Her er Danmarks sjoveste 404-side

ComONs læsere har peget på den sjoveste fejlside.

Artikel top billede

For en måned siden udskrev vi konkurrencen om at finde de sjoveste og flotteste fejlsider på danske hjemmesider. Nu har vi fundet en vinder.

Siden 1. juni har det været muligt at lægge sin stemme på vores side på Facebook. Vi har modtaget over 2000 stemmer. Det var også ComONs læsere, der oprindeligt var med til at finde kandidater til konkurrencen, og vi vil gerne takke for, at I har været med till at bringe de mange sjove - men ofte oversete - sider frem i lyset.

Blandt de 43 hjemmesider var der dog en, der tiltrak sig allermest opmærksomhed. Lars Bachmann er på sin personlige blog bogstaveligt talt ude at skide. Billedet af ham selv med bukserne nede om knæene fik over 200 stemmer - og er vinderen af vores 404-konkurrence. Se skærmbilledet nederst.

Førstepræmien er en komplet softwarepakke sponsoreret af Adobe.
SE OGSÅ: Galleri med alle de deltagende fejlsider.

Men der er også en anden vinder.

Blandt de mange, der har stemt, har vi trukket lod om en smartphone fra HTC, en HTC One X. Vinderen er kontaktet direkte og vil blive offentliggjort her på siden hurtigst muligt.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job