Microsoft roser Crayon/A Gain-fusion

Makkerparret Frank Mortensen og Charlotte Schnack er rigtig stærke kort, siger Microsofts partnerdirektør Erik Kaae.

Artikel top billede

Fusionen mellem A Gain og den norske konkurrent Inmeta Crayon sætter for alvor Danmark på landkortet indenfor licenssalg og rådgivning. Det siger Microsofts partnerdirektør og kanalchef Erik Kaae i en kommentar til den overraskende fusion, som blev annonceret tidligere på ugen.

"Danmark er i forvejen i en lidt speciel situation med så store spillere som Crayon og A Gain, også fordi de i forvejen er så dygtige," siger Erik Kaae og roser samtidig de to selskabers hidtidige frontfigurer, Frank Mortensen fra A Gain, og Charlotte Schnack fra Crayons danske afdeling.

"Jeg kender dem begge som meget dygtige partnere, og jeg regner med at de kan få et godt samarbejde. Frank er rigtigt dygtig til at skabe forretning og efter at Charlotte kom til i Crayon er der også kommet skub i den forretning," siger Erik Kaae, som også forventer, at den nyfusionerede licensforhandler kan styrke Microsoft i forhold til konkurrerende producenter.

Læs også:

Crayon fusionerer med A Gain
Crayons opkøb forgylder Frank Mortensen
Frank Mortensen: Vi fordobler forretningen på tre år
[b]Fusion: A Gain tjener 50 gange mere end Crayon
[/b]Portræt: Crayon: Vi finder altid som minimum vores løn

Erik Kaae ønsker dog ikke at spekulere i, om Inmeta Crayon med opkøbet af A Gain er på vej til at udfordre andre forhandlere på licens markedet som eksempelvis Atea.

"Jeg ser det mere som udtryk for at Crayon har en strategi om at være en international spiller, der vil have et footprint i DK, og opkøbet af A Gain er en vej til at blive store i en fart," siger Erik Kaae.

Frank Mortensen har tidligere luftet sin internationale ambitioner. Og efter fusionen med Crayon har han meldt ud, at man indenfor de næste tre år vil fordoble omsætningen i den nyfusionerede forhandler - blandt andet gennem at etablere sig i tre til syv nye landeudenfor Inmeta Crayons nuværende skandinaviske base.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job