EET køber stor fransk distributør: Bliver dominerende i Europa

Med opkøbet af den franske reservedels-distributør Europarts bliver EET verdens største distributør af reservedele til printere og computere, hævder selskabet.

Artikel top billede

EET har købt franske Europarts, der er repræsenteret i mere end 13 lande. Europarts, der har 150 ansatte og en årlig omsætning på 370 millioner kroner, gør EET til en dominerende spiller indenfor it-reservedels-distribution.

"Jeg er meget begejstret og stolt af dette køb, som er det største af de 15 opkøb, vi har gjort i de seneste 10 år. Dette opkøb manifesterer vores strategi, om at vækste vores forretning uden for Norden, og vi forventer, at lande som Frankrig, Italien, Spanien og Storbritannien, vil være nogle af de største enheder i EET-koncernen, allerede inden det første år. Vi siger også velkommen til seks nye lande, som er Sydafrika, Rusland, Ukraine, Marokko, Egypten og Slovakiet," udtaler koncernchef John Thomas.

CRN følger sagen.

Læses lige nu

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Københavnsområdet

    Everllence

    Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Test Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Digital forretningsanalytiker til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S