Milliardopkøb skaffer Dell tusindvis af nye forhandlere

Management- og sikkerhedsspecialisten Quest Software bliver en hjørnesten i Dells nystartede software-division.

Artikel top billede

Dell forstærker sin satsning på enterprise-løsninger med endnu et opkøb. Denne gang handler det om løsninger indenfor blandt andet it-management, databaser og sikkerhed, hvor Dell lægger godt 14 milliarder kroner på bordet som betaling for softwareproducenten Quest Software.

Ifølge en meddelelse regner Dell med at afslutte handelen til efteråret, hvis og når aktionærerne i Quest har sagt god for handelen.

De næsten 4.000 ansatte i Quest er udset til at være hjørnestenen i Dells særlige Software Group-division, som blev dannet for nylig. Quest Software havde sidste år en omsætning på cirka fem milliarder kroner, og med opkøbet mere end tredobler Dell dermed størrelsen af sin softwareforretning.

Udover omsætning og nye kolleger betyder opkøbet ifølge amerikansk CRN også, at Dell får adgang til omkring 4.000 nye forhandlere på verdensplan.

Divisionschef i Dell Software Group, John Swainson, siger i en kommentar, at købet af Quest sætter Dell i stand til at levere mere konkurrencedygtige løsninger indenfor server-storage, netværk, end user-løsninger og services.

"Vi har til hensigt at bygge videre på det stærke momentum, som Quest bringer med sig til Dell," siger han.

Læses lige nu

    LINK Mobility

    Erfaren softwareudvikler til SaaS løsning

    Københavnsområdet

    Aller Leisure A/S

    Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S