Megaupload slår igen mod rettighedshavere med ny musiktjeneste

Løsladte Kim Dotcom vil ændre hele musikbranchen.

Artikel top billede

En ny musiktjeneste, der flytter indtjeningen væk fra pladeselselskaberne og hen til den enkelte kunstner. Sådan lyder løftet fra Kim Dotcom, den sigtede men nu løsladte stifter af fildelingssitet Megaupload.

Den nye tjeneste bliver et svar på "musikbranchens forældede forrretningsmodel," skriver Torrentfreak.  

Tjenesten skal hedde Megabox. Derudover er der dog ikke ret mange andre nærmere detaljer kendt om tjenesten, ud over at den rent faktisk kommer.

"Kunstnere kan glæde sig. Det her er på vej og vil fjerne deres lænker," skriver Kim Dotcom i en Twitter-besked.

Megaupload blev lukket i janauar i år efter en meget omfattende FBI-aktion, hvor Kim Dotcom blev anholdt i sit hjem i New Zealand og begæret udleveret til USA.

Han blev løsladt mod kaution for et par måneder siden, da både udleveringssagen mod ham personligt og retssagen i USA mod Megaupload som firma begge gav indtryk af, at FBIs materiale ikke holder helt så godt, som myndighederne oprindeligt håbede.

Kim Dotcom er langt fra uden støtter i opgøret med de amerikanske myndigheder og de rettighedshavere, der er involveret i retssagerne mod Megaupload.

Navnlig er organisationen Electronic Frontier Foundation dybt involveret i at hjælpe brugerne af Megaupload, der fik al deres materiale beslaglagt under FBI-aktionen.

Forleden kunne man på Kim Dotcoms Twitterkonto se et billede af ham selv og Apple-stifter Steve Wozniak, der i sin egenskab af EFF-supporter havde været på sympati-besøg på New Zealand.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,