Webtrafik på iPads overhaler smartphone-trafik næste år

Apps er fine. Men mobiltilpassede hjemmesider er fremtiden.

Artikel top billede

I 2013 vil der være mere trafik fra tablets som iPad, end der vil være fra smartphones.

Det mener Adobe, som har fremskrevet resultatet af en større undersøgelse.

Lige nu vokser webtrafikken til iPads og andre tablets 10 gange så hurtigt, som webtrafikken til smartphones. Hvis den trend fortsætter, vil surf på iPads og lignende enheder altså allerede overhale almindelig mobiltrafik næste år.

Man kunne selvfølgelig argumentere for, at tablets er så ny en trend, at de naturligvis oplever en større procentvis trafikstigning end mobiltelefoner. Det er også en del af forklaringen.
Men Adobes undersøgelse viser også, at folk, der surfer på iPads og tablets, gennemsnitligt besøger flere websider per gang end smartphone-brugere.

Derfor mener Adobe, at vi i 2014 vil opleve, at 10 procent af verdens samlede webtrafik kommer fra iPads og tablets.

Samme trend her

På ComON kan vi også mærke en markant stigning i antallet af læsere, der kommer til os via mobile enheder. I oktober sidste år var andelen af "mobile" besøgende ni procent. I marts var tallet steget til 16 procent.
Blandt besøgende fra mobile enheder kommer 34 procent fra iPads.

Adobe, der også sælger software til at optimere indhold til mobile platforme, mener derfor, at mange virksomheder hurtigst muligt skal komme i gang med udviklingen af websider, der understøtter mange platforme.
Firmaet mener, at apps, som mange medier og firmaer har haft travlt med at udvikle de seneste år, har været fine, men i fremtiden vil det ofte være mere værdifuldt at optimere virksomhedens eksisterende websider til mobile enheder end at udgive nye smartphone-applikationer.

Undersøgelsen, Adobe Digital Index, er baseret på 23 milliarder webbesøg på 325 virksomheders websites i Danmark, Belgien, Tjekkiet, Finland, Frankrig, Tyskland, Irland, Italien, Holland, Norge, Polen, Spanien, Sverige, Schweiz og England), Nordamerika og Asien (Kina, Indien, Sydkorea, New Zealand, Singapore, Taiwan og Thailand).

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S