Ny direktør skal skabe vækst i Netsolutions

Henrik Koska tiltræder som ny administrerende direktør hos Glostrup-forhandleren Netsolutions og bliver samtidig en del af ejerkredsen.

Artikel top billede

Den første juni tiltræder Henrik Koska som administrerende direktør i forhandleren NetSolutions, der ud over traditionel produktforsyning specialiserer sig i infrastruktur samt print- og kopiløsninger.

Henrik Koska kommer fra en direktørstilling i Nespresso Business Solutions men har også en salgsfortid i virksomheder som Lexmark, Epson og Toshiba.

Stifter, medejer og nuværende direktør Jacob Appel kalder Henrik Koska for "det perfekte match" til Netsolutions:

"Vi har taget Henrik ind, fordi vi har et ønske om at vækste og blive en væsentlig spiller på markedet. Vi mener, at virksomheder med nogenlunde vores profil skal være væsentligt større," siger han.

Henrik Koska er tilbageholdende med at sætte tal på, hvor stor en vækst, Netsolutions går efter:

"Vi har selvfølgelig nogle ambitioner, som fortsat er lidt interne. Det er klart, jeg bliver nødt til at sætte mig ind i virksomheden og udfordringerne, mere end jeg allerede er i dag, og så lægge en strategi for vores kommende vækst. Når det er gjort, melder vi selvfølgelig ud, hvilke målsætninger, vi har. Men overordnet er målet helt sikkert vækst," siger han.

Henrik Koska indtræder i forbindelse med sin nye direktørstilling i virksomhedens ejerkreds, der allerede tæller stifter og nuværende direktør Jacob Appel samt Oktay Ilgöy og Thomas Kjørnæs.

Jacob Appel skal ifølge en pressemeddelelse sikre, at Netsolutions fungerer "nedefra og op", mens Henrik Koska tager sig af den overordnede ledelse.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamledere til PETs indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger dygtig medarbejder til forvaltning af samfundskritiske IT-systemer i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S