Er din arbejdsmobil en ældre Nokia?

Danmarks arbejdsgivere foretrækker stadig at give medarbejderne dumphones.

Artikel top billede

Over halvdelen - 56 procent - af arbejdsgiverbetalte mobiler, som danskerne taler i, er gammeldags dumbphones. Kun 44 procent af os har fået chefen til at hoste op med en smartphone.

Det viser en undersøgelse, som TDC Erhverv har foretaget blandt sine kunder, fortæller selskabet i en pressemeddelelse.

I den samlede statistik bliver Nokia dermed det dominerende brand for danskere, der taler i arbejdsgiverbetalt mobiltelefon - langt foran nummer to, HTC.

HTC er til gengæld det foretrukne mærke, når arbejdsgiverne skal uddele smartphones.

TDC-undersøgelsen viser ganske vist, at folk faktisk hellere vil have en iPhone: 38 procent vælger en telefon fra Apple, hvis de selv får lov at bestemme. Dernæst kommer HTC, Nokia og Samsung med 32, 16 og seks procent af de selvvalgte job-telefoner.

44 procent af medarbejderne med arbejdsgiverbetalt smartphone har slet ikke haft indflydelse på valget af deres mobil, viser undersøgelsen gennemført af TDC Erhverv.

Selskabet vil nu forsøge at markedsføre nye koncepter for jobtelefoner, hvor regningen splittes op mellem data og tale, så arbejdsgiveren for eksempel kan nøjes med at betale for taletrafikken.

Samtidgt vil TDC forsøge at sparke nyt liv i bruttotræks-ordninger efter samme model som de gode gamle hjemme-pc-ordninger, hvor firmaet køber hardwaren, og medabejderen betaler for den med løntræk før skat.

Undersøgelsen har ikke gjort resultaterne op på operativsystem, så det vides ikke, hvor stor andelen af henholdsvis Android- og Windows-styresystemer er på de HTC-telefoner, som medarbejderne har fået udlevet af deres firma.

_

Læses lige nu

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect