Claus Holm avancerer i Samsung

Efter kun fem måneder på posten som B2B-chef forfremmer Samsung Claus Holm til dansk landechef.

Artikel top billede

Producenten Samsung har opgivet sin søgen efter en afløser for Ulrik Hvid, der ved udgangen af april forlod jobbet som dansk landechef.

I stedet peger pilen nu på Claus Holm, der så sent som i januar i år kom til Samsung som ny salgschef for B2B-markedet, hvor han afløste Casper Sanderhage.

Men fra i fredags har den 38-årige Holm kunnet skrive titlen som Samsungs danske landechef på visitkortet. Han får dermed ansvaret for både Samsungs danske consumer- og B2B-forretning.

"Der har været en ekstern proces for at finde en afløser for Ulrik, men man har så valgt at tilbyde mig jobbet," lyder Claus Holms kommentar til det pludselige hop op ad karrierestigen.

Han fortæller videre, at hans opgave bliver at fortsætte væksten på det danske marked, og det kræver flere folk end de nuværende cirka 50 ansatte i den danske organisation. Alene sidste år havde Samsung Danmark en vækst på 45 procent og en omsætning på 2,7 milliarder kroner.

"Min opgave er, at fortsætte de ting, der har været i gang i lang tid. Fokus på consumer-forretningen ændres ikke, men nu bygger vi bare noget mere på B2B-delen. Samsung bliver større i Danmark, og vi er allerede i gang med at rekruttere nye medarbejdere," siger Claus Holm, som ikke vil løfte sløret for, hvor mange nye medarbejdere han satser på at ansætte.

Før han kom til Samsung, var Claus Holm i otte år hos Also Actebis, hvor han sluttede karrieren med titlen som skandinavisk direktør for product management.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S