Brancheforening vil stoppe online-krejlere

Dårligt nyt for plattenslagere: Brancheforening vil have ryddet op i affiliate-branchen.

Artikel top billede

Nu skal der ryddes op blandt lykkeridere og andre, der - uden skrupler - leder efter lettjente penge på nettet.

Det mener en ny brancheforening med forkortelsen FDIN. Bag forkortelsen gemmer sig: Foreningen af Danske Internet-Netværk.

Netværket er stiftet af flere store aktører inden for såkaldt performancebaseret markedsføring. Det vil sige annoncenetværk og affiliate.

Som alle andre brancher har den branche i sin opstart været præget af meget frie rammer og fri fortolkning af markedsføringsloven. For eksempel her, hvor Elgiganten bliver udnyttet i en emailkampagne.

"Alt, hvad der var for øje, var cool cash, og det har betydet, at branchen gennem årene har udviklet sig i en uheldig retning uden at have øje for god markedsføringsskik. Men det skal være slut nu. Målet er at gøre op med tidligere tiders løse tøjler og skabe en branche, vi alle kan være stolte af - både som advertiser, publisher og udbyder af online markedsføring," skriver foreningen på sin stadig sparsomt udfyldte hjemmeside.

Vi skal holde fast i pengene

Et af argumenterne for at rydde op i branchen er at holde fast i de store markedsføringsbudgetter, som i højere og højere grad flytter fra andre platforme til nettet. Ifølge MediaWatch omsætter alene affiliatebranchen for op til 350 millioner kroner om året.
 
Hvis den udvikling skal fastholdes, skal branchen være til at stole på.

Andre målsætninger er at samle branchen for at løfte niveauet inden for onlinemarkedsføring og for at kunne skabe samarbejde og ensartethed. I Danmark og internationalt. Læs alle formålsparagrafferne hos FDIN.

De seks bureauer, der har taget initiativet, er Adpepper, EuroAds, Guava Affiliate, SmartResponse-Media, SpecificMedia og TradeDoubler.

FDIN har ingen sammenhæng med FDIH og FDIM.

Læses lige nu

    LB Forsikring

    Senior Software Engineer til Online

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S