Webtrafik på iPads overhaler smartphone-trafik næste år

Apps er fine. Men mobiltilpassede hjemmesider er fremtiden.

Artikel top billede

I 2013 vil der være mere trafik fra tablets som iPad, end der vil være fra smartphones.

Det mener Adobe, som har fremskrevet resultatet af en større undersøgelse.

Lige nu vokser webtrafikken til iPads og andre tablets 10 gange så hurtigt, som webtrafikken til smartphones. Hvis den trend fortsætter, vil surf på iPads og lignende enheder altså allerede overhale almindelig mobiltrafik næste år.

Man kunne selvfølgelig argumentere for, at tablets er så ny en trend, at de naturligvis oplever en større procentvis trafikstigning end mobiltelefoner. Det er også en del af forklaringen.
Men Adobes undersøgelse viser også, at folk, der surfer på iPads og tablets, gennemsnitligt besøger flere websider per gang end smartphone-brugere.

Derfor mener Adobe, at vi i 2014 vil opleve, at 10 procent af verdens samlede webtrafik kommer fra iPads og tablets.

Samme trend her

På ComON kan vi også mærke en markant stigning i antallet af læsere, der kommer til os via mobile enheder. I oktober sidste år var andelen af "mobile" besøgende ni procent. I marts var tallet steget til 16 procent.
Blandt besøgende fra mobile enheder kommer 34 procent fra iPads.

Adobe, der også sælger software til at optimere indhold til mobile platforme, mener derfor, at mange virksomheder hurtigst muligt skal komme i gang med udviklingen af websider, der understøtter mange platforme.
Firmaet mener, at apps, som mange medier og firmaer har haft travlt med at udvikle de seneste år, har været fine, men i fremtiden vil det ofte være mere værdifuldt at optimere virksomhedens eksisterende websider til mobile enheder end at udgive nye smartphone-applikationer.

Undersøgelsen, Adobe Digital Index, er baseret på 23 milliarder webbesøg på 325 virksomheders websites i Danmark, Belgien, Tjekkiet, Finland, Frankrig, Tyskland, Irland, Italien, Holland, Norge, Polen, Spanien, Sverige, Schweiz og England), Nordamerika og Asien (Kina, Indien, Sydkorea, New Zealand, Singapore, Taiwan og Thailand).

Læses lige nu

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Løsningsarkitekt til Kontoret Udviklingsprojekter i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-løsningsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teknisk stærk IT-konsulent

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S