HP's danske printdirektør forlader selskabet

Hans-Erik Schou, der blev direktør for HP's printforretning (IPG) for mindre end et halvt år siden, forlader selskabet. Se her, hvor Schou skal arbejde fremover.

Artikel top billede

Hans-Erik Schou har fået et godt tilbud, han ikke har kunnet sige nej til. Tilbuddet er en stilling som divisionsdirektør for en del af Netværk Danmark, og derfor forlader HP-veteranen den 31. juli HP i Allerød for sidste gang som printdirektør.

"Det er korrekt, at Hans-Erik Schou forlader os til fordel for en stilling hos Netværk Danmark," siger Henrik Kirkeskov, HP's informationschef.

Kirkeskov understreger, at det er helt og aldeles frivilligt og efter eget ønske, at Schou stopper hos HP.

Hans-Erik Schou er på ferie i disse dage, og det har ikke været muligt at få fat i ham i Spanien for at få en kommentar.

I øjeblikket er HP i fuld gang med at nedlægge den afdeling i selskabet, som Schou var direktør for, hvilket muligvis spiller ind i hans beslutning om at sige farvel og tak.

1+1 = 1

HP annoncerede tilbage i marts, at selskabet på globalt plan vil slå sin printdivision (Imaging og Printing Group - IPG) sammen med sin pc-division (Personal Systems Group - PSG). Resultatet bliver en ny division,som får navnet Printing og Personal Systems Group (PPSG).

"Vi er ved at forme organisationen nu, men er ikke nået til det danske niveau," siger Henrik Kirkeskov, der forventer, at PPSG-divisionen er organisatorisk på plads i august måned.

Han kan ikke sige noget om, hvem der kommer til at stå i spidsen for den nye samlede organisation, men tidsmæssigt passer lanceringen af den nye PPSG-division pænt med, at den snart forhenværende printdirektør forlader HP for alvor.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S