Proshop går ind i Norge

Den danske onlineforhandler Proshop køber sig ind på det norske marked.

Artikel top billede

Selvom vi i dag handler på tværs af landegrænser med svindende besvær, har Proshop fundet det nødvendigt at købe et norsk firma for at sælge it-udstyr i Norge.

"Vi køber et selskab i Norge, fordi landet ligger uden for EU, så der er nogle toldregler og forskellige ting, der gør, at vi er nødt til at have et selskab deroppe for at kunne handle i Norge," fortæller Morten Duch, der er direktør i Proshop.

Den jyske onlineforhandler har netop købt den norske webbutik Bestbuy. Men planen er ikke en selvstændig norsk forretning, skønt virksomheden nu har hele fire medarbejdere siddende i Norge.

"Den norske webshop bliver en integreret del af Proshop. Det er det samme basissortiment, de sælger. Vi laver selvfølgelig aftaler med lokale distributører, men den grundlæggende forretning er den samme," forklarer Morten Duch.

Derfor har Proshop også flyttet Bestbuy over på sin egen platform. Så når du i dag taster "bestbuy.no" i adresselinjen i din browser bliver du efter et midlertidigt stop på Bestbuy videresendt til den nye Proshop-side, som i udseendet svarer til Proshops danske webshop.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network