HP-profil skal lede Canon i Danmark

Ny dansk Canon-chef er netop nu på vej hjem fra EM-finale i Ukraine. Se her hvad hans planer er.

Artikel top billede

"Det er rigtigt, at jeg skal være direktør for Canon i Danmark," bekræfter Canons hidtidige salgsdirektør Kim Nielsen overfor CRN, mens han står i en lufthavn i Ukraine.

Canons hidtidige direktør Per Klavsen har valgt at sige sin stilling op for at flytte til New York, hvor han har en kæreste. Derfor har Kim Nielsen nu overtaget jobbet.

Som sin første gerning i jobbet som ny fungerende direktør i Canon Danmark, har Kim Nielsen siddet på tribunerne til gårsdagens EM-finale i fodbold mellem Spanien og Italien.

"Canon er jo sponsor, så jeg har været her ovre for at se finalen med nogle kunder," fortæller han til CRN.

Kim Nielsen, der har en fortid i HP - senest som chef for den nordiske distributionsforretning - har det sidste års tid været salgsdirektør hos Canon.

"Jeg kom til Canon sidste år i maj, så jeg har været der i 14 måneder. Man kan sige, at jeg har haft kronfølgerjobbet, hvor jeg har kørt konsum-forretningen og alt det indirekte slag," siger Kim Nielsen, som dermed fortæller, at det nye job som direktør for Canon Danmark ikke helt kommer som en overraskelse.

Kim Nielsen er nu "formelt fungerende direktør" for Canon Danmark. Og når titlen er fungerende, så hænger det sammen med, at Canon er ved at gennemføre en større ændring i selskabet. Canon købte konkurrenten Océ i 2009, men overtagelsen trak ud og blev først gennemført i slutningen af 2011. Nu skal de to organisationer smeltes sammen. En proces, der er planlagt til at være gennemført i første kvartal 2013.

"Indtil vi har integreret Océ i Norden, er den nordiske organisation ikke helt på plads. Så indtil videre er jeg fungerende direktør i de næste seks til tolv måneder," siger Kim Nielsen.

Han lægger ikke skjul på, at han har ambitioner om at fortsætte i stillingen - også efter integrationen er gennemført.

"Det er en integration, så man ved aldrig, hvordan det ender. Men nu er det op til mig at vise, hvad jeg kan," konstaterer Kim Nielsen.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS