Brancheforening vil stoppe online-krejlere

Dårligt nyt for plattenslagere: Brancheforening vil have ryddet op i affiliate-branchen.

Artikel top billede

Nu skal der ryddes op blandt lykkeridere og andre, der - uden skrupler - leder efter lettjente penge på nettet.

Det mener en ny brancheforening med forkortelsen FDIN. Bag forkortelsen gemmer sig: Foreningen af Danske Internet-Netværk.

Netværket er stiftet af flere store aktører inden for såkaldt performancebaseret markedsføring. Det vil sige annoncenetværk og affiliate.

Som alle andre brancher har den branche i sin opstart været præget af meget frie rammer og fri fortolkning af markedsføringsloven. For eksempel her, hvor Elgiganten bliver udnyttet i en emailkampagne.

"Alt, hvad der var for øje, var cool cash, og det har betydet, at branchen gennem årene har udviklet sig i en uheldig retning uden at have øje for god markedsføringsskik. Men det skal være slut nu. Målet er at gøre op med tidligere tiders løse tøjler og skabe en branche, vi alle kan være stolte af - både som advertiser, publisher og udbyder af online markedsføring," skriver foreningen på sin stadig sparsomt udfyldte hjemmeside.

Vi skal holde fast i pengene

Et af argumenterne for at rydde op i branchen er at holde fast i de store markedsføringsbudgetter, som i højere og højere grad flytter fra andre platforme til nettet. Ifølge MediaWatch omsætter alene affiliatebranchen for op til 350 millioner kroner om året.
 
Hvis den udvikling skal fastholdes, skal branchen være til at stole på.

Andre målsætninger er at samle branchen for at løfte niveauet inden for onlinemarkedsføring og for at kunne skabe samarbejde og ensartethed. I Danmark og internationalt. Læs alle formålsparagrafferne hos FDIN.

De seks bureauer, der har taget initiativet, er Adpepper, EuroAds, Guava Affiliate, SmartResponse-Media, SpecificMedia og TradeDoubler.

FDIN har ingen sammenhæng med FDIH og FDIM.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse