Er din arbejdsmobil en ældre Nokia?

Danmarks arbejdsgivere foretrækker stadig at give medarbejderne dumphones.

Artikel top billede

Over halvdelen - 56 procent - af arbejdsgiverbetalte mobiler, som danskerne taler i, er gammeldags dumbphones. Kun 44 procent af os har fået chefen til at hoste op med en smartphone.

Det viser en undersøgelse, som TDC Erhverv har foretaget blandt sine kunder, fortæller selskabet i en pressemeddelelse.

I den samlede statistik bliver Nokia dermed det dominerende brand for danskere, der taler i arbejdsgiverbetalt mobiltelefon - langt foran nummer to, HTC.

HTC er til gengæld det foretrukne mærke, når arbejdsgiverne skal uddele smartphones.

TDC-undersøgelsen viser ganske vist, at folk faktisk hellere vil have en iPhone: 38 procent vælger en telefon fra Apple, hvis de selv får lov at bestemme. Dernæst kommer HTC, Nokia og Samsung med 32, 16 og seks procent af de selvvalgte job-telefoner.

44 procent af medarbejderne med arbejdsgiverbetalt smartphone har slet ikke haft indflydelse på valget af deres mobil, viser undersøgelsen gennemført af TDC Erhverv.

Selskabet vil nu forsøge at markedsføre nye koncepter for jobtelefoner, hvor regningen splittes op mellem data og tale, så arbejdsgiveren for eksempel kan nøjes med at betale for taletrafikken.

Samtidgt vil TDC forsøge at sparke nyt liv i bruttotræks-ordninger efter samme model som de gode gamle hjemme-pc-ordninger, hvor firmaet køber hardwaren, og medabejderen betaler for den med løntræk før skat.

Undersøgelsen har ikke gjort resultaterne op på operativsystem, så det vides ikke, hvor stor andelen af henholdsvis Android- og Windows-styresystemer er på de HTC-telefoner, som medarbejderne har fået udlevet af deres firma.

_

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS