Podcast: Hvad kan man overhovedet bruge Facebook til?

Nu kan du også høre podcast på ComON.

Artikel top billede

Har du ikke helt styr på, hvordan man laver gode nyhedsbreve, skriver webtekster, optimerer dit firmas hjemmeside eller bruger de sociale medier?

Så skal du lytte til PotterCut.

Podcasten tager i hver episode fat om et konkret emne inden for online markedsføring - og inviterer folk med viden og indsigt i studiet.

I fremtiden kan du høre podcasten her på ComON. Det første afsnit ligger allerede klart her. Du kan lytte til det her på siden eller downloade det til din telefon eller mp3-afspiller.

Ordstyrer er Ib Potter, som hver gang stikker næsen i et nyt emne med nysgerrighed og sund skepsis. Det er i PotterCut, du finder de tips, der sikkert kan løfte din egen online markedsføring.

Hvad virker på Facebook ... og hvad gør ikke?

Første episode er med Thomas Bigum. Han har et indgående kendskab til Facebook og har en række praktiske erfaringer om firmaers muligheder for at bruge Facebook ... og så er han ikke bange for at sige, at det ikke er alt, man kan på Facebook. Få gode fifs til at få dit firmas Facebook-tilstedeværelse til at spille.

Find mere information her eller lyt til afsnittet under artiklen.


Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S