Proshop går ind i Norge

Den danske onlineforhandler Proshop køber sig ind på det norske marked.

Artikel top billede

Selvom vi i dag handler på tværs af landegrænser med svindende besvær, har Proshop fundet det nødvendigt at købe et norsk firma for at sælge it-udstyr i Norge.

"Vi køber et selskab i Norge, fordi landet ligger uden for EU, så der er nogle toldregler og forskellige ting, der gør, at vi er nødt til at have et selskab deroppe for at kunne handle i Norge," fortæller Morten Duch, der er direktør i Proshop.

Den jyske onlineforhandler har netop købt den norske webbutik Bestbuy. Men planen er ikke en selvstændig norsk forretning, skønt virksomheden nu har hele fire medarbejdere siddende i Norge.

"Den norske webshop bliver en integreret del af Proshop. Det er det samme basissortiment, de sælger. Vi laver selvfølgelig aftaler med lokale distributører, men den grundlæggende forretning er den samme," forklarer Morten Duch.

Derfor har Proshop også flyttet Bestbuy over på sin egen platform. Så når du i dag taster "bestbuy.no" i adresselinjen i din browser bliver du efter et midlertidigt stop på Bestbuy videresendt til den nye Proshop-side, som i udseendet svarer til Proshops danske webshop.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS