Jersild: Fyringer gavner bundlinjen

NetDesigns driftsresultat steg med 34 procent sidste år, hvilket hænger sammen med, at selskabet fyrede 42 i løbet af året.

Artikel top billede

NetDesigns årsregnskab for 2011 viser, at virksomheden øgede sit overskud med otte millioner kroner i forhold til 2010. Stigningen i driftsresultatet på 12 millioner kroner skyldes ifølge regnskabsberetningen "virksomhedens tilpasning af medarbejdere og en deraf følgende nedgang i personaleomkostningerne."

Omvendt har NetDesign måttet slippe fratrædelsesomkostninger i størrelsesordenen 16,3 millioner kroner i 2010.

Resultatet er i øvrigt som forventet og anses - "den generelle økonomiske afmatning taget i betragtning" som tilfredsstillende.

Resultatet af virksomhedens primære drift i 2011 landede på 48,1 millioner kroner ud af en omsætning på 992 millioner kroner. Procentuelt svarer det til en stigning på 12,2 procent i forhold til 2010.

"Med den generelle økonomiske afmatning taget i betragtning anser vi bestemt resultatet for tilfredsstillende," udtaler Keld Jersild Olsen, administrerende direktør, NetDesign.

Før NetDesign var Keld Jersild Olsen øverste chef for HP i Danmark. En stilling som han overraskende blev fyret fra eller forlod selv med omgående virkning for et år siden.

Selskabet har i 2011 bevæget sig ind på Managed Services-området ikke mindst med fokus på cloud computing og outsourcing, og det fokus ønsker man ifølge direktøren at fastholde.

"Vores kunder har et øget fokus på deres omkostninger og vender derfor i stigende grad blikket mod outsourcing- og cloud-løsninger. Af samme grund har vi lanceret vores egen cloud service - Connect - som er en af NetDesigns helt store satsninger i 2012," lyder det.

Rart sted at arbejde

På trods af at NetDesign fyrede 42 medarbejdere er de resterende ansatte tilsyneladende stadig rigtig glade for at arbejde i den Farum-baserede virksomhed. Så glade, at NetDesign sidste år blev kåret som den bedste it-arbejdsplads i Danmark af Great Place to Work Institute.

I øvrigt en konkurrence som det koster 50.000 kroner at deltage i, så det må formodes, at mange gode arbejdspladser alene af den grund fravælger at deltage i kapløbet om at blive kåret som den bedste arbejdsplads.

På certificeringsfronten lægger NetDesign sig også i selen. Faktisk var 2011 et rekordår, hvad partnerpriser og certificeringer angår. Året bød blandt andet på i alt seks partnerpriser fra Cisco - heraf to nordeuropæiske. Derudover blev NetDesign kåret som årets Microsoft UC-partner i Danmark, ligesom den modtog Microsoft-prisen Western Europe Lync Partner of the Year.

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Region Midtjylland

IT-specialist til regionskliniksystemerne

Midtjylland

IT-Forsyningen I/S

It-specialist til serverteam

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT i Slagelse

Region Sjælland

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland