Elgiganten bejler til titlen som Årets Krejler

Forbrugerrådet kører en konkurrence, hvor forbrugerne kan nominere en virksomhed til prisen som Årets Krejler.

Artikel top billede

De danske forbrugere kan indtil på mandag nominere en dansk virksomhed til prisen "Årets Krejler", der uddeles af Forbrugerrådet.

Prisen gives til en virksomhed, der opfører sig 'skurkagtigt'. Forbrugerrådets egen definition på dette er at tage urimelige gebyrer, tilbyde absurde aftaler eller udøve vildledende markedsføring.

Ekstrabladet.dk skriver,at det på nuværende tidspunkt meget vel kan være retailkæden Elgiganten, der løber af sted med prisen.

Det seneste år har Forbrugerrådet nemlig modtaget intet mindre end 155 klager over netop elektronikkæden, og kæden er dermed den virksomhed, Forbrugerrådet har modtaget flest klager omkring.

Det skal for god ordens skyld nævnes, at de 155 klagesager omfatter alle modtagne sager i Forbrugerrådet - både de afviste og de, hvor forbrugeren har fået medhold.

Prisen uddeles 15. juni af Forbrugerrådet.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    European Stonecraft

    Intern Navision/BC Supporter

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Test Consultant

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen