HP's danske printdirektør forlader selskabet

Hans-Erik Schou, der blev direktør for HP's printforretning (IPG) for mindre end et halvt år siden, forlader selskabet. Se her, hvor Schou skal arbejde fremover.

Artikel top billede

Hans-Erik Schou har fået et godt tilbud, han ikke har kunnet sige nej til. Tilbuddet er en stilling som divisionsdirektør for en del af Netværk Danmark, og derfor forlader HP-veteranen den 31. juli HP i Allerød for sidste gang som printdirektør.

"Det er korrekt, at Hans-Erik Schou forlader os til fordel for en stilling hos Netværk Danmark," siger Henrik Kirkeskov, HP's informationschef.

Kirkeskov understreger, at det er helt og aldeles frivilligt og efter eget ønske, at Schou stopper hos HP.

Hans-Erik Schou er på ferie i disse dage, og det har ikke været muligt at få fat i ham i Spanien for at få en kommentar.

I øjeblikket er HP i fuld gang med at nedlægge den afdeling i selskabet, som Schou var direktør for, hvilket muligvis spiller ind i hans beslutning om at sige farvel og tak.

1+1 = 1

HP annoncerede tilbage i marts, at selskabet på globalt plan vil slå sin printdivision (Imaging og Printing Group - IPG) sammen med sin pc-division (Personal Systems Group - PSG). Resultatet bliver en ny division,som får navnet Printing og Personal Systems Group (PPSG).

"Vi er ved at forme organisationen nu, men er ikke nået til det danske niveau," siger Henrik Kirkeskov, der forventer, at PPSG-divisionen er organisatorisk på plads i august måned.

Han kan ikke sige noget om, hvem der kommer til at stå i spidsen for den nye samlede organisation, men tidsmæssigt passer lanceringen af den nye PPSG-division pænt med, at den snart forhenværende printdirektør forlader HP for alvor.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect