Telekædens tumult blev dyr for Boresko

En stribe teleudbyderes farvel til Telekæden er med til at trække Roskilde-forhandlerens regnskab ned.

Artikel top billede

Sammen med it, kontorforsyning og -møbler og it har salg af telefoni i mange år været et vigtigt ben i forretningsgrundlaget hos CBC-forhandleren Boresko Totalkontor. Telefoni-benet i forretningen har Boresko drevet som medlem af Telekæden.

Så da teleudbyderne Telia, Telenor og 3's sidste forår stoppede samarbejdet med Telekæden, gik det hårdt ud over Roskilde-forhandlerens økonomi, fortæller Boreskos direktør Jan Grye Pedersen.

"I og med at Telenor, Telia og 3 sådan mere eller mindre forsvandt fra den ene dag til den anden, måtte vi sadle om. Med de opsigelsesvarsler der nu engang er, måtte vi opfinde et andet forretningsgrundlag. Det er en tilpasning, som vi har været igennem," fortæller Boresko-direktøren, som samtidig har været plaget af faldende salg af kontormøbler.

Samlet set faldt omsætningen i Boresko med næsten ti procent til lige knap 34 millioner mod næsten 37 millioner året før. På bundlinien måtte Boresko indkassere et underskud før skat på 426.000 kroner mod et minus på 77.000 kroner året før.

Boresko har dog undgået samme skæbne som en række Telekæden-forhandlere, der måtte dreje nøglen om efter leverandørflugten.

Læs om de andre Telekædebutikkers skæbne:
Telekæden-direktør spår otte butikslukninger
Telekæden Amager under tvangsopløsning
Telekæden tager livet af Kongstad Electronic

Jan Grye Pedersen ser dog med fortrøstning på indeværende år, hvor Telekæden har erstattet de tidligere leverandører med nye aftaler med TDC, Greentel og IPConnect, og samlet set forventer han et lille plus på bundlinien i her i 2012. Men tumulten i på telemarkedet og især Telekæden er ikke gået sporløst henover Roskildeforhandleren, som i 2011 måtte skære et par ansatte bort, så der i dag er 18 medarbejdere i firmaet.

"For tre år siden var vi 11 ansatte til at drive vores Telekæden shop-in-shop. Der er vi tre mand tilbage i dag, så det har helt klart betydet noget for vores bemanding, men med de koncepter, som vi nu har fået fra telekæden, begynder det at se fornuftigt ud igen," siger Jan Grye Pedersen, som samtidig kan glæde sig over at salget af kontorartikler er stigende og dermed lever op til det budgetterede.

Læs også:
CBC dropper Telekæden-samarbejde
Forhandlere tror på Telekæden
Telia-krise frustrerer Telekæde-forhandlere
Boresko holder skindet på næsen

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - Et samfundkritisk IT-miljø

Nordjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S