Norsk kanal jubler over Surface og Windows 8

En rundspørge blandt norske Microsoft-konsulenter viser, at kanalen tror på, at Microsoft nu viser Apple baghjul.

Artikel top billede

Norske Computerworld har ringet rundt til norske it-konsulenter for at få en kommentar til Microsofts overraskende lancering af tablet-computeren Surface. Og kommentarerne er overraskende positive.

Jon Fageraas, der er direktør for kundeudvikling i Bekk Consulting, tror at Surface vil gøre sig godt i erhvervsmarkedet.

"Vi har hørt, at Microsofts grænseflade kommer til at adskille sig fra konkurrenterne. At Microsoft tør gøre det, synes jeg er dristigt og interessant," siger han og forklarer, hvorfor han tror Surface kan gøre en forskel på erhvervsmarkedet.

"Udnyttelsen af samspillet mellem enheder og tilgang til tjenester på tværs af platforme er afgørende for at nå ud til erhvervsmarkedet. Det at kunne tilbyde et operativsystem og en enhed, som kan operere både med touch og med en traditionel grænseflade, vil gøre det muligt for brugere at benytte samme enhed i flere situationer."

Teknologi-direktør i Creuna Norge Joakim Hovlid ser også frem til Surface.

"Det her vil tilføre markedet en længe ønsket konkurrence. Vi er overbevist om, at Windows/Phone 8 vil repositionere Microsoft i markedet og give dem en tiltrængt ekstreme makeover," siger han.

I det hele taget er de norske konsulenter meget positive overfor Microsofts nye tiltag.

Kun hos konsulenthuset Bouvet er det lidt mere negative toner, hvor afdelingsleder Lars Helgeland mener, at Microsoft er for sent ude. Han frygter, at forbrugerpres vil betyde, at iPad kommer til slå igennem på erhvervsmarkedet. Men hans kollega Martin Gravråk er langt mere positiv. Han peger især på tastaturet til Surface, som han tror, vil blive af afgørende betydning på erhvervsmarkedet.

"Surface og Windows 8 er godt tilrettelagt for professionel brug," konstaterer han.

Læs mere:

Politiets Efterretningstjeneste

Centerchef til Center for Applikationer i PET

Københavnsområdet

Red Barnet

Software developer til Red Barnets IT-team

Københavnsområdet

Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

Region Sjælland

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job