Computer City-søster viklet ind i momsvindel

De svenske skattemyndigheder mistænker to brødre for omfattende momssvindel i forbindelse med salg af smartphones og tablets til onlineforhandleren Netonnet.

Artikel top billede

Politiet i Göteborg har anholdt og sigtet to brødre i Göteborg for grov momssvindel. De to har handlet med smartphones og tablet-computere, men har undladt at betale moms til det svenske skattevæsen.

Svindelen har ifølge Göteborgs-Posten betydet, at de to mistænkte gennem deres firma har kunnet sælge varer til en pris, der typisk lå omkring 250 danske kroner under konkurrenternes priser. Desuden har de to sigtede ifølge efterforskerne stukket en del af momspengene i egen lomme.

Den største kunde hos de to svindelmistænkte har været onlineforhandleren Netonnet, der er en del af den svenske Siba-koncern, der også ejer den danske elektronikæde Computer City.

I god tro

En indkøber hos Netonnet har forklaret myndighederne, at han fandt leverandøren på nettet, og lod sig imponere af de lave priser.

"Det var ingen grund til at have mistanke. De fleste leverandører tilbød på det tidspunkt de samme varer til samme pris. I det aktuelle tilfælde passede produkttilgængeligheden vores behov," siger direktør i Netonnet, Harald Ennen, til Göteborgs-Posten. Han lover, at Netonnet nu vil gennemgå sine rutiner for at undgå at havne i samme situation igen.

En kilde med kendskab til efterforskningen rejser dog tvivl om den forklaring.

"Netonnet burde have spurgt sig selv: Hvordan kan en lille forhandler levere produkter med det prisbillede? Men det har de åbenbart lukket øjnene for," siger kilden.

Hos den svenske anklagemyndighed afviser man, at Netonnet er under mistanke for at have taget del i ulovlighederne.

De to mistænkte har i en periode haft en omsætning svarende til omkring 100 millioner danske kroner, hvoraf de to bagmænd ifølge de svenske efterforskere ulovligt har stukket omkring otte millioner kroner i egen lomme. Mens svindelen stod på hævdede de to bagmænd at en stor del af deres handel gik til blandt andet Tyrkiet og Irak.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Statens IT

    Teamleder til Indkøb og Licenser

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kickstart din IT-karriere som IT-supporterelev på Flyvestation Aalborg

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job