Slår plat på Dating.dk - sælger dating-klon i Egypten

"Der er så langt til Egypten. Det finder de aldrig ud af."

Amino er hjemstedet for entreprenante og fantasifulde folk, der forsøger at lave nye firmaer. Men i aftes var det manglen på kreativitet der sprang i øjnene.

I øjeblikket beder en bruger på Amino.dk om konstruktiv feedback på sin nye datingtjeneste, der skal åbne i Egypten. Men som de første debattører påpeger, så har tjenesten Itgawaz en klar lighed med det danske dating-farvands flagskib, Dating.dk.

Grafik-elementer og layout er direkte hapset fra den danske inspiration. Og det lægger den entreprenante ungersvend ikke skjul på.

"Det er også meningen, hehe...".

Derfor er der ikke mange Amino-brugere, der giver ham de ønskede konstruktive tilbagemeldinger. Debatten roterer i øjeblikket omkring det moralske i at stjæle indhold og krænke copyrighten. Men heller ikke det lader til at bekymre den pågældende iværksætter:

"Tror næppe, der er nogen, der finder ud af, at det er datings logo, når det er helt i ægypten ;-...Der findes ikke copyright i Egypten," skriver han på Amino.

Det har hverken været muligt at få en kommentar fra Freeway, der ejer Dating.dk, eller den inspirationssøgende iværksætter inden deadline.

Hvad synes du? Er der for kort mellem inspiration og kopiering? Se billederne herunder eller tag et besøg på Itgawaz. (Opdateret: logoet er efter denne artikel blevet ændret).

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec