Bo Reggelsen gør comeback i Datacon

For to år siden blev han fyret som salgsdirektør hos Datacon. Nu vender Bo Reggelsen tilbage til sit gamle job.

Artikel top billede

En kontroversiel ledelsesstil var en af årsagerne til, at topsælgeren Bo Reggelsen tilbage i foråret 2010 blev fyret fra sit job som salgsdirektør hos infrastruktur- og ERP-forhandleren Datacon.

Kort efter afskeden med Datacon startede Reggelsen som salgsdirektør hos konkurrenten, 2Ways IT. Men efter godt to år returnerer Reggelsen nu pr. 1. august til sit gamle job hos Datacon.

"Det er det samme job, som jeg har nu, og som jeg havde, da jeg sidst var hos Datacon," siger en meget kortfattet Bo Reggelsen.

Han henviser i øvrigt til Datacons direktør Jan Misser, som fortæller, at nyheden om Reggelsens comeback fik en "fantastisk" modtagelse hos Datacons medarbejdere.

"Bo er en både dynamisk, kreativ og kontroversiel personlighed, der er kendt af såvel høj som lav i branchen. Det ved vi godt både i ledelse og bestyrelse. Han forlod os for to og et halvt år siden uden at smække med døren, og en kontroversiel og i øvrigt fagligt kompetent person vil altid efterlade sig et tomrum," siger Jan Misser, som tilføjer, at den nye salgsdirektørs primære opgave bliver at puste nyt liv i Datacons hardwaresalg.

"Vi har nok forsømt vores enterprise-forretning, siden Bo forlod os, og han skal nu styrke vores highend enterprise- og hardware-forretning, som ikke har kørt tilfredsstillende de seneste år, " siger Jan Misser.

Læs også:
Skuffelse i Datacon trods millionoverskud
Datacon fyrer tre sælgere efter fejlsatsning
Bo Reggelsen fyret i Datacon
It-profil:: Holder trit med de unge løver

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS