CESS-sag: Eks-direktør slap med mild dom

Efter to måneders udrejseforbud slipper tidligere salgsdirektør i CESS Danmark, Dennis Nielsen, ud af USA med en bøde på 100 dollar. Han kan nu frit rejse hjem til Danmark.

Artikel top billede

En distriktsdomstol i Florida idømte sent i fredags den tidligere salgsdirektør i CESS Danmark, Dennis Nielsen, en nærmest symbolsk dom i en sag om ulovlig eksport af it-udstyr fra USA til Dubai.

Retten valgte på anklagerens anbefaling at idømme Dennis Nielsen en administrativ bøde på 100 dollar. Samtidig blev danskeren idømt en fængselsstraf svarende til den kortvarige anholdelse og det efterfølgende udrejseforbud, som han har været underlagt siden begyndelsen af marts.

Dermed kan Dennis Nielsen efter mere end to måneders ufrivilligt ophold i USA nu vende næsen hjemad mod Danmark. Samtidig med dommen bestemte retten nemlig at ophæve udrejseforbuddet mod Dennis Nielsen og udlevere hans danske pas.

Før fredagens dom havde Dennis Nielsen sammen med sin amerikanske advokat indgået en aftale med sagens anklager. Det indebar blandt andet, at anklageren frafaldt en række af de oprindelige sigtelser mod Dennis Nielsen.

Til gengæld har Dennis Nielsen erklæret sig skyldig på et enkelt anklagepunkt - nemlig at han i forbindelse med en enkelt handel tilbage i 2009 i ledtog med en amerikanske forretningsforbindelse afgav falske oplysninger til de amerikanske eksportmyndigheder.

Kort før sagen eksploderede i begyndelsen af marts, blev Dennis Nielsen bortvist fra sit job som salgsdirektør i den nordjyske broker CESS Danmark. Ifølge hans danske advokat Mads Kringelbach er der uenighed mellem parterne om grundlaget for bortvisningen.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra hverken anklagemyndigheden i Florida eller Dennis Nielsen.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,