CESS-sag: Eks-direktør slap med mild dom

Efter to måneders udrejseforbud slipper tidligere salgsdirektør i CESS Danmark, Dennis Nielsen, ud af USA med en bøde på 100 dollar. Han kan nu frit rejse hjem til Danmark.

Artikel top billede

En distriktsdomstol i Florida idømte sent i fredags den tidligere salgsdirektør i CESS Danmark, Dennis Nielsen, en nærmest symbolsk dom i en sag om ulovlig eksport af it-udstyr fra USA til Dubai.

Retten valgte på anklagerens anbefaling at idømme Dennis Nielsen en administrativ bøde på 100 dollar. Samtidig blev danskeren idømt en fængselsstraf svarende til den kortvarige anholdelse og det efterfølgende udrejseforbud, som han har været underlagt siden begyndelsen af marts.

Dermed kan Dennis Nielsen efter mere end to måneders ufrivilligt ophold i USA nu vende næsen hjemad mod Danmark. Samtidig med dommen bestemte retten nemlig at ophæve udrejseforbuddet mod Dennis Nielsen og udlevere hans danske pas.

Før fredagens dom havde Dennis Nielsen sammen med sin amerikanske advokat indgået en aftale med sagens anklager. Det indebar blandt andet, at anklageren frafaldt en række af de oprindelige sigtelser mod Dennis Nielsen.

Til gengæld har Dennis Nielsen erklæret sig skyldig på et enkelt anklagepunkt - nemlig at han i forbindelse med en enkelt handel tilbage i 2009 i ledtog med en amerikanske forretningsforbindelse afgav falske oplysninger til de amerikanske eksportmyndigheder.

Kort før sagen eksploderede i begyndelsen af marts, blev Dennis Nielsen bortvist fra sit job som salgsdirektør i den nordjyske broker CESS Danmark. Ifølge hans danske advokat Mads Kringelbach er der uenighed mellem parterne om grundlaget for bortvisningen.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra hverken anklagemyndigheden i Florida eller Dennis Nielsen.

Politiets Efterretningstjeneste

IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

Københavnsområdet

Økonomistyrelsen

IT-arkitekt med fokus på integrationer

Københavnsområdet

Økonomistyrelsen

Processtærk it-profil til Statens BI

Københavnsområdet

Statens IT

IT-projektleder hos Statens It

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos