Fra pilsnerkonge til distributionskejser

Den nye topboss for Also Actebis har en fortid i bryggeribranchen.

Artikel top billede

Da det anerkendte tyske magasin Der Spiegel i 2003 skrev om bryggeriet Warsteiner - kendt for blandt andet dåseøllen Paderborner - var det med udgangspunkt i direktøren, den "temperamentsfulde peruvianer" Gustavo Möller-Hergt.

Gustavo Möller-Hergt, der netop er udnævnt til koncernchef for Also Actebis, stod dengang overfor at skulle fyre 150 medarbejdere, og var samtidig midt i en fejde omkring den fremtidige kurs for bryggeriet, der på daværende tidpunkt, netop var blevet passeret af konkurrenten Krombacher, som Tysklands største.

I første omgang kom Gustavo Möller-Hergt sejrrig ud af kampen om magten i bryggeriet. Men i 2007 tabte han en ny magtkamp. Efter 15 i år i firmaet blev han smidt ud for fuld hornmusik. Sagen blev afgjort ved et udenretlig forlig i 2009.

Ganske kort tid efter begyndte Gustavo Möller-Hergt at arbejde for Walter P. J. Droege og hans kapitalfond  Droege Group.

I forbindelse med at Droege Group fusionerede Actebis med Also og blev noteret på børsen, kom Gustavo Möller-Hergt ind i koncern-ledelsen, samtidig med at han blev chef for Also Actebis i Tyskland.

Det gik ikke stille for sig, men skabte en del turbulens og fik blandt andet en kritisk kommentar med fra det tyske it-magasin Heise.

Med udnævnelsen af Gustavo Möller-Hergt  til koncernchef, lader Droege Groups bestyrelsesformand Walter P. J. Droege ingen tvivl om, at det er kapitalfonden, der har kontrol over Also Actebis.  

Gustavo Möller-Hergt bliver nu manden, der skal føre Also Actebis' MORE-plan helt ud i livet. Hvor M står for Maintain  (opretholde), O står for Optimize (optimere), R står for Reinvent (genopfinde) or E står for Enhance (udvide).

Læs mere: Actebis topchef trækker sig

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S