HP's danske printdirektør forlader selskabet

Hans-Erik Schou, der blev direktør for HP's printforretning (IPG) for mindre end et halvt år siden, forlader selskabet. Se her, hvor Schou skal arbejde fremover.

Artikel top billede

Hans-Erik Schou har fået et godt tilbud, han ikke har kunnet sige nej til. Tilbuddet er en stilling som divisionsdirektør for en del af Netværk Danmark, og derfor forlader HP-veteranen den 31. juli HP i Allerød for sidste gang som printdirektør.

"Det er korrekt, at Hans-Erik Schou forlader os til fordel for en stilling hos Netværk Danmark," siger Henrik Kirkeskov, HP's informationschef.

Kirkeskov understreger, at det er helt og aldeles frivilligt og efter eget ønske, at Schou stopper hos HP.

Hans-Erik Schou er på ferie i disse dage, og det har ikke været muligt at få fat i ham i Spanien for at få en kommentar.

I øjeblikket er HP i fuld gang med at nedlægge den afdeling i selskabet, som Schou var direktør for, hvilket muligvis spiller ind i hans beslutning om at sige farvel og tak.

1+1 = 1

HP annoncerede tilbage i marts, at selskabet på globalt plan vil slå sin printdivision (Imaging og Printing Group - IPG) sammen med sin pc-division (Personal Systems Group - PSG). Resultatet bliver en ny division,som får navnet Printing og Personal Systems Group (PPSG).

"Vi er ved at forme organisationen nu, men er ikke nået til det danske niveau," siger Henrik Kirkeskov, der forventer, at PPSG-divisionen er organisatorisk på plads i august måned.

Han kan ikke sige noget om, hvem der kommer til at stå i spidsen for den nye samlede organisation, men tidsmæssigt passer lanceringen af den nye PPSG-division pænt med, at den snart forhenværende printdirektør forlader HP for alvor.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job