Fusion: A Gain tjener 50 gange mere end Crayon

Ifølge Inmeta Crayons norske hjemmeside er det Crayon, som overtager danske A Gain, men på det danske marked tjener A Gain næsten 50 gange så meget som Crayon.

Artikel top billede

De to A Gain-stiftere Frank Mortensen og Ulrik Roland bliver efter fusionen henholdsvis tredje- og sjettestørste enkeltaktionær i Inmeta Crayon-koncernen.

Norske Inmeta Crayon har indgået en kontrakt om at købe samtlige aktier i den danske licensrådgiver A Gain. Det forventes, at den samlede danske virksomhed i 2012 vil nå en omsætning på 500 millioner kroner.

Crayon omsatte i Danmark ifølge koncernchef Jarl Øverby for cirka 125 millioner i 2011 og A Gain for omtrent 300 millioner, så i alt skal de to virksomheder øge omsætningen med 75 millioner kroner i 2012, hvilket Jarl Øverby bestemt mener, er "et realistisk mål".

Inmeta Crayon har cirka 500 ansatte, og virksomheden har udover hovedkvarter i Norge desuden repræsentationer i Sverige, Danmark og Tyskland. Sidste år nåede koncernen en omsætning på 1,7 milliarder kroner og EBITDA på 93,4 millioner kroner.

Herhjemme er A Gain, som har 40 ansatte og kontor i Silkeborg og København, en økonomisk sværvægter set i forhold til Crayon. I 2011 havde A Gain et resultat før skat på 15 millioner kroner, mens Crayon herhjemme måtte nøjes med et resultat før skat på beskedne 325.000 kroner.

Det bliver da også A Gains medstifter og administrerende direktør Frank Mortensen, som bliver chef for den samlede virksomhed, mens Crayons danske administrerende direktør Charlotte Schnack indgår i en ikke nærmere defineret rolle i selskabets direktion sammen med A Gains anden stifter og driftsdirektør, Ulrik Roland.

Internationale ambitioner

Frank Mortensen har internationale ambitioner, og han mener, at sammenlægningen af de to virksomheder giver "nogle enestående muligheder".

"Inmeta Crayon og A Gain deler værdier på medarbejder-, kunde- og partnersamarbejde. Begge virksomheder har udvist evne for at udvikle forretningen og markedspositionen over de seneste mange år. Efter at vi har skabt Danmarks førende licensrådgiver er det en unik mulighed for os, at kunne blive en forretnings- og ejermæssig vigtig del af rejsen mod at blive den førende på internationalt plan," udtaler Frank Mortensen, som forventer, at den samlede virksomhed også herhjemme kan udbygge sin markedsposition.

I øvrigt var Frank Mortensen allerede for halvandet år siden lun på tanken om at ekspandere ud over Danmarks grænser.

Hvor meget Inmeta Crayon betaler for A Gain oplyses ikke, men betalingen falder i Inmeta Crayon-aktier og efter overtagelsen bliver de to A Gain-stiftere Frank Mortensen og Ulrik Roland henholdsvis tredje- og sjettestørste enkeltaktionær i Inmeta Crayon-koncernen.

Den største aktionær i Inmeta Crayon er investeringsselskabet Norvestor, som ejer cirka 2/3 af selskabets aktier, fortæller koncernchef Jarl Øverby.

Styrket på fire områder

Efter fusionen vil den samlede danske virksomhed være væsentlig styrket indenfor følgende fire områder:

• Organisation og ledelse
• Kompetencer indenfor licensrådgivning og Software Asset Management
• Kundebase
• Økonomisk fundament

Virksomhederne investerer generelt stadig mere i software for at effektivisere processer og forretningsgange. Til al software hører der licenser, der som oftest er en veritabel jungle at finde rundt i.
At finde den bedste (og billigste) vej igennem licensjunglen er en kompleks affære, som de færreste klarer uden rådgivning fra firmaer som Crayon og A Gain.

"Vi har mange lighedspunkter og tænker ens om, hvordan kunderne kan få værdi ud af vores rådgivning. Timingen var rigtig for begge parter, og vi er helt enige om, hvordan vi med A Gains ressourcer og kompetencer kan videreudvikle virksomheden i Danmark og på koncernplan," siger koncernchef Jarl Øverby i Inmeta Crayon.

Inmeta Crayon er den fjerdestørste Microsoft licenspartner i Europa. Fusionen med A Gain medfører en markant styrkelse i det danske marked og er et solidt bidrag til at fastholde positionen som den ledende i Norden. Inmeta Crayon vil fortsætte med at fokusere på både organisk vækst og opkøb.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse