Iværksætter-død: Danske Javascript-fejlfindere lukker og slukker

Danske Muscula skulle gøre det til en leg at være Javascript-udvikler. I sidste uge lukkede firmaet.

Artikel top billede

Det pibler frem med interessante danske iværksætterfirmaer i øjeblikket, men ikke alle kommer fra idé-stadiet til et færdigt produkt.

Muscula, der blev stiftet af tre gode venner, måtte i sidste uge meddele, at firmaet lukker.

Muscula nåede ellers at få en stor gruppe betatestere til at afprøve produktet, og ifølge medstifter Allan Ebdrup var produktet færdigt og klar til launch. Der manglede ifølge holdet en betalingsløsning og en bæredygtig forretningsmodel.

Firmaets produkt var en mulighed for at logge og spotte JavaScript-fejl på et website. Det er per natur svært at undgå Javascript-fejl, så de tre danskere havde fat i et potentielt interessant produkt.

Den bedste tekniske indsigt i Muscula får man i artiklen: The IT-Architecture of Muscula: Node.JS, MongoDB and CDN.

Fortsætter hver for sig

På den snart lukkede hjemmeside kan man læse følgende:

"Vi har ikke været i stand til at opbygge en bæredygtig forretning, selv om produktet virkede som en god idé, der var stor efterspørgsel efter. Forhåbentlig vil du være i stand til at finde sammenlignelige tjenester andre steder."

De immaterielle rettigheder er nu sat til salg.

Det hører med til historien, at de tre stiftere er gode venner men har fundet ud af, at de ikke skal drive virksomhed sammen, fortæller Allan Ebdrup, der nu vil arbejde videre med sine egne projekter obsurvey.com og Html2Pdf.it.

Som afskedsgave til sine trofaste betatestere peger Muscula på følgende tjenester, som måske kan tage over, hvor Musculas muskler slap op: Exceptionhub.comErrorception.com eller Damnit.jupiterit.com.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS