Windows 8 giver gigantiske tabletpc'er

Tag godt fat om Asus' nye 18 tommer store tablet-pc med Android og Windows 8 i dualboot - eller start i det "små" med 13 og 14 tommer Windows 8 tabletter fra samme firma.

Artikel top billede

(Opdateret) Når nu smartphones bliver større og større grænsende til det gigantiske - hvorfor skulle tablet-pc'er så ikke også få lov at vokse?

Vokseværket kan foreløbigt ses hos pc-producenten Asus, der viser vejen med gigant-tabletter skabt til Windows 8-universet, der med sit touch-interface nærmest tigger om at blive brugt i en tablet-notebook-kombination.

På den netop åbnede teknologimesse Computex kan man se det lækre design med poleret aluminium kendt fra firmaets ultrabærbare Zenbooks og tabletpc'en Transformer Prime omsat til Windows 8 i spændende nye formater.

Det betyder blandt andet en bærbar pc, hvor skærmen kan clipses af og på ligesom i Transformer Prime. På Transformer Prime virker mekanismen fremragende, og skiftet mellem at bruge skærmen som ren tablet og som almindelige notebook i kombination med tastaturet gav en glimrende brugeroplevelse på den Tegra3-/Android-baserede Transformer Prime, som ComON legede med med tidligere i år.

Asus har valgt det oplagte navn Transformer Book til de nye Windows-8 maskiner, som både gør sig som tabletter og bærbare computere.

Som tablet-pc'er betragtet bliver det de største af slagsen set nogensinde. Transformer Books vil kunne fås med skærmformaterne 11.6, 13 og 14 tommer.

To operativsystemer

I motorrummet på de nye maskiner finder man ægte pc-hardware i form af Core i7 (naturligvis Ivy Bridge) processorer, samt mulighed for særskilt grafikkort og op til 4GB hukommelse.

Skærmene er udstyret med en sammenklappelig fod på bagsiden, så de kan stå selv a la fotoramme, når man bruger dem i tablet-mode. Hvor meget de vejer i pc- og stablet-tilstand er der endnu ikke nogen oplysninger om.

Skulle 14 tommer være for lidt, kan man også anskaffe sig en Asus Transformer AiO. Det er en stand-alone-pc i stil med iMac og andre skærme med indbygget bundkort - bortset fra, at man i AiO's tilfælde kan hive selve den 18,3 tommer store skærm af standeren, - og stå med verdenshistoriens mest voluminøse iPad-konkurrent i hændnene (vi formoder, man vil være tilbøjelig til at bruge begge hænder.)

At tablet-tanken rent faktisk skal tages seriøst understreges af det faktum, at AiO leveres med både Android og Windows 8. Sidstnævnte er det normale OS, maskinen booter i, mens Android kan fremkaldes til enhver tid med et tryk på en knap.

TablTo hænder

En 18 tommers tablet? Hvorfor ikke? Hvis bare den er nogenlunde til at bære, burde det store format være som at læse i en stor, glitret billedbog, som dem folk lader ligge fremme på sofabordene blot for at signalere stil. Touch-interfacet bør fungere mindst ligeså godt som på en halvt så stor iPad - og måske i virkeligheden bedre. Sandsynligvis kan størrelsen både være et handicap og byde på en ganske behagelig brugeroplevelse.

Asus nøjes ikke med at sprænge tabletpc-formatet målt på skærmstørrelse. En anden spændende nyskabelse, som det taiwanesiske firma viste frem på Computex, var prototypen på en tabletpc/notebook  med to skærme - både fuld skærm på lågets yderside og en normal skærm på indersiden.

To skærme

TAICHI-computeren, som Asus kalder den, er endnu ikke produktionsklar, men ifølge Engadgets mand på stedet er konceptet ganske overbevisende: Maskinen er ikke meget tykkere end en normal ultraboook, og den virker fint som en tabletpc i lukket udgave, og skifter umærkeligt skærm, når man åbner låget.

Engadgets video med den dobbelt-skærmede tablethybrid kan ses her.

ComON har spurgt Asus om  nærmere detaljer om forventede priser og leveringstider for de nye maskiner, og håber at kunne bringere yderligere oplysninger senere i dag men de oplysninger er fimaet endnu ikke klar til at melde noget ud om.

_

Læses lige nu

    Banedanmark

    License Manager

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    IT Specialist til IT Drift

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job