Stop for skjulte hackere

Dansk sikkerheds-firma vil forhindre usynlige hackere i "man in the middle-angreb"

Artikel top billede

Hacker-angreb med den såkaldte man in the middle-metode er svære at gardere sig imod. Nu kan potentielle ofre imidlertid beskytte sig mod angrebne takket være en ny teknik udviklet af det danske sikkerhedsfirma SMS Passcode.

Man in the middle-metoden har med succes været brugt til at knække NemID-sikkerheden i mindst ét kendt kup, hvor otte personers netbank blev ranet.

Angrebs-metoden går ud på, at en hacker i det skjulte får sig anbragt mellem ofret og det system, som ofret ønsker at logge ind på.

Fra denne position kan hackeren se de log-in oplysninger, ofret indtaster. Ved at give ofret en falsk side, sådan som hackerne i føromtalte netbank-kup gjorde, kan "manden i midten" se kodeord og krypteringsnøgler indtastet på den falske side og i realtid selv logge ind på den ægte side.

Man-in-the-middle angreb, som også kaldes real-time phishing, stoppes derfor ikke af normale sikkerhedsprocedurer, hvor man anvender koder, som hackeren ikke burde kende.

Men manden i midten kan afsløres.

Den nye version af SMS Passcodes log-in-løsning bruger lokations-bestemmelse til at sikre, at det er den rigtige bruger og ikke en hacker, der indtaster koderne.

Sammen med sin sms-kode får brugeren oplyst, hvor systemet tror, han logger ind fra.

"Hvis man derfor logger ind fra Danmark og får kode med besked om, at man logger ind fra Rusland, så ved man med stor sikkerhed, at en anden bruger er mellem dig og det system, som du logger ind på. Denne form for lokationsbestemt besked kan lade sig gøre, fordi SMS Passcodes løsning er baseret på realtidskoder og ikke som de fleste andre løsninger på præ-definerede koder på fysiske nøgler eller et papkort som NemID", fortæller Lars Barthold Nielsen, der er kommerciel direktør i firmaet.

Bruger ikke GPS

Der er andre løsninger, der bruger lokation til at tillade eller afvise adgang. Disse er dog typisk baseret på, at den centrale IT afdeling definerer, hvilke lokationer der skal have adgang baseret typisk på brugerens IP-adresse. Det er et problem, fordi mange brugere er mobile og rejser rundt.

Positions-bestemmelsen i SMS Passcode-systemet er ikke tilknyttet smartphones eller GPS-modtagere, men udelukkende den IP-adresse, der logges ind fra.

Løsningen kan konfigureres af it-afdelingen, så man kun får lov til at logge ind fra bestemte lande eller lokationer - og konfigurationen kan kombineres med brugerens viden og adfærd. Brugeren kan dog ikke selv ændre indstillingerne og acceptere spærrede lande eller fremsende anden position end den korrekte, da det ville skabe en åbning for hackeren.

Kombinationen af de forskellige informationer om brugeren og hans lokation kan enten bruges til at afvise eller begrænse adgang eller til at advare brugeren gennem besked om, hvor log-in sessionen er registreret. I tilfælde af advarsel får brugeren SMS-besked om password i kombination med, hvor brugeren befinder sig.

Den nye sikkerhedsfunktion fås i version 6.1 af SMS Passcode. Firmaet fortæller, at det har ansøgt om patent på teknologien.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,