Podcast: Hvad kan man overhovedet bruge Facebook til?

Nu kan du også høre podcast på ComON.

Artikel top billede

Har du ikke helt styr på, hvordan man laver gode nyhedsbreve, skriver webtekster, optimerer dit firmas hjemmeside eller bruger de sociale medier?

Så skal du lytte til PotterCut.

Podcasten tager i hver episode fat om et konkret emne inden for online markedsføring - og inviterer folk med viden og indsigt i studiet.

I fremtiden kan du høre podcasten her på ComON. Det første afsnit ligger allerede klart her. Du kan lytte til det her på siden eller downloade det til din telefon eller mp3-afspiller.

Ordstyrer er Ib Potter, som hver gang stikker næsen i et nyt emne med nysgerrighed og sund skepsis. Det er i PotterCut, du finder de tips, der sikkert kan løfte din egen online markedsføring.

Hvad virker på Facebook ... og hvad gør ikke?

Første episode er med Thomas Bigum. Han har et indgående kendskab til Facebook og har en række praktiske erfaringer om firmaers muligheder for at bruge Facebook ... og så er han ikke bange for at sige, at det ikke er alt, man kan på Facebook. Få gode fifs til at få dit firmas Facebook-tilstedeværelse til at spille.

Find mere information her eller lyt til afsnittet under artiklen.


Læses lige nu

    Annonce

    Vallensbæk Kommune

    Koordinator med fagligt ansvar for Digital sikkerhed

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job