Fra pilsnerkonge til distributionskejser

Den nye topboss for Also Actebis har en fortid i bryggeribranchen.

Artikel top billede

Da det anerkendte tyske magasin Der Spiegel i 2003 skrev om bryggeriet Warsteiner - kendt for blandt andet dåseøllen Paderborner - var det med udgangspunkt i direktøren, den "temperamentsfulde peruvianer" Gustavo Möller-Hergt.

Gustavo Möller-Hergt, der netop er udnævnt til koncernchef for Also Actebis, stod dengang overfor at skulle fyre 150 medarbejdere, og var samtidig midt i en fejde omkring den fremtidige kurs for bryggeriet, der på daværende tidpunkt, netop var blevet passeret af konkurrenten Krombacher, som Tysklands største.

I første omgang kom Gustavo Möller-Hergt sejrrig ud af kampen om magten i bryggeriet. Men i 2007 tabte han en ny magtkamp. Efter 15 i år i firmaet blev han smidt ud for fuld hornmusik. Sagen blev afgjort ved et udenretlig forlig i 2009.

Ganske kort tid efter begyndte Gustavo Möller-Hergt at arbejde for Walter P. J. Droege og hans kapitalfond  Droege Group.

I forbindelse med at Droege Group fusionerede Actebis med Also og blev noteret på børsen, kom Gustavo Möller-Hergt ind i koncern-ledelsen, samtidig med at han blev chef for Also Actebis i Tyskland.

Det gik ikke stille for sig, men skabte en del turbulens og fik blandt andet en kritisk kommentar med fra det tyske it-magasin Heise.

Med udnævnelsen af Gustavo Möller-Hergt  til koncernchef, lader Droege Groups bestyrelsesformand Walter P. J. Droege ingen tvivl om, at det er kapitalfonden, der har kontrol over Also Actebis.  

Gustavo Möller-Hergt bliver nu manden, der skal føre Also Actebis' MORE-plan helt ud i livet. Hvor M står for Maintain  (opretholde), O står for Optimize (optimere), R står for Reinvent (genopfinde) or E står for Enhance (udvide).

Læs mere: Actebis topchef trækker sig

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen