Edgemo: Millionunderskud er efter planen

Den nystartede østjyske forhandlersatsning Edgemo har afleveret sit første regnskab.

Artikel top billede

Direktør Lars Andersen er meget fåmælt omkring Edgemo. Han vil ikke rigtig kommentere selskabets første regnskab. Om de mange ansættelser hos Edgemo, der i dag er oppe 22 ansatte siger han: "Det er nødvendigt med mennesker for at nå en kritisk masse".

Siden selskabets officielle start i november 2011 har østjyske Egdemo haft fart på. Udover at selskabet har ansat et stort antal sælgere - hvoraf en stor del kommer fra Atea - så har forhandleren også sidste år oparbejdet et underskud på 1,3 millioner kroner før skat. Det viser det netop afleverede regnskab fra forhandleren.

"Det er som planlagt. Derudover har jeg ingen kommentarer til regnskabet," siger direktør Lars Andersen til CRN.

Selskabet Edgemo blev startet 8. september, men reelt startede selskabet først op 1. november har Lars Andersen fortalt til CRN. Det netop afleverede regnskab dækker derfor månederne november og december.

På de to måneder lykkedes det Edgemo at opnå en omsætning på 2,8 millioner kroner. Men med et vareforbrug på 1,9 millioner kroner og lønudgifter på 1,2 millioner kroner og andre omkostninger til omkring en million kroner, så ender resultat alligevel på et minus på 1,3 millioner kroner før skat.

Ifølge selskabets hjemmeside har Edgemo ved næste månedskifte 22 ansatte (fra 1. juni). I december havde Edgemo allerede 13 ansatte.

Omsætningstallet viser da også, at Edgemo har fået en flyvende start. Forhandleren fik således også fra starten nogle vigtige certificeringer. Edgemo blev Citrix guldpartner og IBM businesspartner allerede i 2011.

Nu reklamerer Edgemo med at forhandlerne er: Apple Autoriseret Forhandler, Citrix Gold Solution Advisor, Hitachi Data Systems Silver Partner, HP Gold Preferred Partner, IBM Advanced Partner, Lenovo Premium Partner og Microsoft Silver Certified Partner

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job