsen og udlevere hans danske pas.

Før fredagens dom havde Dennis Nielsen sammen med sin amerikanske advokat indgået en aftale med sagens anklager. Det indebar blandt andet, at anklageren frafaldt en række af de oprindelige sigtelser mod Dennis Nielsen.

Til gengæld har Dennis Nielsen erklæret sig skyldig på et enkelt anklagepunkt - nemlig at han i forbindelse med en enkelt handel tilbage i 2009 i ledtog med en amerikanske forretningsforbindelse afgav falske oplysninger til de amerikanske eksportmyndigheder.

Kort før sagen eksploderede i begyndelsen af marts, blev Dennis Nielsen bortvist fra sit job som salgsdirektør i den nordjyske broker CESS Danmark. Ifølge hans danske advokat Mads Kringelbach er der uenighed mellem parterne om grundlaget for bortvisningen.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra hverken anklagemyndigheden i Florida eller Dennis Nielsen.

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Lead DevSecOps

Københavnsområdet

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job