Er din arbejdsmobil en ældre Nokia?

Danmarks arbejdsgivere foretrækker stadig at give medarbejderne dumphones.

Artikel top billede

Over halvdelen - 56 procent - af arbejdsgiverbetalte mobiler, som danskerne taler i, er gammeldags dumbphones. Kun 44 procent af os har fået chefen til at hoste op med en smartphone.

Det viser en undersøgelse, som TDC Erhverv har foretaget blandt sine kunder, fortæller selskabet i en pressemeddelelse.

I den samlede statistik bliver Nokia dermed det dominerende brand for danskere, der taler i arbejdsgiverbetalt mobiltelefon - langt foran nummer to, HTC.

HTC er til gengæld det foretrukne mærke, når arbejdsgiverne skal uddele smartphones.

TDC-undersøgelsen viser ganske vist, at folk faktisk hellere vil have en iPhone: 38 procent vælger en telefon fra Apple, hvis de selv får lov at bestemme. Dernæst kommer HTC, Nokia og Samsung med 32, 16 og seks procent af de selvvalgte job-telefoner.

44 procent af medarbejderne med arbejdsgiverbetalt smartphone har slet ikke haft indflydelse på valget af deres mobil, viser undersøgelsen gennemført af TDC Erhverv.

Selskabet vil nu forsøge at markedsføre nye koncepter for jobtelefoner, hvor regningen splittes op mellem data og tale, så arbejdsgiveren for eksempel kan nøjes med at betale for taletrafikken.

Samtidgt vil TDC forsøge at sparke nyt liv i bruttotræks-ordninger efter samme model som de gode gamle hjemme-pc-ordninger, hvor firmaet køber hardwaren, og medabejderen betaler for den med løntræk før skat.

Undersøgelsen har ikke gjort resultaterne op på operativsystem, så det vides ikke, hvor stor andelen af henholdsvis Android- og Windows-styresystemer er på de HTC-telefoner, som medarbejderne har fået udlevet af deres firma.

_

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S