Milliardopkøb skaffer Dell tusindvis af nye forhandlere

Management- og sikkerhedsspecialisten Quest Software bliver en hjørnesten i Dells nystartede software-division.

Artikel top billede

Dell forstærker sin satsning på enterprise-løsninger med endnu et opkøb. Denne gang handler det om løsninger indenfor blandt andet it-management, databaser og sikkerhed, hvor Dell lægger godt 14 milliarder kroner på bordet som betaling for softwareproducenten Quest Software.

Ifølge en meddelelse regner Dell med at afslutte handelen til efteråret, hvis og når aktionærerne i Quest har sagt god for handelen.

De næsten 4.000 ansatte i Quest er udset til at være hjørnestenen i Dells særlige Software Group-division, som blev dannet for nylig. Quest Software havde sidste år en omsætning på cirka fem milliarder kroner, og med opkøbet mere end tredobler Dell dermed størrelsen af sin softwareforretning.

Udover omsætning og nye kolleger betyder opkøbet ifølge amerikansk CRN også, at Dell får adgang til omkring 4.000 nye forhandlere på verdensplan.

Divisionschef i Dell Software Group, John Swainson, siger i en kommentar, at købet af Quest sætter Dell i stand til at levere mere konkurrencedygtige løsninger indenfor server-storage, netværk, end user-løsninger og services.

"Vi har til hensigt at bygge videre på det stærke momentum, som Quest bringer med sig til Dell," siger han.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    IT Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job