Her er Danmarks sjoveste 404-side

ComONs læsere har peget på den sjoveste fejlside.

Artikel top billede

For en måned siden udskrev vi konkurrencen om at finde de sjoveste og flotteste fejlsider på danske hjemmesider. Nu har vi fundet en vinder.

Siden 1. juni har det været muligt at lægge sin stemme på vores side på Facebook. Vi har modtaget over 2000 stemmer. Det var også ComONs læsere, der oprindeligt var med til at finde kandidater til konkurrencen, og vi vil gerne takke for, at I har været med till at bringe de mange sjove - men ofte oversete - sider frem i lyset.

Blandt de 43 hjemmesider var der dog en, der tiltrak sig allermest opmærksomhed. Lars Bachmann er på sin personlige blog bogstaveligt talt ude at skide. Billedet af ham selv med bukserne nede om knæene fik over 200 stemmer - og er vinderen af vores 404-konkurrence. Se skærmbilledet nederst.

Førstepræmien er en komplet softwarepakke sponsoreret af Adobe.
SE OGSÅ: Galleri med alle de deltagende fejlsider.

Men der er også en anden vinder.

Blandt de mange, der har stemt, har vi trukket lod om en smartphone fra HTC, en HTC One X. Vinderen er kontaktet direkte og vil blive offentliggjort her på siden hurtigst muligt.

Læses lige nu

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S