Milliontab truer CESS-Danmark

Manglende betalinger fra kunder er sammen med borgerkrig blandt de faktorer, der faretruende belaster den nordjyske broker.

Artikel top billede

2011 har været et hårdt år for brokeren CESS Danmark, som i sit seneste regnskab må indkassere et underskud på 1,4 millioner kroner før skat mod et overskud året før på 3,3 millioner.

Nedturen er udløst af hensættelser og tab blandt andet på selskabets kundetilgodehavender. Ifølge ledelsen påvirker det sammen med nedskrivninger og direkte tab 2011-resultatet negativt med tæt ved 4,4 millioner kroner.

"Som ved tidligere regnskabsaflæggelser har vi foretaget en individuel vurdering af de enkelte debitorer, herunder deres betalingsevne. Hensættelserne er samlet set en konsekvens af disse vurderinger, og har ingen indflydelse på den fremadrettede drift," skriver CESS Danmarks direktør Nikolaj Johansen i en mail til CRN på spørgsmålet om, hvad der har udløst de store hensættelser.

Selskabet nævner desuden, at en af deres franchisetagere har været ramt af politisk uro, og at man derfor har hensat dette tilgodehavende som tab.

"Elfenbenskysten har været påvirket af borgerkrig, som desværre har umuliggjort vores muligheder for at drive forretningen som hidtil," lyder uddybningen fra Nikolaj Johansen.

CESS betegner samlet set 2011-resultatet som utilfredsstillende, men peger dog samtidig på, at man trods et stadig mere konkurrencepræget markedet har haft vækst i både aktiviteter og indtjening.

Dog er bruttofortjenesten for 2011 faldet med mere en 30 procent til godt otte millioner kroner, hvilket ikke er nok til at dække eksempelvis personaleomkostningerne, som alene lyder på 8,5 millioner kroner.

Tidligere på året blev CESS-Danmark kastet ud i en krise, da selskabets salgsdirektør Dennis Nielsen blev bortvist fra firmaet. Han blev kort efter tilbageholdt i USA, hvor han i sidste måned - efter mere end to måneders udrejseforbud - blev dømt for at afgive falske oplysninger til de amerikanske myndigheder i forbindelse med en handel med it-udstyr, som endte i Dubai.

Sagen førte blandt andet til, at selskabets bestyrelsesformand og tre menige bestyrelsesmedlemmer nedlagde deres poster.

Læs videre om CESS:

Læses lige nu

    Annonce

    Kræftens Bekæmpelse

    IT-driftsleder

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teamleder til SAP kompetencecenter

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S