Ny direktør skal skabe vækst i Netsolutions

Henrik Koska tiltræder som ny administrerende direktør hos Glostrup-forhandleren Netsolutions og bliver samtidig en del af ejerkredsen.

Artikel top billede

Den første juni tiltræder Henrik Koska som administrerende direktør i forhandleren NetSolutions, der ud over traditionel produktforsyning specialiserer sig i infrastruktur samt print- og kopiløsninger.

Henrik Koska kommer fra en direktørstilling i Nespresso Business Solutions men har også en salgsfortid i virksomheder som Lexmark, Epson og Toshiba.

Stifter, medejer og nuværende direktør Jacob Appel kalder Henrik Koska for "det perfekte match" til Netsolutions:

"Vi har taget Henrik ind, fordi vi har et ønske om at vækste og blive en væsentlig spiller på markedet. Vi mener, at virksomheder med nogenlunde vores profil skal være væsentligt større," siger han.

Henrik Koska er tilbageholdende med at sætte tal på, hvor stor en vækst, Netsolutions går efter:

"Vi har selvfølgelig nogle ambitioner, som fortsat er lidt interne. Det er klart, jeg bliver nødt til at sætte mig ind i virksomheden og udfordringerne, mere end jeg allerede er i dag, og så lægge en strategi for vores kommende vækst. Når det er gjort, melder vi selvfølgelig ud, hvilke målsætninger, vi har. Men overordnet er målet helt sikkert vækst," siger han.

Henrik Koska indtræder i forbindelse med sin nye direktørstilling i virksomhedens ejerkreds, der allerede tæller stifter og nuværende direktør Jacob Appel samt Oktay Ilgöy og Thomas Kjørnæs.

Jacob Appel skal ifølge en pressemeddelelse sikre, at Netsolutions fungerer "nedefra og op", mens Henrik Koska tager sig af den overordnede ledelse.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos