Microsoft roser Crayon/A Gain-fusion

Makkerparret Frank Mortensen og Charlotte Schnack er rigtig stærke kort, siger Microsofts partnerdirektør Erik Kaae.

Artikel top billede

Fusionen mellem A Gain og den norske konkurrent Inmeta Crayon sætter for alvor Danmark på landkortet indenfor licenssalg og rådgivning. Det siger Microsofts partnerdirektør og kanalchef Erik Kaae i en kommentar til den overraskende fusion, som blev annonceret tidligere på ugen.

"Danmark er i forvejen i en lidt speciel situation med så store spillere som Crayon og A Gain, også fordi de i forvejen er så dygtige," siger Erik Kaae og roser samtidig de to selskabers hidtidige frontfigurer, Frank Mortensen fra A Gain, og Charlotte Schnack fra Crayons danske afdeling.

"Jeg kender dem begge som meget dygtige partnere, og jeg regner med at de kan få et godt samarbejde. Frank er rigtigt dygtig til at skabe forretning og efter at Charlotte kom til i Crayon er der også kommet skub i den forretning," siger Erik Kaae, som også forventer, at den nyfusionerede licensforhandler kan styrke Microsoft i forhold til konkurrerende producenter.

Læs også:

Crayon fusionerer med A Gain
Crayons opkøb forgylder Frank Mortensen
Frank Mortensen: Vi fordobler forretningen på tre år
[b]Fusion: A Gain tjener 50 gange mere end Crayon
[/b]Portræt: Crayon: Vi finder altid som minimum vores løn

Erik Kaae ønsker dog ikke at spekulere i, om Inmeta Crayon med opkøbet af A Gain er på vej til at udfordre andre forhandlere på licens markedet som eksempelvis Atea.

"Jeg ser det mere som udtryk for at Crayon har en strategi om at være en international spiller, der vil have et footprint i DK, og opkøbet af A Gain er en vej til at blive store i en fart," siger Erik Kaae.

Frank Mortensen har tidligere luftet sin internationale ambitioner. Og efter fusionen med Crayon har han meldt ud, at man indenfor de næste tre år vil fordoble omsætningen i den nyfusionerede forhandler - blandt andet gennem at etablere sig i tre til syv nye landeudenfor Inmeta Crayons nuværende skandinaviske base.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Zealand Business College

    Faglig teamleder til IT Drift & Support

    Region Sjælland

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job