Nova Data: CBC planker vores roadshow-koncept

CBC undskylder brug af fotos, men afviser beskyldning om plagiat af konkurrentens markedsføring.

Artikel top billede

En butikskampagne, som i foråret løb af stabelen under overskriften "Roadshow", fra de tre jyske forhandlere Electronic Center fra Esbjerg, JA Computer i Skive og Nova Data i Sønderborg, har været så vellykket, at det også har inspireret forhandler- og indkøbskæden CBC til at forsøge sig indenfor genren.

Men ifølge indehaver af Nova Data, Kenan Hansen har CBC ikke bare nøjedes med at lade sig inspirere. I en mail til sine egne forhandlere har CBC nemlig - uden at spørge om lov - genbrugt konkurrenternes billede fra et roadshow i marts, hvor kunder stod i kø foran Electronic Center i Esbjerg.

I mailen tilbyder CBC sine forhandlere at deltage i et tilsvarende arrangement, hvor forskellige producenter dukker op i butikkerne samtidig med at kunderne får særligt favorable tilbud på udvalgte spot-varer.

Men udover at CBC altså bruger et billede fra konkurrenternes arrangement, er hele ideen ifølge Kenan Hansen en direkte kopi af de tre selvstændige forhandleres egen kampagne.

"Det er da meget fedt, at de kopierer ideen, men jeg tænker bare: Find dog på noget selv, hvis I mangler ideer til, hvordan I kan få folk ind i jeres butikker. Jeg synes, det er lidt plat. CBC kunne da i det mindste have taget kontakt til mig og spurgt, om de måtte bruge det billede," siger Kenan Hansen.

Se også:
Billedgalleri fra Roadshow i Esbjerg den 2. marts

Arrangementerne hos Electronic Center, JA Computer og Nova Data løb af stabelen i marts og april, og hos CBC var ideen at få tilsvarende kampagner op at stå inden sommerferien. Det er nu udskudt til efter sommer, hvor CBC-direktør Peder Hvejsel forventer at kunne gennemføre 8-10 roadshows. Han beklager i øvrigt, at CBC har brugt et foto, der ikke tilhørte kæden.

"Det burde vi ikke have gjort, så det vil jeg gerne beklage og undskylde direkte over for vores kolleger," siger Peder Hvejsel.

Han peger samtidig på, at ideen om at kombinere slagtilbud med butiksbesøg fra producenter ikke er nogen ny opfindelse.

"Kenan Hansen har jo ikke opfundet roadshows. Det har jeg heller ikke. Dybest set er det jo bare et åbent hus, hvor leverandører præsenterer deres produkter og giver et godt tilbud. Det har eksisteret i lige så mange år, jeg har været med i branchen," siger Peder Hvejsel, som dog erkender inspirationen udefra.

"Når vi gør det samme, er det fordi, vi kan se, at der åbenbart er interesse for det blandt kunderne. Derfor ville vi også gerne gøre det i vores regi," siger han.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS