Claus Holm avancerer i Samsung

Efter kun fem måneder på posten som B2B-chef forfremmer Samsung Claus Holm til dansk landechef.

Artikel top billede

Producenten Samsung har opgivet sin søgen efter en afløser for Ulrik Hvid, der ved udgangen af april forlod jobbet som dansk landechef.

I stedet peger pilen nu på Claus Holm, der så sent som i januar i år kom til Samsung som ny salgschef for B2B-markedet, hvor han afløste Casper Sanderhage.

Men fra i fredags har den 38-årige Holm kunnet skrive titlen som Samsungs danske landechef på visitkortet. Han får dermed ansvaret for både Samsungs danske consumer- og B2B-forretning.

"Der har været en ekstern proces for at finde en afløser for Ulrik, men man har så valgt at tilbyde mig jobbet," lyder Claus Holms kommentar til det pludselige hop op ad karrierestigen.

Han fortæller videre, at hans opgave bliver at fortsætte væksten på det danske marked, og det kræver flere folk end de nuværende cirka 50 ansatte i den danske organisation. Alene sidste år havde Samsung Danmark en vækst på 45 procent og en omsætning på 2,7 milliarder kroner.

"Min opgave er, at fortsætte de ting, der har været i gang i lang tid. Fokus på consumer-forretningen ændres ikke, men nu bygger vi bare noget mere på B2B-delen. Samsung bliver større i Danmark, og vi er allerede i gang med at rekruttere nye medarbejdere," siger Claus Holm, som ikke vil løfte sløret for, hvor mange nye medarbejdere han satser på at ansætte.

Før han kom til Samsung, var Claus Holm i otte år hos Also Actebis, hvor han sluttede karrieren med titlen som skandinavisk direktør for product management.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Banedanmark

Software Asset Manager

Københavnsområdet

Weilbach A/S

Head of Operations Support

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S