IntraNote: Om et år har vi ni forhandlere i Sverige

Den svenske brancheorganisation Mäklarsamfundet har valgt dokumentstyring fra danske IntraNote, som forventer at have tre forhandlere i Sverige, inden året er omme.

Artikel top billede

Brancheorganisationen Mäklarsamfundet, der ligger i Stockholm, har valgt dokumentstyring fra det danske softwarehus IntraNote.

Med den ordre slår softwarehuset hul på det svenske marked, som ventes at have et stort potentiale.

"Der er god efterspørgsel på vores dokumenthåndteringsløsning i Sverige, og vi ser meget optimistisk på mulighederne," siger Erik Søndergaard, der er direktør i IntraNote.

Satsningen på det svenske marked blev meldt ud af IntraNote i forbindelse med fremvisning af årsregnskabet for 2011. Dengang slog selskabet fast, at virksomheden i Danmark sælger direkte, men at det i Sverige er nødvendigt med forhandlere.

IntraNote vil gerne viderebringe den succes, produktet DocuNote har haft herhjemme til svenskerne via en kanalstrategi.

"Vi vil gøre lidt som Jysk, der åbner fem butikker i Kina for at blive klogere, før virksomheden ruller butikker ud i hele landet. Sverige er alt for stort til, at vi kan dække landet selv," siger direktør Erik Søndergaard.

Ni forhandlere på et år

Selskabet har ikke sat sig mål for omsætningens størrelse eller antallet af kunder hinsidan, men det er planen, at IntraNote har tre forhandlere i Sverige inden udgangen af i år og seks mere inden den 30. juni næste år.

"På den måde får vi sonderet markedet på en rolig måde og fundet den rigtige måde at gøre tingene på hen ad vejen," siger Erik Søndergaard.

I Sverige har DocuNote især fået stor opmærksomhed blandt medlems- og brancheorganisationer. Også inden for denne branche, har IntraNote rigtig godt fat i det danske marked med kunder som Danske Advokater, Boligselskabernes Landsforening, Danmarks Farve- og Limindustri samt Dansk Ejendomsmæglerforening.

I Mäklarsamfundet, som er den svenske pendant til Dansk Ejendomsmæglerforening, skal DocuNote effektivisere den elektroniske dokumenthåndtering med integration til en række medlemssystemer og sikre tidsregistrering.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT Korsør

Region Sjælland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,