Slår plat på Dating.dk - sælger dating-klon i Egypten

"Der er så langt til Egypten. Det finder de aldrig ud af."

Amino er hjemstedet for entreprenante og fantasifulde folk, der forsøger at lave nye firmaer. Men i aftes var det manglen på kreativitet der sprang i øjnene.

I øjeblikket beder en bruger på Amino.dk om konstruktiv feedback på sin nye datingtjeneste, der skal åbne i Egypten. Men som de første debattører påpeger, så har tjenesten Itgawaz en klar lighed med det danske dating-farvands flagskib, Dating.dk.

Grafik-elementer og layout er direkte hapset fra den danske inspiration. Og det lægger den entreprenante ungersvend ikke skjul på.

"Det er også meningen, hehe...".

Derfor er der ikke mange Amino-brugere, der giver ham de ønskede konstruktive tilbagemeldinger. Debatten roterer i øjeblikket omkring det moralske i at stjæle indhold og krænke copyrighten. Men heller ikke det lader til at bekymre den pågældende iværksætter:

"Tror næppe, der er nogen, der finder ud af, at det er datings logo, når det er helt i ægypten ;-...Der findes ikke copyright i Egypten," skriver han på Amino.

Det har hverken været muligt at få en kommentar fra Freeway, der ejer Dating.dk, eller den inspirationssøgende iværksætter inden deadline.

Hvad synes du? Er der for kort mellem inspiration og kopiering? Se billederne herunder eller tag et besøg på Itgawaz. (Opdateret: logoet er efter denne artikel blevet ændret).

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS