Dansk koncernchef: Nu er Expert på rette vej

Experts koncernchef Lars Christensen glæder sig over at have været med til vende en haltende forretning.

Artikel top billede

Han kom til for et halvt år siden. I dag glæder danske Lars Christensen sig over Expert-koncernens fremgang.

Danskeren tiltrådte stillingen som koncernchef efter en række rigtig svære år med butikslukninger og faldende omsætning for Expert.

Lars Christensen mener selv, at han hurtigt har identificeret et af koncernens problemer.

"Hvis du spørger folk, hvad de forbinder med Expert, får du meget forskellige svar. Det er utrolig vigtigt at definere, hvad vi ønsker, folk skal tænke, når de hører 'Expert', og hvad de skal føle, når de træder ind i en af vores butikker," siger han til CRN's norske søstermedie IT-bransjen.

"Om Expert skal de tænke, at vi har ekspertisen og kompetencerne til at give kunderne en tryg og god købsoplevelse. De skal vide, at vi er kompetente. Ekspertise er et budskab, vi skal eje."

Konklusionen er, at koncept og brand skal ensrettes på tværs af landegrænser, koncern og franchise, så forbrugerne forbinder Expert med et stærkt og troværdigt image.

Jeg rettede op på Expert Danmark

Den danske koncernchef kommer fra stillingen som administrerende direktør i Expert Danmark, hvor det i 2009 gik rigtig skidt. 

"Det fik jeg vendt i løbet af to år. Jeg tror, ledelsen valgte mig, fordi de håber, jeg kan gøre det samme med koncernen," fortæller Lars Christensen.

Og som sagt, har han allerede taget fat. Selv forklarer han, at det er en strategiændring, der er grunden til de seneste positive resultater.

Den tidligere ledelse stræbte efter at øge omsætningen ved at åbne flere forretninger, mens Lars Christensen fortæller, at Expert altid kan åbne nye butikker, når først de har fundet succesformlen. Så lige nu fokuserer han på at opgradere butikker og styrke det samlede Expert-brand.

Salgsresultater fra marts 2012 viser da også, at det går i den positive retning i såvel Sverige og Finland som i Danmark. Norge er endnu lidt bagefter. 

Dog skal det siges, at Experts datterselskab Proshop sidenhen har købt sig ind i Norge og støder frem på online-markedet.

Det kan du læse mere om her.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS