Brancheforening vil stoppe online-krejlere

Dårligt nyt for plattenslagere: Brancheforening vil have ryddet op i affiliate-branchen.

Artikel top billede

Nu skal der ryddes op blandt lykkeridere og andre, der - uden skrupler - leder efter lettjente penge på nettet.

Det mener en ny brancheforening med forkortelsen FDIN. Bag forkortelsen gemmer sig: Foreningen af Danske Internet-Netværk.

Netværket er stiftet af flere store aktører inden for såkaldt performancebaseret markedsføring. Det vil sige annoncenetværk og affiliate.

Som alle andre brancher har den branche i sin opstart været præget af meget frie rammer og fri fortolkning af markedsføringsloven. For eksempel her, hvor Elgiganten bliver udnyttet i en emailkampagne.

"Alt, hvad der var for øje, var cool cash, og det har betydet, at branchen gennem årene har udviklet sig i en uheldig retning uden at have øje for god markedsføringsskik. Men det skal være slut nu. Målet er at gøre op med tidligere tiders løse tøjler og skabe en branche, vi alle kan være stolte af - både som advertiser, publisher og udbyder af online markedsføring," skriver foreningen på sin stadig sparsomt udfyldte hjemmeside.

Vi skal holde fast i pengene

Et af argumenterne for at rydde op i branchen er at holde fast i de store markedsføringsbudgetter, som i højere og højere grad flytter fra andre platforme til nettet. Ifølge MediaWatch omsætter alene affiliatebranchen for op til 350 millioner kroner om året.
 
Hvis den udvikling skal fastholdes, skal branchen være til at stole på.

Andre målsætninger er at samle branchen for at løfte niveauet inden for onlinemarkedsføring og for at kunne skabe samarbejde og ensartethed. I Danmark og internationalt. Læs alle formålsparagrafferne hos FDIN.

De seks bureauer, der har taget initiativet, er Adpepper, EuroAds, Guava Affiliate, SmartResponse-Media, SpecificMedia og TradeDoubler.

FDIN har ingen sammenhæng med FDIH og FDIM.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Statens IT

Tekniske Sikkerhedsrådgivere

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job