Redaktør: Microsofts tablet-pc kan banke iPad i B2B-markedet

Danske virksomheder vil omfavne Microsofts kommende tablet-pc Surface, fordi den kan integrere langt bedre med virksomhedernes systemer, lyder det.

Artikel top billede

Det er tvivlsomt om Microsoft nogensinde kommer til at indhente Apples fantastikse salgstal på iPad. Men når det gælder salget af tablet-computere til erhvervslivet, så vil Microsoft have en god chance for at vinde kampen.

Det skriver teknologiredaktør Kim Stensdal i en analyse på CRNs søstermedie Computerworld.

Stensdal hæfter sig ved, at det nye styresystem Windows 8 er blevet kritiseret for, at systemet er for målrettet mod touch-skærme.

Men lige netop den fokusering betyder at Microsofts Surface tablet-pc kan komme godt fra start.

"Lige præcis i forhold til tablet-pc'erne ligner Windows 8 ikke desto mindre det styresystem, der kan gøre it-cheferne i stand til at understøtte it-trends som BYOD (Bring your own device, red.) og consumerization," skriver Kim Stensdal i analysen.

Læs hele analysen her.

læs mere om Surface:

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS