Elgiganten bejler til titlen som Årets Krejler

Forbrugerrådet kører en konkurrence, hvor forbrugerne kan nominere en virksomhed til prisen som Årets Krejler.

Artikel top billede

De danske forbrugere kan indtil på mandag nominere en dansk virksomhed til prisen "Årets Krejler", der uddeles af Forbrugerrådet.

Prisen gives til en virksomhed, der opfører sig 'skurkagtigt'. Forbrugerrådets egen definition på dette er at tage urimelige gebyrer, tilbyde absurde aftaler eller udøve vildledende markedsføring.

Ekstrabladet.dk skriver,at det på nuværende tidspunkt meget vel kan være retailkæden Elgiganten, der løber af sted med prisen.

Det seneste år har Forbrugerrådet nemlig modtaget intet mindre end 155 klager over netop elektronikkæden, og kæden er dermed den virksomhed, Forbrugerrådet har modtaget flest klager omkring.

Det skal for god ordens skyld nævnes, at de 155 klagesager omfatter alle modtagne sager i Forbrugerrådet - både de afviste og de, hvor forbrugeren har fået medhold.

Prisen uddeles 15. juni af Forbrugerrådet.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

SOS International

Platform Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS