Rammer 2ig/Comm/2-fusionen muren?

Redaktøren mener: Fusionen mellem 2ig og Comm/2 har fået folk i distributionsleddet og hos producenterne til at vejre morgenluft og gætte på, om en seriøs Atea-konkurrent har set dagens lys?

Artikel top billede

For selvom det ikke bliver sagt højt, er der blandt distributører og producenter et ønske om, at der bliver lidt flere store forhandlere at vælge imellem.

Atea har været så dygtig, at ingen konkurrenter er i nærheden af at kunne fremvise en lignende salgsmuskel. Det giver Atea nogle forhandlingsbetingelser, som mange producenter og distributører føler sig en kende presset af.

Som CRN skrev for nylig, er Atea - med Dustin som runner up - så effektiv og får så gode priser, at mindre forhandlere vælger at købe deres varer hos dem frem for hos distributører. Simpelthen fordi de vilkår, Atea i kraft af gode aftaler kan sælge under, i mange tilfælde er bedre, end dem, distributører tilbyder mindre samhandelspartnere.

2ig og Comm/2 løfter sig med fusionen lige pludselig op i et lag, hvor de (set fra producenternes og distributørernes side) kan være med til at skabe et mere balanceret forhandler-billede.

Men det gør også det nye selskab mere eksponeret. Mange har aspireret til at komme op og spise af det samme marked som Atea. Men som Anders Elbak fra IDC udtaler til CRN i dette nummer, ligner de to forhandlere hinanden meget. Så meget, vurderer han, at de måder, man kan få synergi i fusionen, er ved at gøre organisationen slankere, fordi der i det store og hele er tale om et overlap og ikke, at de to forhandlere supplerer hinanden.

Andre har ramt muren i vækstprocessen og ved fusioner.

Spørgsmålet er, om 2ig og Comm/2 kan knække koden? Eller om det danske marked er skruet sådan sammen, at det endnu en gang ender med at favorisere Atea.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S