HP Danmark: Uvist hvor nedskæringer rammer

Ligesom i Danmark må HP i Norge forvente, at koncernens mange fyringer også rammer lokalt, men "Norge er et lille land i HP sammenhæng," lyder det optimistisk.

Artikel top billede

HP skal skille sig af med 27.000 medarbejdere over de næste par år, og det kommer til at ramme de fleste lande, hvor selskabet er repræsenteret.

Herhjemme svæver de 477 HP-ansatte også i uvished om, i hvor høj grad de mange fyringer rammer Danmark.

"Vi ved fortsat ikke noget om, hvor hårdt eller hvordan vi bliver ramt i Danmark, men ifølge udmeldingen rammer fyringerne bredt," siger Henrik Kirkeskov, informationschef hos HP i Danmark.

Det har også været fremme, at de mange afskedigelser hænger sammen med HP's herostratisk berømte pc-strategi. Det vil Henrik Kirkeskov ikke kommentere på, men henviser til den officielle udmelding fra koncernens øverste chef Meg Whitman.

Hun har varslet, at de ressourcer, som fyringerne udløser, skal bruges til at styrke kerneområder som cloud, big data og sikkerhed.

Synlige ændringer i Norge

Også i mange andre lande svæver de mulige fyringer, der svarer til otte procent af HP's samlede arbejdsstyrke, rundt som en ond ånd på gangene, fordi ingen kan sige noget om, hvor mange der skal fyres og hvornår i de enkelte lande.

Hos HP Norge forudser den nyansatte landechef Anita Krohn Traaseth "synlige ændringer".

"HP er inde i en reorganisering. Vi ved ikke, hvordan organisationskortet og kravet til reduktion i antal stillinger vil påvirke Norge lokalt, men jeg forventer ikke de store ændringer, da Norge er et lille land i HP-sammenhæng, siger Traaseth til Finansavisen.no.

HP Norges strategi er nu ifølge Traaseth til vurdering, men det skulle være sikkert, at den der i højere grad end tidligere vil blive uddelegeret beslutningskompetence til de enkelte HP-lande.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S