Legos store spilsatsning fejlede fælt - nu prøver de igen

"Lego Minifigures" skal løfte opgaven, som Lego Universe ikke kunne.

Artikel top billede

Lego havde sat alle sejl, da MMO-spillet "Lego Universe" blev lanceret. Men det blev et klodset og kikset forsøg. Som først blev gratis - siden lukkede.

Men Lego har ikke opgivet at lave et onlinebaseret spil efter fiaskoen med Lego Universe. Lego oplyser, at et nyt MMO-skib er sat i søen: "Minifigures".

Der er ikke sat tid på lanceringen, og der er heller ikke mange detaljer på nuværende tidspunkt. Men ifølge udviklerne bliver der tale om et spil for hele familien.

Det er det norske spilfirma Funcom, der har fået licens-opgaven at lave spillet. Funcom har selv forsøgt at lave en World of Warcraft-konkurrent i spillet Age of Conan, der dog aldrig blev en seriøs konkurrent.

Lego-spillet er også tiltænkt en plads i kategori med World of Warcraft, hvor en stor fanskare måned for måned betaler penge for et spilabonnement.

Der er stadig potentiale

Lego bruger allerede Minifigures-varemærket til en række små onlinespil og produktion af lego-figurer som samleobjekter. Det er meningen, at det store spil skal binde flere af initiativerne sammen.

"Markedet for familievenlige online-verdener henvendt til børn og unge har stadig meget potentiale. Det er vildt spændende, at vi har fået lov til at arbejde med et spil mod denne målgruppe sammen med et verdenskendt varemærke som Lego. Det er et varemærke, som vi alle kender og elsker, og vi kan slet ikke vente med at komme i gang med det her spil," udtaler Funcom-direktør Trond Arne Aas i en pressemeddelelse.

Et et glimt fra det nu droppede Lego Universe:

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos