HP: Sådan tjener du penge på SMB-kunders mobile udfordring

HP vil bundle servere, storage og netværk i en samlet løsning, som vil gøre det lettere og mere sikkert at bruge mobile devices. Det giver samtidig forhandlerne mulighed for at sælge flere services, lyder det fra HP.

Artikel top billede

"SMB-kunder er ikke netværksspecialister, og derfor tilbyder vi en åben infrastruktur, der gør det enklere og mere sikkert for kunderne at håndtere mobile enheder i deres netværk," siger HPs globale chef for enterprise marketing og strategi, Lisa Wolfe.

Virksomheder og medarbejderes øgede brug af mobile devices udfordrer sikkerheden og gør det stadig vanskeligere for SMB-kunder at håndtere deres it-infrastruktur uden at det går ud over sikkerheden. Den gordiske knude forsøger HP nu at løse med et nyt infrastruktur-koncept - HP Converged Infrastructure - som blev præsenteret ved en pressekonference i den tjekkiske hovedstad Prag onsdag i denne uge.

"Vi ser brugen af mobile devices og apps bevæge sig fra consumer-markedet og ind på business-markedet. Hvor mobility på consumermarkedet kun handler om den enkelte device, handler det på business-markedet om det netværk og den infrastruktur, som de nye devices skal fungere i. Derfor lancerer vi en række løsninger til SMB, som gør det lettere at supportere en stadig mere mobil arbejdsstyrke," siger HPs globale chef for marketing og strategi, Lisa Wolfe.

HP understreger, at det nye infrastruktur-koncept er designet, så det er åbent for løsninger og services fra andre producenter som Microsoft, VMware og Citrix, ligesom det bliver muligt for den enkelte HP-forhandler at levere egne services til kunderne på basis af den færdigstrikkede HP-infrastruktur.

"Kundernes behov for en trusted advisor og nye services ændrer sig ikke, og forhandlerne må forstå, at de skal være i stand til at hjælpe kunderne med at håndtere, den enkelte medarbejders stigende anvendelse af mobile devices. Det vi tilbyder, er end-to-end værktøjer, som gør det langt enklere at administrere deres brug af it," siger Lisa Wolfe.

Sammen med den nye SMB-rettede infrastruktur introducerer HP også en række nye certificeringer for forhandlere, som ønsker at specialisere sig i SMB-løsninger indenfor server, storage og netværk.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S