Rammer 2ig/Comm/2-fusionen muren?

Redaktøren mener: Fusionen mellem 2ig og Comm/2 har fået folk i distributionsleddet og hos producenterne til at vejre morgenluft og gætte på, om en seriøs Atea-konkurrent har set dagens lys?

Artikel top billede

For selvom det ikke bliver sagt højt, er der blandt distributører og producenter et ønske om, at der bliver lidt flere store forhandlere at vælge imellem.

Atea har været så dygtig, at ingen konkurrenter er i nærheden af at kunne fremvise en lignende salgsmuskel. Det giver Atea nogle forhandlingsbetingelser, som mange producenter og distributører føler sig en kende presset af.

Som CRN skrev for nylig, er Atea - med Dustin som runner up - så effektiv og får så gode priser, at mindre forhandlere vælger at købe deres varer hos dem frem for hos distributører. Simpelthen fordi de vilkår, Atea i kraft af gode aftaler kan sælge under, i mange tilfælde er bedre, end dem, distributører tilbyder mindre samhandelspartnere.

2ig og Comm/2 løfter sig med fusionen lige pludselig op i et lag, hvor de (set fra producenternes og distributørernes side) kan være med til at skabe et mere balanceret forhandler-billede.

Men det gør også det nye selskab mere eksponeret. Mange har aspireret til at komme op og spise af det samme marked som Atea. Men som Anders Elbak fra IDC udtaler til CRN i dette nummer, ligner de to forhandlere hinanden meget. Så meget, vurderer han, at de måder, man kan få synergi i fusionen, er ved at gøre organisationen slankere, fordi der i det store og hele er tale om et overlap og ikke, at de to forhandlere supplerer hinanden.

Andre har ramt muren i vækstprocessen og ved fusioner.

Spørgsmålet er, om 2ig og Comm/2 kan knække koden? Eller om det danske marked er skruet sådan sammen, at det endnu en gang ender med at favorisere Atea.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S