Stop for skjulte hackere

Dansk sikkerheds-firma vil forhindre usynlige hackere i "man in the middle-angreb"

Artikel top billede

Hacker-angreb med den såkaldte man in the middle-metode er svære at gardere sig imod. Nu kan potentielle ofre imidlertid beskytte sig mod angrebne takket være en ny teknik udviklet af det danske sikkerhedsfirma SMS Passcode.

Man in the middle-metoden har med succes været brugt til at knække NemID-sikkerheden i mindst ét kendt kup, hvor otte personers netbank blev ranet.

Angrebs-metoden går ud på, at en hacker i det skjulte får sig anbragt mellem ofret og det system, som ofret ønsker at logge ind på.

Fra denne position kan hackeren se de log-in oplysninger, ofret indtaster. Ved at give ofret en falsk side, sådan som hackerne i føromtalte netbank-kup gjorde, kan "manden i midten" se kodeord og krypteringsnøgler indtastet på den falske side og i realtid selv logge ind på den ægte side.

Man-in-the-middle angreb, som også kaldes real-time phishing, stoppes derfor ikke af normale sikkerhedsprocedurer, hvor man anvender koder, som hackeren ikke burde kende.

Men manden i midten kan afsløres.

Den nye version af SMS Passcodes log-in-løsning bruger lokations-bestemmelse til at sikre, at det er den rigtige bruger og ikke en hacker, der indtaster koderne.

Sammen med sin sms-kode får brugeren oplyst, hvor systemet tror, han logger ind fra.

"Hvis man derfor logger ind fra Danmark og får kode med besked om, at man logger ind fra Rusland, så ved man med stor sikkerhed, at en anden bruger er mellem dig og det system, som du logger ind på. Denne form for lokationsbestemt besked kan lade sig gøre, fordi SMS Passcodes løsning er baseret på realtidskoder og ikke som de fleste andre løsninger på præ-definerede koder på fysiske nøgler eller et papkort som NemID", fortæller Lars Barthold Nielsen, der er kommerciel direktør i firmaet.

Bruger ikke GPS

Der er andre løsninger, der bruger lokation til at tillade eller afvise adgang. Disse er dog typisk baseret på, at den centrale IT afdeling definerer, hvilke lokationer der skal have adgang baseret typisk på brugerens IP-adresse. Det er et problem, fordi mange brugere er mobile og rejser rundt.

Positions-bestemmelsen i SMS Passcode-systemet er ikke tilknyttet smartphones eller GPS-modtagere, men udelukkende den IP-adresse, der logges ind fra.

Løsningen kan konfigureres af it-afdelingen, så man kun får lov til at logge ind fra bestemte lande eller lokationer - og konfigurationen kan kombineres med brugerens viden og adfærd. Brugeren kan dog ikke selv ændre indstillingerne og acceptere spærrede lande eller fremsende anden position end den korrekte, da det ville skabe en åbning for hackeren.

Kombinationen af de forskellige informationer om brugeren og hans lokation kan enten bruges til at afvise eller begrænse adgang eller til at advare brugeren gennem besked om, hvor log-in sessionen er registreret. I tilfælde af advarsel får brugeren SMS-besked om password i kombination med, hvor brugeren befinder sig.

Den nye sikkerhedsfunktion fås i version 6.1 af SMS Passcode. Firmaet fortæller, at det har ansøgt om patent på teknologien.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S