Dansk koncernchef: Nu er Expert på rette vej

Experts koncernchef Lars Christensen glæder sig over at have været med til vende en haltende forretning.

Artikel top billede

Han kom til for et halvt år siden. I dag glæder danske Lars Christensen sig over Expert-koncernens fremgang.

Danskeren tiltrådte stillingen som koncernchef efter en række rigtig svære år med butikslukninger og faldende omsætning for Expert.

Lars Christensen mener selv, at han hurtigt har identificeret et af koncernens problemer.

"Hvis du spørger folk, hvad de forbinder med Expert, får du meget forskellige svar. Det er utrolig vigtigt at definere, hvad vi ønsker, folk skal tænke, når de hører 'Expert', og hvad de skal føle, når de træder ind i en af vores butikker," siger han til CRN's norske søstermedie IT-bransjen.

"Om Expert skal de tænke, at vi har ekspertisen og kompetencerne til at give kunderne en tryg og god købsoplevelse. De skal vide, at vi er kompetente. Ekspertise er et budskab, vi skal eje."

Konklusionen er, at koncept og brand skal ensrettes på tværs af landegrænser, koncern og franchise, så forbrugerne forbinder Expert med et stærkt og troværdigt image.

Jeg rettede op på Expert Danmark

Den danske koncernchef kommer fra stillingen som administrerende direktør i Expert Danmark, hvor det i 2009 gik rigtig skidt. 

"Det fik jeg vendt i løbet af to år. Jeg tror, ledelsen valgte mig, fordi de håber, jeg kan gøre det samme med koncernen," fortæller Lars Christensen.

Og som sagt, har han allerede taget fat. Selv forklarer han, at det er en strategiændring, der er grunden til de seneste positive resultater.

Den tidligere ledelse stræbte efter at øge omsætningen ved at åbne flere forretninger, mens Lars Christensen fortæller, at Expert altid kan åbne nye butikker, når først de har fundet succesformlen. Så lige nu fokuserer han på at opgradere butikker og styrke det samlede Expert-brand.

Salgsresultater fra marts 2012 viser da også, at det går i den positive retning i såvel Sverige og Finland som i Danmark. Norge er endnu lidt bagefter. 

Dog skal det siges, at Experts datterselskab Proshop sidenhen har købt sig ind i Norge og støder frem på online-markedet.

Det kan du læse mere om her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS