Fusion udfordrer Atea

Tilfredshed med fusionen mellem Comm/2 og 2ig. Den nye forhandler får både volumen og en bredde, der kan udvikle sig til en seriøs udfordrer til Atea.

Artikel top billede

Gabet mellem kolossen Atea og resten af it-kanalen bliver en smule mindre, efter at hardware-forhandlerne Comm/2 og 2ig i midten af april annoncerede en fusion, som vil skabe en ny forhandler med en samlet omsætning på omkring 700 millioner kroner.

"Det er altid en udfordring af Atea, når man gør sådan noget som det her. Hvis man formår af drive det med det rigtige sigte, er det enormt interessant for alle. Jeg vil gøre alt, hvad jeg kan, for at det bliver en succes," lyder det uden omsvøb fra direktør Jeppe Andersen i konsulenthuset Klestrup Partners, der i parentes bemærket er delvist ejet af netop 2ig.

Hos IBM glæder nordisk partnerchef Erik Søe-Pedersen sig også.

"Problemet i Danmark har været, at der har været én stor forhandler, men meget lang ned til den næste forhandler, når man ser på omsætning og antal medarbejdere. Derfor er det kanon, at der nu skabes en reel mellemstor spiller med større kritisk masse," siger Erik Søe-Pedersen.

Han peger dog på, at mellemstore forhandlere stadig vil have brug for at differentiere sig i forhold til Atea på deres kompetencer.

HP håber på flere fusioner

En tilsvarende melding kommer fra HP's partnerdirektør, Leif Carlsen.

"Det danske marked er kendetegnet ved, at der er én meget, meget stor spiller - nemlig Atea. Derfor giver det god mening, når Comm/2 og 2ig vælger at slå pjalterne sammen. De ligner hinanden meget, og i de dialoger, jeg har haft med dem, giver de udtryk for, at de ser nogle synergier på kundesiden," siger Leif Carlsen.

Han håber, at andre mellemstore forhandlere vil lade sig inspirere til lignende sammenlægninger.

Læs mere i CRN 05/2012, som udkommer i dag.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job