Lad os få svenske tilstande

Redaktøren mener:
Hvad er det lige, svenskerne kan, som vi ikke magter i Danmark?
Det spørgsmål melder sig, efter at svenske myndigheder inden for bare et halvt år har afsløret en momskarrusel, stoppet den og gennemført en retssag mod misdæderne. Set i forhold til Danmark er der her tale om en forbilledlig effektivitet og konsekvens.

Artikel top billede

I Danmark har vi flere år gamle sager mod forhandlere som Getmore/Multimedia World og Diamond Data, hvor der ligesom i de svenske sager er tale om simpel momssvindel, som det poetisk hedder i jurasproget. Men åbenbart ikke simpelt nok til, at politi, Skat og domstole inden for overskuelig tid kan rejse tiltale mod de angivelige forbrydere.

Den manglende danske evne til at gøre noget ved momskarruseller er ikke af nyere dato. I 2010 måtte daværende justitsminister Lars Barfoed i et svar til Folketinget indrømme, at han ikke vidste, hvor mange sager om økonomisk kriminalitet, der samlede støv på politiets hylder.

Nu skriver vi 2012, og der er stadig ikke rejst tiltale i sagen.
Nu kan CRN så afsløre, at Danmark tilsyneladende heller ikke er i stand til at hjælpe andre europæiske myndigheder med simple momsoplysninger, som kan være med til at dæmme op for momssvindel. Alt i alt sidder man tilbage med et meget ucharmerende billede af en impotent dansk ordensmagt, der måske nok kan tumle fodboldbøller og storme et ungdomshus, men som ikke er i stand til at håndtere en sag om simpel momssvindel, og som åbenbart heller ikke kan få kvalificeret hjælp fra skattemyndighederne.

Det er ikke kun en skandale. Det er en direkte trussel mod retssikkerheden og danske virksomheders mulighed for at bygge en forretning op på lovlig vis. Så kan man snakke nok så meget om støtte til iværksættere og mindre administrativt bøvl for virksomhederne. Det kommer til at klinge hult, hvis rigets tilstand de facto er, at Danmark er et slaraffenland for momssvindlere.

Læs Mere:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse