Telekædens tumult blev dyr for Boresko

En stribe teleudbyderes farvel til Telekæden er med til at trække Roskilde-forhandlerens regnskab ned.

Artikel top billede

Sammen med it, kontorforsyning og -møbler og it har salg af telefoni i mange år været et vigtigt ben i forretningsgrundlaget hos CBC-forhandleren Boresko Totalkontor. Telefoni-benet i forretningen har Boresko drevet som medlem af Telekæden.

Så da teleudbyderne Telia, Telenor og 3's sidste forår stoppede samarbejdet med Telekæden, gik det hårdt ud over Roskilde-forhandlerens økonomi, fortæller Boreskos direktør Jan Grye Pedersen.

"I og med at Telenor, Telia og 3 sådan mere eller mindre forsvandt fra den ene dag til den anden, måtte vi sadle om. Med de opsigelsesvarsler der nu engang er, måtte vi opfinde et andet forretningsgrundlag. Det er en tilpasning, som vi har været igennem," fortæller Boresko-direktøren, som samtidig har været plaget af faldende salg af kontormøbler.

Samlet set faldt omsætningen i Boresko med næsten ti procent til lige knap 34 millioner mod næsten 37 millioner året før. På bundlinien måtte Boresko indkassere et underskud før skat på 426.000 kroner mod et minus på 77.000 kroner året før.

Boresko har dog undgået samme skæbne som en række Telekæden-forhandlere, der måtte dreje nøglen om efter leverandørflugten.

Læs om de andre Telekædebutikkers skæbne:
Telekæden-direktør spår otte butikslukninger
Telekæden Amager under tvangsopløsning
Telekæden tager livet af Kongstad Electronic

Jan Grye Pedersen ser dog med fortrøstning på indeværende år, hvor Telekæden har erstattet de tidligere leverandører med nye aftaler med TDC, Greentel og IPConnect, og samlet set forventer han et lille plus på bundlinien i her i 2012. Men tumulten i på telemarkedet og især Telekæden er ikke gået sporløst henover Roskildeforhandleren, som i 2011 måtte skære et par ansatte bort, så der i dag er 18 medarbejdere i firmaet.

"For tre år siden var vi 11 ansatte til at drive vores Telekæden shop-in-shop. Der er vi tre mand tilbage i dag, så det har helt klart betydet noget for vores bemanding, men med de koncepter, som vi nu har fået fra telekæden, begynder det at se fornuftigt ud igen," siger Jan Grye Pedersen, som samtidig kan glæde sig over at salget af kontorartikler er stigende og dermed lever op til det budgetterede.

Læs også:
CBC dropper Telekæden-samarbejde
Forhandlere tror på Telekæden
Telia-krise frustrerer Telekæde-forhandlere
Boresko holder skindet på næsen

Læses lige nu

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Red Barnet

    IT Infrastructure Architect

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    E2E Tester

    Fyn

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos