Brancheforening vil stoppe online-krejlere

Dårligt nyt for plattenslagere: Brancheforening vil have ryddet op i affiliate-branchen.

Artikel top billede

Nu skal der ryddes op blandt lykkeridere og andre, der - uden skrupler - leder efter lettjente penge på nettet.

Det mener en ny brancheforening med forkortelsen FDIN. Bag forkortelsen gemmer sig: Foreningen af Danske Internet-Netværk.

Netværket er stiftet af flere store aktører inden for såkaldt performancebaseret markedsføring. Det vil sige annoncenetværk og affiliate.

Som alle andre brancher har den branche i sin opstart været præget af meget frie rammer og fri fortolkning af markedsføringsloven. For eksempel her, hvor Elgiganten bliver udnyttet i en emailkampagne.

"Alt, hvad der var for øje, var cool cash, og det har betydet, at branchen gennem årene har udviklet sig i en uheldig retning uden at have øje for god markedsføringsskik. Men det skal være slut nu. Målet er at gøre op med tidligere tiders løse tøjler og skabe en branche, vi alle kan være stolte af - både som advertiser, publisher og udbyder af online markedsføring," skriver foreningen på sin stadig sparsomt udfyldte hjemmeside.

Vi skal holde fast i pengene

Et af argumenterne for at rydde op i branchen er at holde fast i de store markedsføringsbudgetter, som i højere og højere grad flytter fra andre platforme til nettet. Ifølge MediaWatch omsætter alene affiliatebranchen for op til 350 millioner kroner om året.
 
Hvis den udvikling skal fastholdes, skal branchen være til at stole på.

Andre målsætninger er at samle branchen for at løfte niveauet inden for onlinemarkedsføring og for at kunne skabe samarbejde og ensartethed. I Danmark og internationalt. Læs alle formålsparagrafferne hos FDIN.

De seks bureauer, der har taget initiativet, er Adpepper, EuroAds, Guava Affiliate, SmartResponse-Media, SpecificMedia og TradeDoubler.

FDIN har ingen sammenhæng med FDIH og FDIM.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S