Computer City-søster viklet ind i momsvindel

De svenske skattemyndigheder mistænker to brødre for omfattende momssvindel i forbindelse med salg af smartphones og tablets til onlineforhandleren Netonnet.

Artikel top billede

Politiet i Göteborg har anholdt og sigtet to brødre i Göteborg for grov momssvindel. De to har handlet med smartphones og tablet-computere, men har undladt at betale moms til det svenske skattevæsen.

Svindelen har ifølge Göteborgs-Posten betydet, at de to mistænkte gennem deres firma har kunnet sælge varer til en pris, der typisk lå omkring 250 danske kroner under konkurrenternes priser. Desuden har de to sigtede ifølge efterforskerne stukket en del af momspengene i egen lomme.

Den største kunde hos de to svindelmistænkte har været onlineforhandleren Netonnet, der er en del af den svenske Siba-koncern, der også ejer den danske elektronikæde Computer City.

I god tro

En indkøber hos Netonnet har forklaret myndighederne, at han fandt leverandøren på nettet, og lod sig imponere af de lave priser.

"Det var ingen grund til at have mistanke. De fleste leverandører tilbød på det tidspunkt de samme varer til samme pris. I det aktuelle tilfælde passede produkttilgængeligheden vores behov," siger direktør i Netonnet, Harald Ennen, til Göteborgs-Posten. Han lover, at Netonnet nu vil gennemgå sine rutiner for at undgå at havne i samme situation igen.

En kilde med kendskab til efterforskningen rejser dog tvivl om den forklaring.

"Netonnet burde have spurgt sig selv: Hvordan kan en lille forhandler levere produkter med det prisbillede? Men det har de åbenbart lukket øjnene for," siger kilden.

Hos den svenske anklagemyndighed afviser man, at Netonnet er under mistanke for at have taget del i ulovlighederne.

De to mistænkte har i en periode haft en omsætning svarende til omkring 100 millioner danske kroner, hvoraf de to bagmænd ifølge de svenske efterforskere ulovligt har stukket omkring otte millioner kroner i egen lomme. Mens svindelen stod på hævdede de to bagmænd at en stor del af deres handel gik til blandt andet Tyrkiet og Irak.

Læses lige nu

    KMD A/S

    AI Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Scantruck A/S

    Digitaliseringskonsulent

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Lokal IT Støtte på Aalborg Kaserne

    Nordjylland

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job