Computer City-søster viklet ind i momsvindel

De svenske skattemyndigheder mistænker to brødre for omfattende momssvindel i forbindelse med salg af smartphones og tablets til onlineforhandleren Netonnet.

Artikel top billede

Politiet i Göteborg har anholdt og sigtet to brødre i Göteborg for grov momssvindel. De to har handlet med smartphones og tablet-computere, men har undladt at betale moms til det svenske skattevæsen.

Svindelen har ifølge Göteborgs-Posten betydet, at de to mistænkte gennem deres firma har kunnet sælge varer til en pris, der typisk lå omkring 250 danske kroner under konkurrenternes priser. Desuden har de to sigtede ifølge efterforskerne stukket en del af momspengene i egen lomme.

Den største kunde hos de to svindelmistænkte har været onlineforhandleren Netonnet, der er en del af den svenske Siba-koncern, der også ejer den danske elektronikæde Computer City.

I god tro

En indkøber hos Netonnet har forklaret myndighederne, at han fandt leverandøren på nettet, og lod sig imponere af de lave priser.

"Det var ingen grund til at have mistanke. De fleste leverandører tilbød på det tidspunkt de samme varer til samme pris. I det aktuelle tilfælde passede produkttilgængeligheden vores behov," siger direktør i Netonnet, Harald Ennen, til Göteborgs-Posten. Han lover, at Netonnet nu vil gennemgå sine rutiner for at undgå at havne i samme situation igen.

En kilde med kendskab til efterforskningen rejser dog tvivl om den forklaring.

"Netonnet burde have spurgt sig selv: Hvordan kan en lille forhandler levere produkter med det prisbillede? Men det har de åbenbart lukket øjnene for," siger kilden.

Hos den svenske anklagemyndighed afviser man, at Netonnet er under mistanke for at have taget del i ulovlighederne.

De to mistænkte har i en periode haft en omsætning svarende til omkring 100 millioner danske kroner, hvoraf de to bagmænd ifølge de svenske efterforskere ulovligt har stukket omkring otte millioner kroner i egen lomme. Mens svindelen stod på hævdede de to bagmænd at en stor del af deres handel gik til blandt andet Tyrkiet og Irak.

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Banedanmark

License Manager

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Sydjylland

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS