Elgiganten bejler til titlen som Årets Krejler

Forbrugerrådet kører en konkurrence, hvor forbrugerne kan nominere en virksomhed til prisen som Årets Krejler.

Artikel top billede

De danske forbrugere kan indtil på mandag nominere en dansk virksomhed til prisen "Årets Krejler", der uddeles af Forbrugerrådet.

Prisen gives til en virksomhed, der opfører sig 'skurkagtigt'. Forbrugerrådets egen definition på dette er at tage urimelige gebyrer, tilbyde absurde aftaler eller udøve vildledende markedsføring.

Ekstrabladet.dk skriver,at det på nuværende tidspunkt meget vel kan være retailkæden Elgiganten, der løber af sted med prisen.

Det seneste år har Forbrugerrådet nemlig modtaget intet mindre end 155 klager over netop elektronikkæden, og kæden er dermed den virksomhed, Forbrugerrådet har modtaget flest klager omkring.

Det skal for god ordens skyld nævnes, at de 155 klagesager omfatter alle modtagne sager i Forbrugerrådet - både de afviste og de, hvor forbrugeren har fået medhold.

Prisen uddeles 15. juni af Forbrugerrådet.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS