Bo Reggelsen gør comeback i Datacon

For to år siden blev han fyret som salgsdirektør hos Datacon. Nu vender Bo Reggelsen tilbage til sit gamle job.

Artikel top billede

En kontroversiel ledelsesstil var en af årsagerne til, at topsælgeren Bo Reggelsen tilbage i foråret 2010 blev fyret fra sit job som salgsdirektør hos infrastruktur- og ERP-forhandleren Datacon.

Kort efter afskeden med Datacon startede Reggelsen som salgsdirektør hos konkurrenten, 2Ways IT. Men efter godt to år returnerer Reggelsen nu pr. 1. august til sit gamle job hos Datacon.

"Det er det samme job, som jeg har nu, og som jeg havde, da jeg sidst var hos Datacon," siger en meget kortfattet Bo Reggelsen.

Han henviser i øvrigt til Datacons direktør Jan Misser, som fortæller, at nyheden om Reggelsens comeback fik en "fantastisk" modtagelse hos Datacons medarbejdere.

"Bo er en både dynamisk, kreativ og kontroversiel personlighed, der er kendt af såvel høj som lav i branchen. Det ved vi godt både i ledelse og bestyrelse. Han forlod os for to og et halvt år siden uden at smække med døren, og en kontroversiel og i øvrigt fagligt kompetent person vil altid efterlade sig et tomrum," siger Jan Misser, som tilføjer, at den nye salgsdirektørs primære opgave bliver at puste nyt liv i Datacons hardwaresalg.

"Vi har nok forsømt vores enterprise-forretning, siden Bo forlod os, og han skal nu styrke vores highend enterprise- og hardware-forretning, som ikke har kørt tilfredsstillende de seneste år, " siger Jan Misser.

Læs også:
Skuffelse i Datacon trods millionoverskud
Datacon fyrer tre sælgere efter fejlsatsning
Bo Reggelsen fyret i Datacon
It-profil:: Holder trit med de unge løver

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job