Webtrafik på iPads overhaler smartphone-trafik næste år

Apps er fine. Men mobiltilpassede hjemmesider er fremtiden.

Artikel top billede

I 2013 vil der være mere trafik fra tablets som iPad, end der vil være fra smartphones.

Det mener Adobe, som har fremskrevet resultatet af en større undersøgelse.

Lige nu vokser webtrafikken til iPads og andre tablets 10 gange så hurtigt, som webtrafikken til smartphones. Hvis den trend fortsætter, vil surf på iPads og lignende enheder altså allerede overhale almindelig mobiltrafik næste år.

Man kunne selvfølgelig argumentere for, at tablets er så ny en trend, at de naturligvis oplever en større procentvis trafikstigning end mobiltelefoner. Det er også en del af forklaringen.
Men Adobes undersøgelse viser også, at folk, der surfer på iPads og tablets, gennemsnitligt besøger flere websider per gang end smartphone-brugere.

Derfor mener Adobe, at vi i 2014 vil opleve, at 10 procent af verdens samlede webtrafik kommer fra iPads og tablets.

Samme trend her

På ComON kan vi også mærke en markant stigning i antallet af læsere, der kommer til os via mobile enheder. I oktober sidste år var andelen af "mobile" besøgende ni procent. I marts var tallet steget til 16 procent.
Blandt besøgende fra mobile enheder kommer 34 procent fra iPads.

Adobe, der også sælger software til at optimere indhold til mobile platforme, mener derfor, at mange virksomheder hurtigst muligt skal komme i gang med udviklingen af websider, der understøtter mange platforme.
Firmaet mener, at apps, som mange medier og firmaer har haft travlt med at udvikle de seneste år, har været fine, men i fremtiden vil det ofte være mere værdifuldt at optimere virksomhedens eksisterende websider til mobile enheder end at udgive nye smartphone-applikationer.

Undersøgelsen, Adobe Digital Index, er baseret på 23 milliarder webbesøg på 325 virksomheders websites i Danmark, Belgien, Tjekkiet, Finland, Frankrig, Tyskland, Irland, Italien, Holland, Norge, Polen, Spanien, Sverige, Schweiz og England), Nordamerika og Asien (Kina, Indien, Sydkorea, New Zealand, Singapore, Taiwan og Thailand).

Akademikernes A-kasse

AI Product Owner

Københavnsområdet

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Jet Time A/S

Dataanalytiker (Data Analyst)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S