Ny direktør skal skabe vækst i Netsolutions

Henrik Koska tiltræder som ny administrerende direktør hos Glostrup-forhandleren Netsolutions og bliver samtidig en del af ejerkredsen.

Artikel top billede

Den første juni tiltræder Henrik Koska som administrerende direktør i forhandleren NetSolutions, der ud over traditionel produktforsyning specialiserer sig i infrastruktur samt print- og kopiløsninger.

Henrik Koska kommer fra en direktørstilling i Nespresso Business Solutions men har også en salgsfortid i virksomheder som Lexmark, Epson og Toshiba.

Stifter, medejer og nuværende direktør Jacob Appel kalder Henrik Koska for "det perfekte match" til Netsolutions:

"Vi har taget Henrik ind, fordi vi har et ønske om at vækste og blive en væsentlig spiller på markedet. Vi mener, at virksomheder med nogenlunde vores profil skal være væsentligt større," siger han.

Henrik Koska er tilbageholdende med at sætte tal på, hvor stor en vækst, Netsolutions går efter:

"Vi har selvfølgelig nogle ambitioner, som fortsat er lidt interne. Det er klart, jeg bliver nødt til at sætte mig ind i virksomheden og udfordringerne, mere end jeg allerede er i dag, og så lægge en strategi for vores kommende vækst. Når det er gjort, melder vi selvfølgelig ud, hvilke målsætninger, vi har. Men overordnet er målet helt sikkert vækst," siger han.

Henrik Koska indtræder i forbindelse med sin nye direktørstilling i virksomhedens ejerkreds, der allerede tæller stifter og nuværende direktør Jacob Appel samt Oktay Ilgöy og Thomas Kjørnæs.

Jacob Appel skal ifølge en pressemeddelelse sikre, at Netsolutions fungerer "nedefra og op", mens Henrik Koska tager sig af den overordnede ledelse.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Forretningsanalytiker

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Flyvestation Skalstrup

    Region Sjælland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job