Kolding-forhandler femdobler bemandingen

Antallet af medarbejdere er steget fra ni til 45 på et år, og omsætningen er fordoblet flere år i træk. Hemmeligheden er ifølge direktøren, at MindZet "går efter kunden - ikke efter ordren".

Artikel top billede

MindZet, som har kontorer i Kolding, Sønderborg, Århus og København, specialiserer sig i at levere it-infrastruktur til kunder, der baserer sig på Microsoft-produkter. 

"Vi leverer eksempelvis Microsoft infrastruktur baseret på Windows server og Systemcenter-produkterne og også unified communication med fokus på Exchange og Lync," siger den 37-årige koldingenser Morten Waltorp Knudsen, der står bag MindZet.

 Firmaet leverer også udvikling på Azure-platformen og har egenudviklede produkter på hylden.

"For eksempel har vi udviklet produktet PermissionManager, som administrerer og dokumenterer SharePoint-rettigheder," fortæller Morten Knudsen.

MindZet havde i januar sidste år ni medarbejdere. I dag er der 45 ansatte, og også omsætningen er vokset dramatisk. Fra 15 millioner kroner i 2010 til 31 millioner i 2011. Resultatet efter skat voksede i samme periode fra 2,2 til 5,1 millioner kroner, og chefen forventer også, at antallet af medarbejdere når at stige til 55-60, inden året er omme. 

I regnskabsboksen her på siden ser tallene ganske anderledes ud, hvilket hænger sammen med, at CRN benytter sig af moderselskabstal, som er mindre end MindZet Gruppens konsoliderede tal.

Cloud-services gør MindZet sig også i, ligesom konsulentydelser og service er begyndt at fylde godt de sidste par år. Serviceforretningen tilbyder for eksempel en 24-7 vagtordning eller et driftsansvar, mens consulting er mere projektorienteret, hvor MindZet leverer rådgivning og implementering af projekter.

"Eksempelvis kan vi både tilbyde en implementering af et telefoni-projekt, men også tilbyde at tage driftsansvaret så kunden altid oplever, at der er en klartone" forklarer Morten Knudsen.

Tilfredse kunder bag successen

De fleste virksomheder med vind i sejlene har tilfredse medarbejdere, og mange har også bonusordninger. Hos MindZet henter de ansatte typisk 7.000-10.000 kroner i kvartalet i bonus. 

"Vores bonusordning fungerer sådan, at medarbejderne bliver målt på tre forskellige områder. 50 procent på hvor tilfredse kunderne er, 40 procent handler om de individuelle præstationer, og de sidste 10 procent baseres på udvalgte menneskelige værdier," siger Morten Knudsen og tilføjer:

"Hvis du leverer tilfredse kunder, så kommer indtjeningen også på en eller anden måde på den lange bane. Så det motiverer konsulenterne meget."

"Vi indgår langsigtede relationer. Du kan sige, at vi går efter kunden - ikke efter ordren," lyder det nærmest idealistiske udsagn.

Morten Knudsen ser også gerne, at hans ansatte leverer "lidt mere end kunden forventer". Og det har der gennem tiden været så mange ansatte, som har gjort, at selskabet de sidste fire år er blevet nomineret til den Microsoft-sponserede Årets pris for kundetilfredshed. Og ét af årene har MindZet også vundet prisen i konkurrence med 4.000 andre Microsoft-partnere over hele landet.

Mange succesfulde virksomheder supplerer den organiske vækst med at overtage konkurrenter eller på anden måde købe sig til vækst, og det har også været på agendaen hos MindZet.

"Vi har været i dialog med flere, uden at det indtil videre er blevet til noget, men vi er løbende på udkig efter virksomheder, der kan supplere vores forretning." siger Morten Knudsen, der fylder 38 den 11. august.

Konkurrencen mærker MindZet mest fra Atea, men også NetDesign stikker næsen frem ind imellem.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead End User Services

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder for Systemer i PET

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S