HP: Sådan tjener du penge på SMB-kunders mobile udfordring

HP vil bundle servere, storage og netværk i en samlet løsning, som vil gøre det lettere og mere sikkert at bruge mobile devices. Det giver samtidig forhandlerne mulighed for at sælge flere services, lyder det fra HP.

Artikel top billede

"SMB-kunder er ikke netværksspecialister, og derfor tilbyder vi en åben infrastruktur, der gør det enklere og mere sikkert for kunderne at håndtere mobile enheder i deres netværk," siger HPs globale chef for enterprise marketing og strategi, Lisa Wolfe.

Virksomheder og medarbejderes øgede brug af mobile devices udfordrer sikkerheden og gør det stadig vanskeligere for SMB-kunder at håndtere deres it-infrastruktur uden at det går ud over sikkerheden. Den gordiske knude forsøger HP nu at løse med et nyt infrastruktur-koncept - HP Converged Infrastructure - som blev præsenteret ved en pressekonference i den tjekkiske hovedstad Prag onsdag i denne uge.

"Vi ser brugen af mobile devices og apps bevæge sig fra consumer-markedet og ind på business-markedet. Hvor mobility på consumermarkedet kun handler om den enkelte device, handler det på business-markedet om det netværk og den infrastruktur, som de nye devices skal fungere i. Derfor lancerer vi en række løsninger til SMB, som gør det lettere at supportere en stadig mere mobil arbejdsstyrke," siger HPs globale chef for marketing og strategi, Lisa Wolfe.

HP understreger, at det nye infrastruktur-koncept er designet, så det er åbent for løsninger og services fra andre producenter som Microsoft, VMware og Citrix, ligesom det bliver muligt for den enkelte HP-forhandler at levere egne services til kunderne på basis af den færdigstrikkede HP-infrastruktur.

"Kundernes behov for en trusted advisor og nye services ændrer sig ikke, og forhandlerne må forstå, at de skal være i stand til at hjælpe kunderne med at håndtere, den enkelte medarbejders stigende anvendelse af mobile devices. Det vi tilbyder, er end-to-end værktøjer, som gør det langt enklere at administrere deres brug af it," siger Lisa Wolfe.

Sammen med den nye SMB-rettede infrastruktur introducerer HP også en række nye certificeringer for forhandlere, som ønsker at specialisere sig i SMB-løsninger indenfor server, storage og netværk.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS