Iværksætter-død: Danske Javascript-fejlfindere lukker og slukker

Danske Muscula skulle gøre det til en leg at være Javascript-udvikler. I sidste uge lukkede firmaet.

Artikel top billede

Det pibler frem med interessante danske iværksætterfirmaer i øjeblikket, men ikke alle kommer fra idé-stadiet til et færdigt produkt.

Muscula, der blev stiftet af tre gode venner, måtte i sidste uge meddele, at firmaet lukker.

Muscula nåede ellers at få en stor gruppe betatestere til at afprøve produktet, og ifølge medstifter Allan Ebdrup var produktet færdigt og klar til launch. Der manglede ifølge holdet en betalingsløsning og en bæredygtig forretningsmodel.

Firmaets produkt var en mulighed for at logge og spotte JavaScript-fejl på et website. Det er per natur svært at undgå Javascript-fejl, så de tre danskere havde fat i et potentielt interessant produkt.

Den bedste tekniske indsigt i Muscula får man i artiklen: The IT-Architecture of Muscula: Node.JS, MongoDB and CDN.

Fortsætter hver for sig

På den snart lukkede hjemmeside kan man læse følgende:

"Vi har ikke været i stand til at opbygge en bæredygtig forretning, selv om produktet virkede som en god idé, der var stor efterspørgsel efter. Forhåbentlig vil du være i stand til at finde sammenlignelige tjenester andre steder."

De immaterielle rettigheder er nu sat til salg.

Det hører med til historien, at de tre stiftere er gode venner men har fundet ud af, at de ikke skal drive virksomhed sammen, fortæller Allan Ebdrup, der nu vil arbejde videre med sine egne projekter obsurvey.com og Html2Pdf.it.

Som afskedsgave til sine trofaste betatestere peger Muscula på følgende tjenester, som måske kan tage over, hvor Musculas muskler slap op: Exceptionhub.comErrorception.com eller Damnit.jupiterit.com.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS