Megaupload slår igen mod rettighedshavere med ny musiktjeneste

Løsladte Kim Dotcom vil ændre hele musikbranchen.

Artikel top billede

En ny musiktjeneste, der flytter indtjeningen væk fra pladeselselskaberne og hen til den enkelte kunstner. Sådan lyder løftet fra Kim Dotcom, den sigtede men nu løsladte stifter af fildelingssitet Megaupload.

Den nye tjeneste bliver et svar på "musikbranchens forældede forrretningsmodel," skriver Torrentfreak.  

Tjenesten skal hedde Megabox. Derudover er der dog ikke ret mange andre nærmere detaljer kendt om tjenesten, ud over at den rent faktisk kommer.

"Kunstnere kan glæde sig. Det her er på vej og vil fjerne deres lænker," skriver Kim Dotcom i en Twitter-besked.

Megaupload blev lukket i janauar i år efter en meget omfattende FBI-aktion, hvor Kim Dotcom blev anholdt i sit hjem i New Zealand og begæret udleveret til USA.

Han blev løsladt mod kaution for et par måneder siden, da både udleveringssagen mod ham personligt og retssagen i USA mod Megaupload som firma begge gav indtryk af, at FBIs materiale ikke holder helt så godt, som myndighederne oprindeligt håbede.

Kim Dotcom er langt fra uden støtter i opgøret med de amerikanske myndigheder og de rettighedshavere, der er involveret i retssagerne mod Megaupload.

Navnlig er organisationen Electronic Frontier Foundation dybt involveret i at hjælpe brugerne af Megaupload, der fik al deres materiale beslaglagt under FBI-aktionen.

Forleden kunne man på Kim Dotcoms Twitterkonto se et billede af ham selv og Apple-stifter Steve Wozniak, der i sin egenskab af EFF-supporter havde været på sympati-besøg på New Zealand.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse