Chok: HP fyrer 27.000 medarbejdere - topchef smutter med

At topchef må smutte samtidig med massefyring kommer bag på iagttagere. Måske et tegn på at cloud-strategi har slået fejl.

Artikel top billede

Ikke nok med at HP onsdag annoncerede at 27.000 medarbejdere eller omkring otte procent af selskabets arbejdsstyrke skal fyres.

Samtidig fortalte HP, at chefen for HPS enorme og prestigiøse opkøb Autonomy englænderen Mike Lynch, også forlader HP.Sidste år lagde HP 10 milliarder dollar på bordet for software-virksomheden Autonomy. At selskabets topchef Mike Lynch nu må forlade HP, tolker nogle, som at HP har store problemer med at få opkøbet til at falde på plads.

For HP oplyser nemlig at selskabet har oplevet en betydelig nedgang i salget af licenser.

Dette er et tilbageslag for HPs cloud-strategi, da Autonomy er en af hjørnestenene i den strategi.

I amerikanske CRN tolker flere dette som at tidligere HP Topchef Leo Apothekers plan om at forvandle HP til et software-firma er slået fejl.

HP oplyser at afskedigelsen af de 27.000 medarbejdere skal være endelig effektueret i 2014.

Der er ikke specifikke oplysninger om for eksempel Danmark.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job