HPs Ann Livermore skal vidne i kilden sag

Sæbeoperaen af slagsmål mellem Oracle og HP i forbindelse med Marks Hurds exit manifesteres nu i retten. Læs hvorfor Ann Livermore bliver ført som vidne.

Artikel top billede

Når HPs bestyrelsesmedlem Ann Livermore mandag træder ind en retssal i San Jose, Californien, er det begyndelsen på endnu et bittert kapitel i fejden mellem HP og Oracle. Fejden mellem de to selskaber blussede op efter sex-skandalen, der endte med at HP fyrede topchefen Mark Hurd. Mark Hurd blev umiddelbart efter ansat i Oracle.

Ann Livermores vidneudsagn handler om Itanium-processorer, der produceres af chip-giganten Intel. HP mener nemlig at Oracle har forbrudt sig mod gamle aftaler, ved at bekendtgøre, at selskabet i fremtidige versioner af deres software ikke vil understøtte Itanium, som er den processor-platform, som blandt andet HPs UNIX-systemer bygger på. HP er i dag den eneste store producent, der bygger sine systemer på Itanium, skriver IDG News Service.

Oracle mener omvendt, at Itanium-platformen er på vej til at blive nedlagt. Og derfor har Oracle i bedste amerikanske tradition modsagsøgt HP for ikke at fortælle den virkelige historie om, at Itanium-platformens dage er talte.

For HP er sagen principiel, fordi Itanium stadig genererer en del omsætning til it-giganten. Ved at sende Ann Livermore i vidneskranken viser HP da også, at selskabet vil bruge de helt store kanoner i denne sag.

Ann Livermore var chef for HPs enterprise-afdeling fra 2004 og frem til sidste år. Nu er hun medlem af HPs bestyrelse.

Når retten samles på mandag kommer det efter amerikansk tradition ikke til at handle om, hvorvidt Oracle har forbrudt sig mod kontrakten de to selskaber i mellem, men om hvorvidt kontrakten er af en sådan karakter, at den kan bruges i en retssal.

Beslutter dommeren, James Kleinberg, at kontrakten er egnet til videreførelse, så følger andet afsnit snarest.

Læs videre:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S