Rammer 2ig/Comm/2-fusionen muren?

Redaktøren mener: Fusionen mellem 2ig og Comm/2 har fået folk i distributionsleddet og hos producenterne til at vejre morgenluft og gætte på, om en seriøs Atea-konkurrent har set dagens lys?

Artikel top billede

For selvom det ikke bliver sagt højt, er der blandt distributører og producenter et ønske om, at der bliver lidt flere store forhandlere at vælge imellem.

Atea har været så dygtig, at ingen konkurrenter er i nærheden af at kunne fremvise en lignende salgsmuskel. Det giver Atea nogle forhandlingsbetingelser, som mange producenter og distributører føler sig en kende presset af.

Som CRN skrev for nylig, er Atea - med Dustin som runner up - så effektiv og får så gode priser, at mindre forhandlere vælger at købe deres varer hos dem frem for hos distributører. Simpelthen fordi de vilkår, Atea i kraft af gode aftaler kan sælge under, i mange tilfælde er bedre, end dem, distributører tilbyder mindre samhandelspartnere.

2ig og Comm/2 løfter sig med fusionen lige pludselig op i et lag, hvor de (set fra producenternes og distributørernes side) kan være med til at skabe et mere balanceret forhandler-billede.

Men det gør også det nye selskab mere eksponeret. Mange har aspireret til at komme op og spise af det samme marked som Atea. Men som Anders Elbak fra IDC udtaler til CRN i dette nummer, ligner de to forhandlere hinanden meget. Så meget, vurderer han, at de måder, man kan få synergi i fusionen, er ved at gøre organisationen slankere, fordi der i det store og hele er tale om et overlap og ikke, at de to forhandlere supplerer hinanden.

Andre har ramt muren i vækstprocessen og ved fusioner.

Spørgsmålet er, om 2ig og Comm/2 kan knække koden? Eller om det danske marked er skruet sådan sammen, at det endnu en gang ender med at favorisere Atea.

Annonceindlæg fra Idura

Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job