Slår plat på Dating.dk - sælger dating-klon i Egypten

"Der er så langt til Egypten. Det finder de aldrig ud af."

Amino er hjemstedet for entreprenante og fantasifulde folk, der forsøger at lave nye firmaer. Men i aftes var det manglen på kreativitet der sprang i øjnene.

I øjeblikket beder en bruger på Amino.dk om konstruktiv feedback på sin nye datingtjeneste, der skal åbne i Egypten. Men som de første debattører påpeger, så har tjenesten Itgawaz en klar lighed med det danske dating-farvands flagskib, Dating.dk.

Grafik-elementer og layout er direkte hapset fra den danske inspiration. Og det lægger den entreprenante ungersvend ikke skjul på.

"Det er også meningen, hehe...".

Derfor er der ikke mange Amino-brugere, der giver ham de ønskede konstruktive tilbagemeldinger. Debatten roterer i øjeblikket omkring det moralske i at stjæle indhold og krænke copyrighten. Men heller ikke det lader til at bekymre den pågældende iværksætter:

"Tror næppe, der er nogen, der finder ud af, at det er datings logo, når det er helt i ægypten ;-...Der findes ikke copyright i Egypten," skriver han på Amino.

Det har hverken været muligt at få en kommentar fra Freeway, der ejer Dating.dk, eller den inspirationssøgende iværksætter inden deadline.

Hvad synes du? Er der for kort mellem inspiration og kopiering? Se billederne herunder eller tag et besøg på Itgawaz. (Opdateret: logoet er efter denne artikel blevet ændret).

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS