IntraNote: Om et år har vi ni forhandlere i Sverige

Den svenske brancheorganisation Mäklarsamfundet har valgt dokumentstyring fra danske IntraNote, som forventer at have tre forhandlere i Sverige, inden året er omme.

Artikel top billede

Brancheorganisationen Mäklarsamfundet, der ligger i Stockholm, har valgt dokumentstyring fra det danske softwarehus IntraNote.

Med den ordre slår softwarehuset hul på det svenske marked, som ventes at have et stort potentiale.

"Der er god efterspørgsel på vores dokumenthåndteringsløsning i Sverige, og vi ser meget optimistisk på mulighederne," siger Erik Søndergaard, der er direktør i IntraNote.

Satsningen på det svenske marked blev meldt ud af IntraNote i forbindelse med fremvisning af årsregnskabet for 2011. Dengang slog selskabet fast, at virksomheden i Danmark sælger direkte, men at det i Sverige er nødvendigt med forhandlere.

IntraNote vil gerne viderebringe den succes, produktet DocuNote har haft herhjemme til svenskerne via en kanalstrategi.

"Vi vil gøre lidt som Jysk, der åbner fem butikker i Kina for at blive klogere, før virksomheden ruller butikker ud i hele landet. Sverige er alt for stort til, at vi kan dække landet selv," siger direktør Erik Søndergaard.

Ni forhandlere på et år

Selskabet har ikke sat sig mål for omsætningens størrelse eller antallet af kunder hinsidan, men det er planen, at IntraNote har tre forhandlere i Sverige inden udgangen af i år og seks mere inden den 30. juni næste år.

"På den måde får vi sonderet markedet på en rolig måde og fundet den rigtige måde at gøre tingene på hen ad vejen," siger Erik Søndergaard.

I Sverige har DocuNote især fået stor opmærksomhed blandt medlems- og brancheorganisationer. Også inden for denne branche, har IntraNote rigtig godt fat i det danske marked med kunder som Danske Advokater, Boligselskabernes Landsforening, Danmarks Farve- og Limindustri samt Dansk Ejendomsmæglerforening.

I Mäklarsamfundet, som er den svenske pendant til Dansk Ejendomsmæglerforening, skal DocuNote effektivisere den elektroniske dokumenthåndtering med integration til en række medlemssystemer og sikre tidsregistrering.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly