Chok: HP fyrer 27.000 medarbejdere - topchef smutter med

At topchef må smutte samtidig med massefyring kommer bag på iagttagere. Måske et tegn på at cloud-strategi har slået fejl.

Artikel top billede

Ikke nok med at HP onsdag annoncerede at 27.000 medarbejdere eller omkring otte procent af selskabets arbejdsstyrke skal fyres.

Samtidig fortalte HP, at chefen for HPS enorme og prestigiøse opkøb Autonomy englænderen Mike Lynch, også forlader HP.Sidste år lagde HP 10 milliarder dollar på bordet for software-virksomheden Autonomy. At selskabets topchef Mike Lynch nu må forlade HP, tolker nogle, som at HP har store problemer med at få opkøbet til at falde på plads.

For HP oplyser nemlig at selskabet har oplevet en betydelig nedgang i salget af licenser.

Dette er et tilbageslag for HPs cloud-strategi, da Autonomy er en af hjørnestenene i den strategi.

I amerikanske CRN tolker flere dette som at tidligere HP Topchef Leo Apothekers plan om at forvandle HP til et software-firma er slået fejl.

HP oplyser at afskedigelsen af de 27.000 medarbejdere skal være endelig effektueret i 2014.

Der er ikke specifikke oplysninger om for eksempel Danmark.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS