Norsk kanal jubler over Surface og Windows 8

En rundspørge blandt norske Microsoft-konsulenter viser, at kanalen tror på, at Microsoft nu viser Apple baghjul.

Artikel top billede

Norske Computerworld har ringet rundt til norske it-konsulenter for at få en kommentar til Microsofts overraskende lancering af tablet-computeren Surface. Og kommentarerne er overraskende positive.

Jon Fageraas, der er direktør for kundeudvikling i Bekk Consulting, tror at Surface vil gøre sig godt i erhvervsmarkedet.

"Vi har hørt, at Microsofts grænseflade kommer til at adskille sig fra konkurrenterne. At Microsoft tør gøre det, synes jeg er dristigt og interessant," siger han og forklarer, hvorfor han tror Surface kan gøre en forskel på erhvervsmarkedet.

"Udnyttelsen af samspillet mellem enheder og tilgang til tjenester på tværs af platforme er afgørende for at nå ud til erhvervsmarkedet. Det at kunne tilbyde et operativsystem og en enhed, som kan operere både med touch og med en traditionel grænseflade, vil gøre det muligt for brugere at benytte samme enhed i flere situationer."

Teknologi-direktør i Creuna Norge Joakim Hovlid ser også frem til Surface.

"Det her vil tilføre markedet en længe ønsket konkurrence. Vi er overbevist om, at Windows/Phone 8 vil repositionere Microsoft i markedet og give dem en tiltrængt ekstreme makeover," siger han.

I det hele taget er de norske konsulenter meget positive overfor Microsofts nye tiltag.

Kun hos konsulenthuset Bouvet er det lidt mere negative toner, hvor afdelingsleder Lars Helgeland mener, at Microsoft er for sent ude. Han frygter, at forbrugerpres vil betyde, at iPad kommer til slå igennem på erhvervsmarkedet. Men hans kollega Martin Gravråk er langt mere positiv. Han peger især på tastaturet til Surface, som han tror, vil blive af afgørende betydning på erhvervsmarkedet.

"Surface og Windows 8 er godt tilrettelagt for professionel brug," konstaterer han.

Læs mere:

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS