Norsk kanal jubler over Surface og Windows 8

En rundspørge blandt norske Microsoft-konsulenter viser, at kanalen tror på, at Microsoft nu viser Apple baghjul.

Artikel top billede

Norske Computerworld har ringet rundt til norske it-konsulenter for at få en kommentar til Microsofts overraskende lancering af tablet-computeren Surface. Og kommentarerne er overraskende positive.

Jon Fageraas, der er direktør for kundeudvikling i Bekk Consulting, tror at Surface vil gøre sig godt i erhvervsmarkedet.

"Vi har hørt, at Microsofts grænseflade kommer til at adskille sig fra konkurrenterne. At Microsoft tør gøre det, synes jeg er dristigt og interessant," siger han og forklarer, hvorfor han tror Surface kan gøre en forskel på erhvervsmarkedet.

"Udnyttelsen af samspillet mellem enheder og tilgang til tjenester på tværs af platforme er afgørende for at nå ud til erhvervsmarkedet. Det at kunne tilbyde et operativsystem og en enhed, som kan operere både med touch og med en traditionel grænseflade, vil gøre det muligt for brugere at benytte samme enhed i flere situationer."

Teknologi-direktør i Creuna Norge Joakim Hovlid ser også frem til Surface.

"Det her vil tilføre markedet en længe ønsket konkurrence. Vi er overbevist om, at Windows/Phone 8 vil repositionere Microsoft i markedet og give dem en tiltrængt ekstreme makeover," siger han.

I det hele taget er de norske konsulenter meget positive overfor Microsofts nye tiltag.

Kun hos konsulenthuset Bouvet er det lidt mere negative toner, hvor afdelingsleder Lars Helgeland mener, at Microsoft er for sent ude. Han frygter, at forbrugerpres vil betyde, at iPad kommer til slå igennem på erhvervsmarkedet. Men hans kollega Martin Gravråk er langt mere positiv. Han peger især på tastaturet til Surface, som han tror, vil blive af afgørende betydning på erhvervsmarkedet.

"Surface og Windows 8 er godt tilrettelagt for professionel brug," konstaterer han.

Læs mere:

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S