IntraNote: Om et år har vi ni forhandlere i Sverige

Den svenske brancheorganisation Mäklarsamfundet har valgt dokumentstyring fra danske IntraNote, som forventer at have tre forhandlere i Sverige, inden året er omme.

Artikel top billede

Brancheorganisationen Mäklarsamfundet, der ligger i Stockholm, har valgt dokumentstyring fra det danske softwarehus IntraNote.

Med den ordre slår softwarehuset hul på det svenske marked, som ventes at have et stort potentiale.

"Der er god efterspørgsel på vores dokumenthåndteringsløsning i Sverige, og vi ser meget optimistisk på mulighederne," siger Erik Søndergaard, der er direktør i IntraNote.

Satsningen på det svenske marked blev meldt ud af IntraNote i forbindelse med fremvisning af årsregnskabet for 2011. Dengang slog selskabet fast, at virksomheden i Danmark sælger direkte, men at det i Sverige er nødvendigt med forhandlere.

IntraNote vil gerne viderebringe den succes, produktet DocuNote har haft herhjemme til svenskerne via en kanalstrategi.

"Vi vil gøre lidt som Jysk, der åbner fem butikker i Kina for at blive klogere, før virksomheden ruller butikker ud i hele landet. Sverige er alt for stort til, at vi kan dække landet selv," siger direktør Erik Søndergaard.

Ni forhandlere på et år

Selskabet har ikke sat sig mål for omsætningens størrelse eller antallet af kunder hinsidan, men det er planen, at IntraNote har tre forhandlere i Sverige inden udgangen af i år og seks mere inden den 30. juni næste år.

"På den måde får vi sonderet markedet på en rolig måde og fundet den rigtige måde at gøre tingene på hen ad vejen," siger Erik Søndergaard.

I Sverige har DocuNote især fået stor opmærksomhed blandt medlems- og brancheorganisationer. Også inden for denne branche, har IntraNote rigtig godt fat i det danske marked med kunder som Danske Advokater, Boligselskabernes Landsforening, Danmarks Farve- og Limindustri samt Dansk Ejendomsmæglerforening.

I Mäklarsamfundet, som er den svenske pendant til Dansk Ejendomsmæglerforening, skal DocuNote effektivisere den elektroniske dokumenthåndtering med integration til en række medlemssystemer og sikre tidsregistrering.

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job