Iværksætter-død: Danske Javascript-fejlfindere lukker og slukker

Danske Muscula skulle gøre det til en leg at være Javascript-udvikler. I sidste uge lukkede firmaet.

Artikel top billede

Det pibler frem med interessante danske iværksætterfirmaer i øjeblikket, men ikke alle kommer fra idé-stadiet til et færdigt produkt.

Muscula, der blev stiftet af tre gode venner, måtte i sidste uge meddele, at firmaet lukker.

Muscula nåede ellers at få en stor gruppe betatestere til at afprøve produktet, og ifølge medstifter Allan Ebdrup var produktet færdigt og klar til launch. Der manglede ifølge holdet en betalingsløsning og en bæredygtig forretningsmodel.

Firmaets produkt var en mulighed for at logge og spotte JavaScript-fejl på et website. Det er per natur svært at undgå Javascript-fejl, så de tre danskere havde fat i et potentielt interessant produkt.

Den bedste tekniske indsigt i Muscula får man i artiklen: The IT-Architecture of Muscula: Node.JS, MongoDB and CDN.

Fortsætter hver for sig

På den snart lukkede hjemmeside kan man læse følgende:

"Vi har ikke været i stand til at opbygge en bæredygtig forretning, selv om produktet virkede som en god idé, der var stor efterspørgsel efter. Forhåbentlig vil du være i stand til at finde sammenlignelige tjenester andre steder."

De immaterielle rettigheder er nu sat til salg.

Det hører med til historien, at de tre stiftere er gode venner men har fundet ud af, at de ikke skal drive virksomhed sammen, fortæller Allan Ebdrup, der nu vil arbejde videre med sine egne projekter obsurvey.com og Html2Pdf.it.

Som afskedsgave til sine trofaste betatestere peger Muscula på følgende tjenester, som måske kan tage over, hvor Musculas muskler slap op: Exceptionhub.comErrorception.com eller Damnit.jupiterit.com.

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos