HP Danmark: Uvist hvor nedskæringer rammer

Ligesom i Danmark må HP i Norge forvente, at koncernens mange fyringer også rammer lokalt, men "Norge er et lille land i HP sammenhæng," lyder det optimistisk.

Artikel top billede

HP skal skille sig af med 27.000 medarbejdere over de næste par år, og det kommer til at ramme de fleste lande, hvor selskabet er repræsenteret.

Herhjemme svæver de 477 HP-ansatte også i uvished om, i hvor høj grad de mange fyringer rammer Danmark.

"Vi ved fortsat ikke noget om, hvor hårdt eller hvordan vi bliver ramt i Danmark, men ifølge udmeldingen rammer fyringerne bredt," siger Henrik Kirkeskov, informationschef hos HP i Danmark.

Det har også været fremme, at de mange afskedigelser hænger sammen med HP's herostratisk berømte pc-strategi. Det vil Henrik Kirkeskov ikke kommentere på, men henviser til den officielle udmelding fra koncernens øverste chef Meg Whitman.

Hun har varslet, at de ressourcer, som fyringerne udløser, skal bruges til at styrke kerneområder som cloud, big data og sikkerhed.

Synlige ændringer i Norge

Også i mange andre lande svæver de mulige fyringer, der svarer til otte procent af HP's samlede arbejdsstyrke, rundt som en ond ånd på gangene, fordi ingen kan sige noget om, hvor mange der skal fyres og hvornår i de enkelte lande.

Hos HP Norge forudser den nyansatte landechef Anita Krohn Traaseth "synlige ændringer".

"HP er inde i en reorganisering. Vi ved ikke, hvordan organisationskortet og kravet til reduktion i antal stillinger vil påvirke Norge lokalt, men jeg forventer ikke de store ændringer, da Norge er et lille land i HP-sammenhæng, siger Traaseth til Finansavisen.no.

HP Norges strategi er nu ifølge Traaseth til vurdering, men det skulle være sikkert, at den der i højere grad end tidligere vil blive uddelegeret beslutningskompetence til de enkelte HP-lande.

Annonce

Annonceindlæg fra Sabio

Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S