Fra pilsnerkonge til distributionskejser

Den nye topboss for Also Actebis har en fortid i bryggeribranchen.

Artikel top billede

Da det anerkendte tyske magasin Der Spiegel i 2003 skrev om bryggeriet Warsteiner - kendt for blandt andet dåseøllen Paderborner - var det med udgangspunkt i direktøren, den "temperamentsfulde peruvianer" Gustavo Möller-Hergt.

Gustavo Möller-Hergt, der netop er udnævnt til koncernchef for Also Actebis, stod dengang overfor at skulle fyre 150 medarbejdere, og var samtidig midt i en fejde omkring den fremtidige kurs for bryggeriet, der på daværende tidpunkt, netop var blevet passeret af konkurrenten Krombacher, som Tysklands største.

I første omgang kom Gustavo Möller-Hergt sejrrig ud af kampen om magten i bryggeriet. Men i 2007 tabte han en ny magtkamp. Efter 15 i år i firmaet blev han smidt ud for fuld hornmusik. Sagen blev afgjort ved et udenretlig forlig i 2009.

Ganske kort tid efter begyndte Gustavo Möller-Hergt at arbejde for Walter P. J. Droege og hans kapitalfond  Droege Group.

I forbindelse med at Droege Group fusionerede Actebis med Also og blev noteret på børsen, kom Gustavo Möller-Hergt ind i koncern-ledelsen, samtidig med at han blev chef for Also Actebis i Tyskland.

Det gik ikke stille for sig, men skabte en del turbulens og fik blandt andet en kritisk kommentar med fra det tyske it-magasin Heise.

Med udnævnelsen af Gustavo Möller-Hergt  til koncernchef, lader Droege Groups bestyrelsesformand Walter P. J. Droege ingen tvivl om, at det er kapitalfonden, der har kontrol over Also Actebis.  

Gustavo Möller-Hergt bliver nu manden, der skal føre Also Actebis' MORE-plan helt ud i livet. Hvor M står for Maintain  (opretholde), O står for Optimize (optimere), R står for Reinvent (genopfinde) or E står for Enhance (udvide).

Læs mere: Actebis topchef trækker sig

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Partner Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S