Milliardopkøb skaffer Dell tusindvis af nye forhandlere

Management- og sikkerhedsspecialisten Quest Software bliver en hjørnesten i Dells nystartede software-division.

Artikel top billede

Dell forstærker sin satsning på enterprise-løsninger med endnu et opkøb. Denne gang handler det om løsninger indenfor blandt andet it-management, databaser og sikkerhed, hvor Dell lægger godt 14 milliarder kroner på bordet som betaling for softwareproducenten Quest Software.

Ifølge en meddelelse regner Dell med at afslutte handelen til efteråret, hvis og når aktionærerne i Quest har sagt god for handelen.

De næsten 4.000 ansatte i Quest er udset til at være hjørnestenen i Dells særlige Software Group-division, som blev dannet for nylig. Quest Software havde sidste år en omsætning på cirka fem milliarder kroner, og med opkøbet mere end tredobler Dell dermed størrelsen af sin softwareforretning.

Udover omsætning og nye kolleger betyder opkøbet ifølge amerikansk CRN også, at Dell får adgang til omkring 4.000 nye forhandlere på verdensplan.

Divisionschef i Dell Software Group, John Swainson, siger i en kommentar, at købet af Quest sætter Dell i stand til at levere mere konkurrencedygtige løsninger indenfor server-storage, netværk, end user-løsninger og services.

"Vi har til hensigt at bygge videre på det stærke momentum, som Quest bringer med sig til Dell," siger han.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos