Ny direktør skal skabe vækst i Netsolutions

Henrik Koska tiltræder som ny administrerende direktør hos Glostrup-forhandleren Netsolutions og bliver samtidig en del af ejerkredsen.

Artikel top billede

Den første juni tiltræder Henrik Koska som administrerende direktør i forhandleren NetSolutions, der ud over traditionel produktforsyning specialiserer sig i infrastruktur samt print- og kopiløsninger.

Henrik Koska kommer fra en direktørstilling i Nespresso Business Solutions men har også en salgsfortid i virksomheder som Lexmark, Epson og Toshiba.

Stifter, medejer og nuværende direktør Jacob Appel kalder Henrik Koska for "det perfekte match" til Netsolutions:

"Vi har taget Henrik ind, fordi vi har et ønske om at vækste og blive en væsentlig spiller på markedet. Vi mener, at virksomheder med nogenlunde vores profil skal være væsentligt større," siger han.

Henrik Koska er tilbageholdende med at sætte tal på, hvor stor en vækst, Netsolutions går efter:

"Vi har selvfølgelig nogle ambitioner, som fortsat er lidt interne. Det er klart, jeg bliver nødt til at sætte mig ind i virksomheden og udfordringerne, mere end jeg allerede er i dag, og så lægge en strategi for vores kommende vækst. Når det er gjort, melder vi selvfølgelig ud, hvilke målsætninger, vi har. Men overordnet er målet helt sikkert vækst," siger han.

Henrik Koska indtræder i forbindelse med sin nye direktørstilling i virksomhedens ejerkreds, der allerede tæller stifter og nuværende direktør Jacob Appel samt Oktay Ilgöy og Thomas Kjørnæs.

Jacob Appel skal ifølge en pressemeddelelse sikre, at Netsolutions fungerer "nedefra og op", mens Henrik Koska tager sig af den overordnede ledelse.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse