Slår plat på Dating.dk - sælger dating-klon i Egypten

"Der er så langt til Egypten. Det finder de aldrig ud af."

Amino er hjemstedet for entreprenante og fantasifulde folk, der forsøger at lave nye firmaer. Men i aftes var det manglen på kreativitet der sprang i øjnene.

I øjeblikket beder en bruger på Amino.dk om konstruktiv feedback på sin nye datingtjeneste, der skal åbne i Egypten. Men som de første debattører påpeger, så har tjenesten Itgawaz en klar lighed med det danske dating-farvands flagskib, Dating.dk.

Grafik-elementer og layout er direkte hapset fra den danske inspiration. Og det lægger den entreprenante ungersvend ikke skjul på.

"Det er også meningen, hehe...".

Derfor er der ikke mange Amino-brugere, der giver ham de ønskede konstruktive tilbagemeldinger. Debatten roterer i øjeblikket omkring det moralske i at stjæle indhold og krænke copyrighten. Men heller ikke det lader til at bekymre den pågældende iværksætter:

"Tror næppe, der er nogen, der finder ud af, at det er datings logo, når det er helt i ægypten ;-...Der findes ikke copyright i Egypten," skriver han på Amino.

Det har hverken været muligt at få en kommentar fra Freeway, der ejer Dating.dk, eller den inspirationssøgende iværksætter inden deadline.

Hvad synes du? Er der for kort mellem inspiration og kopiering? Se billederne herunder eller tag et besøg på Itgawaz. (Opdateret: logoet er efter denne artikel blevet ændret).

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job