Podcast: Hvad kan man overhovedet bruge Facebook til?

Nu kan du også høre podcast på ComON.

Artikel top billede

Har du ikke helt styr på, hvordan man laver gode nyhedsbreve, skriver webtekster, optimerer dit firmas hjemmeside eller bruger de sociale medier?

Så skal du lytte til PotterCut.

Podcasten tager i hver episode fat om et konkret emne inden for online markedsføring - og inviterer folk med viden og indsigt i studiet.

I fremtiden kan du høre podcasten her på ComON. Det første afsnit ligger allerede klart her. Du kan lytte til det her på siden eller downloade det til din telefon eller mp3-afspiller.

Ordstyrer er Ib Potter, som hver gang stikker næsen i et nyt emne med nysgerrighed og sund skepsis. Det er i PotterCut, du finder de tips, der sikkert kan løfte din egen online markedsføring.

Hvad virker på Facebook ... og hvad gør ikke?

Første episode er med Thomas Bigum. Han har et indgående kendskab til Facebook og har en række praktiske erfaringer om firmaers muligheder for at bruge Facebook ... og så er han ikke bange for at sige, at det ikke er alt, man kan på Facebook. Få gode fifs til at få dit firmas Facebook-tilstedeværelse til at spille.

Find mere information her eller lyt til afsnittet under artiklen.


Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S