Chok: HP fyrer 27.000 medarbejdere - topchef smutter med

At topchef må smutte samtidig med massefyring kommer bag på iagttagere. Måske et tegn på at cloud-strategi har slået fejl.

Artikel top billede

Ikke nok med at HP onsdag annoncerede at 27.000 medarbejdere eller omkring otte procent af selskabets arbejdsstyrke skal fyres.

Samtidig fortalte HP, at chefen for HPS enorme og prestigiøse opkøb Autonomy englænderen Mike Lynch, også forlader HP.Sidste år lagde HP 10 milliarder dollar på bordet for software-virksomheden Autonomy. At selskabets topchef Mike Lynch nu må forlade HP, tolker nogle, som at HP har store problemer med at få opkøbet til at falde på plads.

For HP oplyser nemlig at selskabet har oplevet en betydelig nedgang i salget af licenser.

Dette er et tilbageslag for HPs cloud-strategi, da Autonomy er en af hjørnestenene i den strategi.

I amerikanske CRN tolker flere dette som at tidligere HP Topchef Leo Apothekers plan om at forvandle HP til et software-firma er slået fejl.

HP oplyser at afskedigelsen af de 27.000 medarbejdere skal være endelig effektueret i 2014.

Der er ikke specifikke oplysninger om for eksempel Danmark.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job