HP Danmark: Uvist hvor nedskæringer rammer

Ligesom i Danmark må HP i Norge forvente, at koncernens mange fyringer også rammer lokalt, men "Norge er et lille land i HP sammenhæng," lyder det optimistisk.

Artikel top billede

HP skal skille sig af med 27.000 medarbejdere over de næste par år, og det kommer til at ramme de fleste lande, hvor selskabet er repræsenteret.

Herhjemme svæver de 477 HP-ansatte også i uvished om, i hvor høj grad de mange fyringer rammer Danmark.

"Vi ved fortsat ikke noget om, hvor hårdt eller hvordan vi bliver ramt i Danmark, men ifølge udmeldingen rammer fyringerne bredt," siger Henrik Kirkeskov, informationschef hos HP i Danmark.

Det har også været fremme, at de mange afskedigelser hænger sammen med HP's herostratisk berømte pc-strategi. Det vil Henrik Kirkeskov ikke kommentere på, men henviser til den officielle udmelding fra koncernens øverste chef Meg Whitman.

Hun har varslet, at de ressourcer, som fyringerne udløser, skal bruges til at styrke kerneområder som cloud, big data og sikkerhed.

Synlige ændringer i Norge

Også i mange andre lande svæver de mulige fyringer, der svarer til otte procent af HP's samlede arbejdsstyrke, rundt som en ond ånd på gangene, fordi ingen kan sige noget om, hvor mange der skal fyres og hvornår i de enkelte lande.

Hos HP Norge forudser den nyansatte landechef Anita Krohn Traaseth "synlige ændringer".

"HP er inde i en reorganisering. Vi ved ikke, hvordan organisationskortet og kravet til reduktion i antal stillinger vil påvirke Norge lokalt, men jeg forventer ikke de store ændringer, da Norge er et lille land i HP-sammenhæng, siger Traaseth til Finansavisen.no.

HP Norges strategi er nu ifølge Traaseth til vurdering, men det skulle være sikkert, at den der i højere grad end tidligere vil blive uddelegeret beslutningskompetence til de enkelte HP-lande.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS