Elgiganten bejler til titlen som Årets Krejler

Forbrugerrådet kører en konkurrence, hvor forbrugerne kan nominere en virksomhed til prisen som Årets Krejler.

Artikel top billede

De danske forbrugere kan indtil på mandag nominere en dansk virksomhed til prisen "Årets Krejler", der uddeles af Forbrugerrådet.

Prisen gives til en virksomhed, der opfører sig 'skurkagtigt'. Forbrugerrådets egen definition på dette er at tage urimelige gebyrer, tilbyde absurde aftaler eller udøve vildledende markedsføring.

Ekstrabladet.dk skriver,at det på nuværende tidspunkt meget vel kan være retailkæden Elgiganten, der løber af sted med prisen.

Det seneste år har Forbrugerrådet nemlig modtaget intet mindre end 155 klager over netop elektronikkæden, og kæden er dermed den virksomhed, Forbrugerrådet har modtaget flest klager omkring.

Det skal for god ordens skyld nævnes, at de 155 klagesager omfatter alle modtagne sager i Forbrugerrådet - både de afviste og de, hvor forbrugeren har fået medhold.

Prisen uddeles 15. juni af Forbrugerrådet.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS