Podcast: Hvad kan man overhovedet bruge Facebook til?

Nu kan du også høre podcast på ComON.

Artikel top billede

Har du ikke helt styr på, hvordan man laver gode nyhedsbreve, skriver webtekster, optimerer dit firmas hjemmeside eller bruger de sociale medier?

Så skal du lytte til PotterCut.

Podcasten tager i hver episode fat om et konkret emne inden for online markedsføring - og inviterer folk med viden og indsigt i studiet.

I fremtiden kan du høre podcasten her på ComON. Det første afsnit ligger allerede klart her. Du kan lytte til det her på siden eller downloade det til din telefon eller mp3-afspiller.

Ordstyrer er Ib Potter, som hver gang stikker næsen i et nyt emne med nysgerrighed og sund skepsis. Det er i PotterCut, du finder de tips, der sikkert kan løfte din egen online markedsføring.

Hvad virker på Facebook ... og hvad gør ikke?

Første episode er med Thomas Bigum. Han har et indgående kendskab til Facebook og har en række praktiske erfaringer om firmaers muligheder for at bruge Facebook ... og så er han ikke bange for at sige, at det ikke er alt, man kan på Facebook. Få gode fifs til at få dit firmas Facebook-tilstedeværelse til at spille.

Find mere information her eller lyt til afsnittet under artiklen.


Læses lige nu

    Annonce

    Københavns Universitet

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    LB Forsikring

    Product Owner - Produktudvikling

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

    Uspecificeret arbejdssted

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S