Skylinekonkurs giver kundebøvl i Sindal

Tommy Høj er ked af Skyline-konkurs: Vi har ikke rigtig noget alternativ at tilbyde, siger Sindal-forhandleren.

Artikel top billede

Kunderne ringede i jævnt tempo til Sindal-forhandleren Høj Data tirsdag, da Skyline lukkede selskabets bredbånd ned. Kunderne ville lige at sikre sig, at de blev flyttet til andre udbydere. Sindal-forhandleren har nemlig solgt rigtig mange Skyline-abonnementer.

Direktør Tommy Høj lægger da heller ikke skjul på, at han er ked af, at Skyline er gået konkurs. For ham har det nemlig været en rigtig god forretning at sælge selskabets bredbåndsabonnementer.

"Da det gik godt, var det da 10.000 kroner hver måned vi fik, for bare at sælge abonnementer," fortæller han og fortsætter:

"Men det nytter jo ikke at græde snot. Nu må vi jo så hjælpe vores kunder over til andre udbydere. Sådan lidt galgenhumoristisk, kan man sige, at vi nu kan sælge til de samme kunder to gange."

Faktum er dog, at Tommy Høj står med en række kunder, som han i dag ikke kan tilbyde en tilfredsstillende bredbåndsløsning til.

"Vi har ikke rigtig noget alternativ. Vi har net-1, men det erstatter ikke Skyline. Der er ikke nogen lignende produkter," siger Tommy Høj, som fortæller at det især er sommerhusejere og landmænd, som han har solgt Skyline-abonnementer til.

Netop fordi der ikke er noget reelt alternativ til Skyline i tyndtbefolkede områder som Nordjylland, er Tommy Høj ked af, at Skyline er gået ud af markedet.

"Nu må vi jo arbejde med de skud, vi har til rådighed. Vi kan sælge Net-1 og dansk net, som tilbyder en ADSL-løsning. Men jeg havde nu gerne set , at der var nogen, der havde købt Skyline, så vi kunne køre videre. Men det er jo nok en forældet teknologi," sukker Tommy Høj.

Læs videre:

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S