Proshop går ind i Norge

Den danske onlineforhandler Proshop køber sig ind på det norske marked.

Artikel top billede

Selvom vi i dag handler på tværs af landegrænser med svindende besvær, har Proshop fundet det nødvendigt at købe et norsk firma for at sælge it-udstyr i Norge.

"Vi køber et selskab i Norge, fordi landet ligger uden for EU, så der er nogle toldregler og forskellige ting, der gør, at vi er nødt til at have et selskab deroppe for at kunne handle i Norge," fortæller Morten Duch, der er direktør i Proshop.

Den jyske onlineforhandler har netop købt den norske webbutik Bestbuy. Men planen er ikke en selvstændig norsk forretning, skønt virksomheden nu har hele fire medarbejdere siddende i Norge.

"Den norske webshop bliver en integreret del af Proshop. Det er det samme basissortiment, de sælger. Vi laver selvfølgelig aftaler med lokale distributører, men den grundlæggende forretning er den samme," forklarer Morten Duch.

Derfor har Proshop også flyttet Bestbuy over på sin egen platform. Så når du i dag taster "bestbuy.no" i adresselinjen i din browser bliver du efter et midlertidigt stop på Bestbuy videresendt til den nye Proshop-side, som i udseendet svarer til Proshops danske webshop.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo